www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Digitalni termometer z LED prikazovalnikom (PIC16C54+DS1820)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 3:51 pm    Naslov sporočila:  Digitalni termometer z LED prikazovalnikom (PIC16C54+DS1820) Odgovori s citatom

Digitalni termometer z LED prikazovalnikom (PIC16C54+DS1820)

Kategorija:

Zajem podatkov in meritve
Mikrokontrolerski projekti
Elektronski merilni instrumenti



težavnost: 3
tehnologija: 3
potrebno predznanje: 2

predviden čas za izdelavo:
2-3h

predvidena orodja in oprema:
Pribor za izdelavo tiskanega vezja, pribor za spajkanje (po možnosti za SMD)
Programator za programiranje serije 16C5X pic-ov
V prilogi vsa potrebna dokumentacija za izdelavo.


opis projekta:
Enostaven natančen termometer brez kalibracije z dalasovim senzorjem DS18S20.
Prikaz temperature -55 - +99°C
Prikaz pozitvne temperature po 0.5°C natančno
prikaz negativne do -9.5°C po korakih 0.5 naprej po eno stopinjo (tri mestni displej)


značilnosti in posebnosti pri izdelavi:
Ja nekdo se bo vprašal - Silvo pa kje zaboga si našel 16C54 :bonk: Gre namreč za legendo med PIC-i. Izredno preprost mikrokontroler brez kake vgrajene periferije - no ja ima en časovnik, katerega v aplikaciji niti nisem koristil. Pic ne pozna prekinitev. Ima le dvonivojski sklad. Ima eprom pomnilnik velikosti 512x12bitnih besed. Ima tudi 25 bytov rama. Pozna 33 instrukcij. Kljub skromnosti se zadeva da kar koristno porabit. Za omenjeno aplikacijo sem porabil nekje polovico pomnilnika. Tudi način vpisa programa v pomnilnik je drugačen kot pri ostalih picih - programira se paralelno. Zato je potreben malo drugačen programator. Sam sem uporabil PICALL.

Zakaj sem torej izbral tegale pica? Darko ter Frenki sta me presenetila ter sta mi poslala novoletno darilo (škatlo z večjo količino raznega elektronskega materiala)
Med njimi je bila tudi večja količina teh PIC-ov. Darko ter Frenki, še enkrat hvala za vse poslano. Ker PIC-e nisem mogel kar tako gledati, sem se odločil, da naredim nekaj uporabnega. Tak termometer pride prav v raznih elektronskih napravah, kjer želimo kontrolirati temperaturo. Zasede minimalno prostora (tiv je velikosti 25x55mm.) Napajanje ni kritično. Na vezju je predviden stabilizator 78L05.
Še besedica o programu. Program je pisan v assemblerju. Program sem pisal za 16F84 tako, da je bil razumljiv tudi 16C54. To pa z preprostim razlogom - zaradi lažjega testiranja. 16C54 je OTP. (imam sicer na zalogi še 16C57 - okensko a se mi je ni dalo tolikokrat brisati) V prilogi je tudi izvorna koda s komentarji kaj je treba spremeniti, da program razume en oz. drug mikrokontroler.

Na zasebna sporočila glede javno objavljenih projektov ne odgovarjam. Prav tako ničesar ne izdelujem za prodajo.

Še nekaj fotografij izdelanega termometra:





16C54_termo.ZIP
 Opis:
ASM hex

Download
 Ime datoteke:  16C54_termo.ZIP
 Velikost datoteke:  2.82 KB
 Downloadano:  178 krat


tiv_nacrt.ZIP
 Opis:
Tiskano vezje -layout
načrt PDF

Download
 Ime datoteke:  tiv_nacrt.ZIP
 Velikost datoteke:  13.69 KB
 Downloadano:  126 krat


_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Sob Nov 24, 2007 1:42 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Olaf
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Nov 2006 20:09
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.60
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2007 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala!
Nadvse uporabna zadeva. Če prav zastopim datasheet za DS1820, lahko brez problema uporabiš isto linijo za več senzorjev. Super!
Kako bi se pa senzor obnašal, če bi ga dal na kabel in tako postavil nekoliko stran od "centrale"? Oz. kako dolg kabel bi lahko uporabil, da bi zadeva še funkcionirala OK?

_________________
To mi deli!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.35
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 20, 2007 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Parazitno napajan senzor na 2 metrih preverjeno deluje. Možno je tudi več. Če bi senzor 'normalno' napajal, bi mogoče šlo še kaj več.
Senzorjev pa lahko obesiš kar precej na linijo. Celo vse se da poiskat s posebnim algoritmom.

_________________
Lp,
Matevž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group