www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Alternativa Fotopositivu
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jackal
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Maj 2006 19:14
Prispevkov: 144
Aktiv.: 0.66
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 27, 2006 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm

Na tej strani je prikazan zanimiv način izdelave ploščice za tiskano vezje - s termo prenosom tonerja. Pa tudi pocinjenje tiskanine zgleda zelo zanimivo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregio
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Jul 2003 19:38
Prispevkov: 45
Aktiv.: 0.20
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 13, 2006 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A je kdo probal zgoraj omenjen postopek a ga lahko malo opiše
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2006 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Le čemu folije, osvetljevalne naprave, razvijalci, fotopozitiv, ko pa je vse tako enostavno Laughing Tole bi blo pa dobro poskusit...
_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
bungee
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Mar 2005 18:49
Prispevkov: 1479
Aktiv.: 6.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2006 11:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Problematično je najti pravi papir za to. Potem so pa tu še večje površine, ki kar hitro postanejo luknjaste ....

Folija, Osvetljevanje .... še vedno ostaja boljše .... Ko bom pa velik bom pa CNC uporabljal za prototipe Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DrRogla
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 18:00
Prispevkov: 336
Aktiv.: 1.51
Kraj: Hrastnik, Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2006 5:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jackal je napisal/a:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm

Na tej strani je prikazan zanimiv način izdelave ploščice za tiskano vezje - s
termo prenosom tonerja. Pa tudi pocinjenje tiskanine zgleda zelo zanimivo.


Sprobano deluje!

S prvim poskusom sem na ploščici dobil povsem lep prenos tonerja Very Happy !
Malo je le treba pazit temperaturo likanja ter čas likanja... Če je prevroče ali
likaš predolgo se toner razleze in se lahko povezave ki so tesno skupaj "primejo".

Jedkanje pa seeda poteka normalno.

Za cinjenje pa ne vem če obstaja kakšen distributer za slovenijo. Pasta je Rosol 3:
LINK - nekje skoraj na dnu strani


LP, Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
madzi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Sep 2003 10:46
Prispevkov: 315
Aktiv.: 1.41
Kraj: Pragersko, Dragonja vas, Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2006 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da še jaz dodam svoje izkušnje z tonerjem in izdelavo tiv po tem postopku.

Najprej moram rečt da mi je postopek zelo všeč, mi uspeva in rezultati so precej dobri.

Najprej sem imel problem glede papirja. Torej navadni papir ni uporaben. Jaz sem vzel "masten" papir ki ostane od raznih nalepk itd... Ni vsak masten papir dober, ker sem jih probal več. Uporabljam tistega ki ostane od žepkov pošte slovenije (torej tista plastična stvar ki zgleda kot žep in ima eno stran premazano z lepilom in se v njo dajejo dokumenti pošiljke itd...). Toner se tam odlično odlepi od papirja. Potem pač naprintam z lasercem vezje nanj. Pred likanjem ploščico dobro očistim in pač polikam. Pri meni je kakšnih 10 sekund čisto dovolj. Z neko normalno silo. Ni priporočljivo tisto pravo likanje ker se mi je že zgodilo da de je papir premaknil in je bilo vezje zanič. Temperaturo pa imam nastavljeno nekje na sredini skale likalnika. No ko je to končano se toner dobesedno odlepi od papirja in ostne na ploščici. Potem pa še samo zjedkam in očistim toner z razredčilom (gre verjetno tudi z čem drugim, nisem poizkusil).

Žal nimam fotoaparata da bi postopek poslikal (bom ob priliki tudi to).

Rezultati se zelo približajo fotopostopku. Sploh ni opazno neke razlike med končnima izdelkoma med tema dvema postopkoma.
Vezje je po tem postopku narejeno v 5 minutah (naprintano, zlikano, zjedkano in očiščeno). Vglavnem za moje pojme super stvarca Very Happy

Lp
Madzi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2006 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No jaz pa naj povem da sem dobil tisto pasto rosol 3 pri nas v baumaxu v btcju.
Drugače pa je pri nas zastopnik http://www.stern.si/ in tam lahko vprašate kje bi se tako zadevo dalo dobit v vaši regiji. Cena pa je za 250g škatlo 2500 sit +davek.
Moram pa opozorit da ima ta pasta sestavo 97sn-3cu torej je brez svinca

LP cero
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jackal
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Maj 2006 19:14
Prispevkov: 144
Aktiv.: 0.66
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 12, 2006 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem toner postopkom sem naredil par tiskanin, samo ne more se pa primerjat s fotopostopkom. Pri toner postopku se vedno kje zgodi da se toner odlušči, vezice nimajo gladkih robov itd.... Preizkusil sem ogromno različnih papirjevin časov likanja pa se je vedno nekje odluščil kak košček tonerja.

Sem pa od danes naprej v klubu P501 Cool
Nabavil sem ta fotolak od cinkarne (Industrijska prodajalna - cena je bila skupaj s kredo za razmaščevanje 6500 SIT), pa sem danes že veselo barval vzorce FR4 s piknika. Delo z lakom je veeeeeeliiiiikooooo lažje kot delo s pozitivom 20. Prav tako je poraba laka manjša. Nekdo pred mano je omenjal, da se lak zelo hitro posuši (skoraj po potegu čopiča) - pri meni se ni. Lak sem uspel brez problemov lepo nanesti na nekaj precej velikih plošč (dolžine preko 30cm in širine 15cm).

Glede na to, da je cena Positiv20 okoli 3500SIT (200ml), se vedno bolj splača uporabljat P501, pa še delo z njim je lažje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem v šoli uprašal profesorja kako to da ne uporabljamo laka. On stopi do police in mi ga da. Pa pravim kako to da je samo na polici. Stvar mi je potem lepo razložil. Če pride vsak dijak s svojim čopičem, bodo prvi trije naprimer prišli s čistim čopičem in stvar naredili...četrti pa bo prišel s slabim ali umazanim čopičem in že je lak manj uporaben...saj so notri razni moteči delci. Tako da lak je super, samo da ga paziš.
_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.81
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 5:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem, v bojazni kakšno je to čudo od laka, nabavil čopiče. Ker je ravno takrat šla ena lokalna trgovina - papirnica v stečaj sem kupil kar 10 čopičev.
Povsem nepotrebno. Čopič se namreč lepo opere v navadni vodi. Tako je normalno uporaben za naslednjič. Od kar uporabljam lak sem "aktiviral" dva čopiča. Oba sta še v uporabi. Dva pa zato, ker sem delal dvostranske tiskanine. V tem primeru nanesem lak najprej na eno stran. Umijem čopič in nato na drugo stran. Ker se nanos laka suši hitreje kot moker čopič, sem si za drugo stran "privoščil" nov čopič.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, sam moraš biti discipliniran da čopič lepo opereš Exclamation
_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 16, 2006 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jackal
Ker vidim da si nabavil lak 501 me zanima si ga dobil po pošti ali si šel osebno ponj. Na njihovi strani ga ne najdem v prodajnem programu ali pa je mogoče pod kakšnim drugim imenom. Me pa zanima ali se ga da pri tebi dobiti en del za plačilo seveda?
LP
Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ATA
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jun 2004 13:40
Prispevkov: 135
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 17, 2006 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem naročil lak p502 v Merkurju v Kranju in sem ga dobil v nekaj dneh.Sem namreč doma blizu Kranja.Tudi pri meni lak na ploščici ostane po namazu kar nekaj časa tekoč.
lp ata
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.27
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 17, 2006 2:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ATA je napisal/a:
Jaz sem naročil lak p502 v Merkurju v Kranju in sem ga dobil v nekaj dneh.Sem namreč doma blizu Kranja.Tudi pri meni lak na ploščici ostane po namazu kar nekaj časa tekoč.
lp ata


P502 je, če se ne motim negativ?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jackal
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Maj 2006 19:14
Prispevkov: 144
Aktiv.: 0.66
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2006 1:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bozo je napisal/a:
Jackal
Ker vidim da si nabavil lak 501 me zanima si ga dobil po pošti ali si šel osebno ponj. Na njihovi strani ga ne najdem v prodajnem programu ali pa je mogoče pod kakšnim drugim imenom. Me pa zanima ali se ga da pri tebi dobiti en del za plačilo seveda?
LP
Božo


Osebno sem šel v industrijsko prodajalno cinkarne. Na njihovi stani najdeš samo varnostni list z opozorili - je pa pod imenom P501 - pozitivni kopirni sloj. Po pošti dvomim da bodo pošiljali. Ta industrijska prodajalna zgleda tako, da je pri vhodu eno majhno okence, kjer poveš kaj bi rabil, potem pa ti to pripeljejo z viličarjem iz skladišča.

Lahko dobiš lak, samo trenutno sem v Ljubljani in bom še nekaj časa, lak pa je doma. Če te zanima se mi oglasi na zasebna sporočila.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Naslednja
Stran 8 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group