www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pralni stroji gorenje - opisi napak
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 59, 60, 61  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včeraj pozno zvečer sem slikal pri šibki svetlobi, napisal sem, da lahko kakšen detajl bolj jasno ponovim.
Tok prihaja direktno iz RSO filtra, tega sem sinoči tudi premostil, tako da pride na konektor v tisti modri "škatli". Potem pa gre dalje z raznimi kabli, do motorja, hidrostata in ostalih stvari.
Na sliki je celotna elektronika, slikal sem po delih, da bo malo bolj jasno. Tudi v tisto modro "škatlo" dvomim, ker tja vstopi os velikega gumba in včasih, ko ga obrneš, se začne osvetljevati displej.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1619
Aktiv.: 8.14
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že zasnova mi izgleda zelo nenavadno, ker nikjer ne najdem očitnega napajalnega dela - ali flyback transformator (tip stikalnega napajalnika) ali pa večji folijski kondenzator (parazitni tip napajalnika). Confused

Bi pa začel z meritvijo napajalnih napetosti okoli mikrokrmilnika, relejev - tuljave, ter menjal elektrolitske kondenzatorje. Mogoče tudi zener diodo, če jo ima.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2324
Aktiv.: 10.38
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Že zasnova mi izgleda zelo nenavadno, ker nikjer ne najdem očitnega napajalnega dela - ali flyback transformator (tip stikalnega napajalnika) ali pa večji folijski kondenzator (parazitni tip napajalnika). Confused


Glede na sliki 3 (dušilka L1 med kondenzatorji) in 4 (upor 100R) bi rekel da je vezje neizoliran 230V buck pretvornik (alternativa serijskemu folijskemu kondenzatorju). Recimo na osnovi LNK3204 ali kaj podobnega.

Vsekakor nekaj kar lahko odpove, ali zaradi slabega elektrolita (ki se mu na zunaj ne vidi nič) ali pa zaradi kakšne strele v bližini ...

Kot pravi sebaveh najprej je za preverit kaj je z napajanjem, potem se lahko gleda naprej. Ter mogoče preveriti upor 100R če je OK.

LP, Peter



sch_2[1].png
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  sch_2[1].png
 Velikost datoteke:  7.45 KB
 Downloadano:  2 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Navsezadnje sem IT in ne elektronik, tako da bom zdaj peljal elektroniko na servis, ki je v lasti mojega prijatelja, da jo pobližje pogledam. Ne ukvarja se s pralnimi stroji, a morda lahko preveri komponente na tiskanem vezju ali pa vsaj pozna dobrega mehanika za pralne stroje, ki ima izkušnje s tem.

Hvala za vso pomoč doslej in v prihodnje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj, tista rumeno modra plastična "škatla" v katero gre elektrika in v katero z druge strani vstopi os velikega gumba...kaj je to in ali se lahko odpre? Nekajkrat (ne vedno) se je zaslon vklopil z obračanjem, tako da je morda tam napaka. Ne smem odpreti, ker ne vem kaj je notri, da ne bi kaj letelo naokoli. Ga je kdo odprl ali ima odprte slike?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hribst
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2022 21:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.41

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 12:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tista rumenomodra škatla je običajno rotirno stikalo oziroma v naši panogi mu rečemo kar selektor.
Ponavadi so to ROLD RCE16 ali RCE22, zavisi od števila programov.
Jaz sem jih razdrl že velikokrat. Nič posebnega, noter je vzmetni kovinski disk s kontakti (kakor v vsakem stikalu), ki z rotacijo sklaplja/odklaplja stik med kontakti.
V tovrstnem primeru kadar stroj dela-ne dela oziroma prekinja ob rotiranju tega selektorja, je lahko težava znotraj njega - zažgejo se kontakti in stik ni dovolj kvaliteten. Dostikrat se vidi, da so kontakti znotraj ožgani. Malo finobrusnega papirja in kontakt spreja pa so kontakti spet kot novi, včasih je potrebno tudi rahlo poviti kontakte, da sklenejo trden kontakt.
Da se preveriti že tako, da izbirni gumb daš na eno od pozicij (ponavadi tisto na kateri je stroj najmanj deloval, npr. program volna ali pa program za dodatno izpiranje) malo bolj na silo pritisneš ali ga primeš in klecaš levo-desno in v neki točki bo mogoče dlje deloval ali pa tudi sploh ne bo ugasnil.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 1:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To me je zanimalo, najbolj dvomim v ta izbirnik, ker včasih se z obračanjem prižge zaslon ali spremeni jakost. Bal sem se, da ni notri kakšen kontakt in vzmeti, ki bi se razbile ali razletele, če bi ga odprl, čeprav sem hotel to najprej preveriti.

Ploščo sem odnesel prijatelju, ki ima servis (pa za televizorje in podobno), tako da bo v ponedeljek pogledal in če ne bo rešilo, je njegov bivši delavec začel delati s pralnimi stroji, tako da bo se tudi posvetujte z njim ali mu jo odnesite.

Torej ne bo nič razletelo, če se odpre, vidim, da ga držijo tri žabe, predvidevam, da jih ne bi bilo, če bi bilo odpiranje problematično ali prepovedano. Zagotovo se bo znal in naredil bolje kot jaz, vse orodje ima v servisu in to je njegova naloga. Wink

Hvala, zelo koristne informacije in spodbuda
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 12, 2023 2:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno danes se je nekaj naredilo, to je slika odprtega selektorja, prijatelj pravi, da ne vidi nič nenavadnega, ampak da ga je poškropil z nekim silikonskim sprejem, tako da mi ga bo prinesel danes popoldne in bom nocoj bom poskusil. Je treba še kaj narediti ali lahko to pomaga?


2023-05-12_13-50-35-743.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  269.84 KB
 Pogledana:  5 krat

2023-05-12_13-50-35-743.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bjarni
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Dec 2022 15:02
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.92
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 8:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi lahko kdo svetuje: imam en starejši low tech Gorenje pralni stroj, ki zadnje čase med pranjem "ustreli", vendar delaprej. Poči dokaj glasno. Kaj bi lahko bilo, da vem, preden ga začnem razstavljati? Sumim filtre, kondenzatorje ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 932
Aktiv.: 5.63
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bjarni je napisal/a:
Mi lahko kdo svetuje: imam en starejši low tech Gorenje pralni stroj, ki zadnje čase med pranjem "ustreli", vendar delaprej. Poči dokaj glasno. Kaj bi lahko bilo, da vem, preden ga začnem razstavljati? Sumim filtre, kondenzatorje ...


To me spominja na moj sesalec. Stik med fazo in nulo je bil v problem.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5778
Aktiv.: 25.81
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 11:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bjarni je napisal/a:
Mi lahko kdo svetuje: imam en starejši low tech Gorenje pralni stroj,...
Najprej bi pogledal, kaj je z vhodnim filtrom, potem pa naprej.
Če praviš, da "ustreli" ni hudič, da se kje vidijo ožganine.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bjarni
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Dec 2022 15:02
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.92
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2023 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka hvala, tudi jaz mislim tako, bom pa šel lepo od začetka do konca. Podobno je bilo pri mlinčku za kavo: bil je priklopljen, zvečer ko sem prišel domov, je bila črna packa na mizi, delovalo pa normalno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
calex
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2023 12:40
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

calex je napisal/a:
Ravno danes se je nekaj naredilo, to je slika odprtega selektorja, prijatelj pravi, da ne vidi nič nenavadnega, ampak da ga je poškropil z nekim silikonskim sprejem, tako da mi ga bo prinesel danes popoldne in bom nocoj bom poskusil. Je treba še kaj narediti ali lahko to pomaga?
Očitno sem dobro premislil, sinoči sem pripeljal elektroniko in sestavil stroj, tako da sem za vsak slučaj (da spet ne ostane mokro perilo) "opral" prazen stroj in ravno zdaj prvo pranje po popravilo se končuje. Nič ne kaže, da bo spet povzročal težave, zaslon deluje normalno, tako da mislim, da je težava rešena.

Najlepša hvala vsem, še posebej, da ste me spodbudili, da odprem selektor, ker sem od prvega trenutka dvomil o tem, a mi ga niso dali odpreti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
YaNkEE
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Sep 2008 13:47
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.31
Kraj: V osrčju dežele Terana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 23, 2023 8:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni
Imam problem z pralnim strojem Gorenje W7443L.

Motor ne obrne. Sem zamenjal ščetke a še vedno nič. Recimo na programu za centrifugo stroj normalno izprazni vodo, ko pa bi se moral začeti vrteti skuša pognati, naredi mogoče en centimeter premika in ustavi. Kot da motor ne bi imel moči.
Motor sem izmeril in ne kaže, da bi bil v stiku. Tudi ploščo sem snel in nikjer ni videti kakšnega osmojenega elementa.
Ima kdo kako idejo? Smile

_________________
Brez komercialnih spletnih povezav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.54
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 24, 2023 7:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

YaNkEE je napisal/a:
Pozdravljeni
...Gorenje W7443L....Motor ne obrne. Smile


Preveri rele na plošči, ki obrača smer, električno sicer deluje, ampak močnostni kontakt je uničen, prav tako lahko ima tudi rele za vklop izklop motorja. Odlotaj rele in ga preskusi ali zamenjaj.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 59, 60, 61  Naslednja
Stran 60 od 61

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 103 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group