www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Alternativa Fotopositivu
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sortaj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Jul 2008 21:51
Prispevkov: 812
Aktiv.: 4.25
Kraj: Med Vipavo in Štanjelom

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2010 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz ploščico čistim s polirnim blokom in ni še bilo težav.
Za nanašanje uporabljam čopič (kupljen v trafiki-16mm). Prej sem uporabljal tanjšega, pa je bilo veliko temnih lis (preveč laka), vendar se je še nekako dalo. Sedaj s širšim pa je nanos kot ogledalo Laughing Kot da bi s sprejem.



lp, Jernej

_________________
Svet je bil analogen, dokler ni Planck vsega zafrknil...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stoki
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Nov 2004 0:22
Prispevkov: 129
Aktiv.: 0.58

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2010 12:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nanos mi je uspel tako, da sem lak vtiral z gobico, kar je potem omočilo baker toliko, da je ostal tanek nanos. Ko sem pozneje to jedkal pa ploščica ni uspela, ker je bil nekje nanos pretanek, nekje pa predebel. Nato sem na forumu dobil še eno temo, kjer se je uporabnik iggy prav tako jezil, tam pa nad luknjicami v laku. Prijatelj je pozneje predlagal, da mogoče kristalna struktura bakra povzroča površinske napetosti, ki pokvarijo nanos. Ena možnost je tudi star lak. Jaz sem hranil lak v hladilniku (ni zmrznil) - mogoče je to problem. Poskusil sem ga tudi segrevati v mlačni vodi, kar ni pomagalo. Zdaj mi že zmankuje laka in me zanima, če ga ima kdo kak deci za prodat. Lahko me kontaktirate na mail ali ZS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Consty
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Avg 2008 13:15
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.08
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 24, 2010 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz že ves čas uporabljam laserski tiskalnik ter malo trši papir - to pa natisnem na ploščico s tiskalnikom. Zelo enostavno in hitro. Včasih ko se mi mudi, se mi papir malo zamakne, potem pač morem očistit ploščico ter na novo zlikat Smile . En led display pred in po jedkanju...



Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2010 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo bi se vrnil na začetek teme. Ker ne razume čisto poante o foto postopku, me zanima kakšna vrsta valovnega spektra mora biti primerna za foto lak? Do sedaj sem mislil da je to samo močna vidna svetloba, pa očitno temu ni tako.

Sam sem nazadnje pomislil, bi si od kitajcev nabavil kakšno kilo LEDik in jih enakomerno razporedil. Po spodnjem citatu nekega uporabnika iz slotecha očitno zadeva lahko deluje prav dobro:
Citiram:
IMHO so najboljš UV ledice. Se ne grejejo, ne rabijo nič drugega kot predupor, nobene dodatne elektronike, pa še sevajo z idealno valovno dolžino svetlobe cca. 400nm (mislim, da se pri nas dobijo ledice, ki sevajo okrog 405nm). Druga dobra varijanta so pa hladno katodne (zdej ne vem, če sem se ravno prav izrazil) UV lamp. V Conradu so stale (jaz sem se za te zadeve zanimal v Grosupljem) cca. 3k SIT, skupaj z vso elektroniko, sam priklopiš na 12V in zadeva dela.


Problem je kje ugodno najti večjo količino UV LEDic ali hladne UV katode z to idealno valovno dolžino? Verjetno pa se bo izkazalo na koncu da je ceneje dobiti nek rabljen laserski printer. Koliko DPIja še zadostuje za natisniti vezje za SMD elemente?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2010 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

600DPI je čisto zadosti. Pred kratkim sem kupil nov tiskalnik, Xerox phazer za 59eur, zraven sem dobil še USB ključek od 4GB. Deluje odlično, tudi z nepredelano breskvico. Enostavno me ne mika več iti nazaj na fotopostopek, ker je par korakov več, pa še velika verjetnost je da se ti sfiži. Če se ti sfiži fotopostopek veš kaj sledi...aceton, ponovno lakirarnje ploščice ponovno sušenje (čakanje) itd...če se ti sfiži prenos, obrišeš z acetonom in ponoviš...izgubiš 3-4 minute.

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
YaNkEE
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Sep 2008 13:47
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.32
Kraj: V osrčju dežele Terana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 11, 2010 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje je, da sam preizkusiš. Tukaj lahko prebereš 1000 in en nasvet, ki pa ti na koncu služi le za orientacijo. Ko sem sam začel izdelovati vezja sem uporabljal Positiv20, nakar sem na forumu zasledil tale postopek s prenosom tonerja. Po par poizkusih sem ugotovil, da ta postopek ni zame in se vrnil na običajen fotopostopek. Ko ti enkrat uspe in veš kaj si naredil ti bo uspelo tudi naslednjih 99-krat od 100.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 12, 2010 12:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

YaNkEE je napisal/a:
.......... nakar sem na forumu zasledil tale postopek s prenosom tonerja. Po par poizkusih sem ugotovil, da ta postopek ni zame in se vrnil na običajen fotopostopek. Ko ti enkrat uspe in veš kaj si naredil ti bo uspelo tudi naslednjih 99-krat od 100.

Premalo si poizkušal. Mogoče bi moral pa do koga tudi pogledat kako se stvari streže.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
xfce
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Jul 2011 8:06
Prispevkov: 521
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 17, 2011 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam uporabljam Press-n-Peel Blue transfer film
Zgleda tako, da natiskam z laserskim tiskalnikom zrcalno tiskanino. Očistim ploščico s fino mrežico, dam gor natiskan papir in navaden papir, z likalnikom malo likam na nižji temperaturi, shladim pod vodo. Nato še vržem v hcl+h2o2 + malo vode in pojedka v minutki Smile

Moje najmanjše povezave so nekje 0,2mm (podnožje)TSOP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darkoo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 15 Dec 2012 16:57
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.04
Kraj: Aleksinac , Srbija

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2012 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
Če je pa pozitiv, potem pa filmi ostanejo kar isti, tako da za že obstoječe ne bo treba printati novih.
Po praznikih bi lahko naredila kakšen izlet v Celje ...

U pravu si , filmovi ostaju isti 100% , inace ja sam uzeo jednu litru u cinkarni Celje i prezadovoljan sam .
Velik pozdrav

_________________
http://darkoelektronik.webs.com/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hilbudij
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Dec 2007 18:59
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2016 8:37 pm    Naslov sporočila:  Foto lak Pozitiv Odgovori s citatom

Lak imajo še vedno v Cinkarni Celje. Pred enim letom je bil 1 liter 27 €. Odlična stvar, predvsem ga pa imaš dolgo v hrambi.
Filme napravljene z laserskim tiskalnikom je potrebno dodatno počrniti, da tonerjev nanos nabrekne; nekak relief nastane. Enostavno in poceni!

Pozdrav! Hibudij
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 26, 2018 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem včasih namesto Pozitiv laka izdeloval tiskana vezja s sitotiskom. Posebnem laku za sitotiskarske mrežice primešaš kemikalijo, da lak postane foto občutljiv, ga naneseš na mrežico, osvetliš v UV svetilko, kjer ni osvetljen se ne utrdi in ga spereš z vodo, posušiš in je pripravljeno za tiskanje z barvo. Se lepo jedka v različnih kemikalijah.

O postopku je na spletu tudi nekaj filmčkov.

Morda bi isti lak lahko direktno nanesel na pertinaks in uporabil negativ slike tiskanega vezja, nisem pa tega še preizkusil ? Question
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 26, 2019 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je kdo poskusil s polish cleaner-jem. In katerim?


https://youtu.be/cVhSCEPINpM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je aceton. Vprašaj ženo, pa ti bo potrdila.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 7:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa res.
Nail polisch remover.

Sem spregledal. d'oh!

Je kdo že poskusil ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda je!

Tukaj je vse opisano.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Naslednja
Stran 11 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group