www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Opticni Signal
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 07, 2004 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Tokrat sem ze sestavil mikrof.ojacevalec iz sheme,ki sem nasel na spletni strani.Preskusil sem in kar v redu dela.Dodal sem se sklop( optoklopler,triak in zarnico za 220V).Na mikrofon sem dal mobi in vibriral in je delal.Rad pa bi namesto zarnice(220V)led doide,tako da prizge led dioda in ostane,toliko casa.Da ga opazim in resetiral za naslednji klic.Napetost za mik.ojacevalec je 9V.Zato prosil bi da bi kdo vedel za shemo sklopa.Ce ne veste,kaj in kako mislim,bom skiciral poslal.
Lp Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 07, 2004 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabi tiristor. Ker imaš verjetno rele že v tiskanem vezju ga lahko uporabiš za vklaplanje vrat tiristorja. Lahko pa rele tudi odstraniš in vežeš vrata tiristorja na tranzistor, ki ti vklaplja rele.
Ko bo prišel + na vrata tiristorja, se bo odprl in bo prevajal, dokler ne boš s stikalom za kratek čas prekinil tokokrog. Po prekinitvi tokokroga bo ledica ugasnila.

Se pravi, ko ti bo mobitel zvonil se bo aktiviral rele in posredno tiristor, ki bo prižgal ledico. Ledica bo pa gorela dokler za kratek čas ne prekineš tokokroga. Ko skleneš tokokrog nazaj pa bo vezje, spet čakalo, da dobiš SMS. Takrat se bo ponovno prižgala LED dioda in bo gorela, do prekinitve tokokroga (reset).

LP



tyristor.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  42.09 KB
 Pogledana:  35 krat

tyristor.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 07, 2004 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

G-Lab!
Hvala za shemo.Nisem dal na tiskanio vezje,ampak sem sestavil na preizkušni plošči.In brez releja,Prvo sem uporabil za signal led diode in potem sem sem dal sklop kot sem prej pisal.Bom to poskusil po tvjojem načrtu.
Lp andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 08, 2004 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

G-Lab!
Napravil sem po tvoji shemi brez releja.Deloval je v redu.Mene zanima,kako bi napravil napajanje za ojačevalec in posebej za sklop?Jaz mislim napraviti napajalnik 2X9V,tako da eno za ojačevalec,drugo pa za led diodo.Uporabil bi napetostni stabillizator za 9V in 5V.Tako da bom pripravil za tiskano vezje.
Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kaj imaš v mislih če prav zastopim imaš v mislih 2x9V trafo. Na eno napajanje boš dal ojačevakec na drugo pa 5V stabilizator za napajanje tiste moje sheme. Mojo shemo lahko brez problemov priklopiš na 9V.
Če prav razmišljam lahko uporabiš trafo 1x9V, preko stabiluzatorja in usmernika (grezov mostiček) pa potem za napajanje ojačevalca, Paralelno pa vežeš iz usmerjenih 9V še direkt za napajanje moje sheme.
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 5:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem dal paralelno 9V za napajanje tvoje sheme,probal sem.Pa led noče prižgati,ampak utripa.Ko pa sem posebej dal napajanje za sklop,je pa prižgal led in resetiiral.Še enkrat sem probal napajanje paralelno,pa je enako,utripa.Bi lahko mogoce vedel,kako bi se dalo?
?Lp Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja ne vem kakšen ojačevalnik si uporabil.
Mogoče bi rabil močnejši napajalnik in se napajalna napetost kaj sesede. Probaj malo pomerit napetost (med obratovanjem), ki pride iz tistega 9V stabilizatorja. Ali imaš usmerjeno napetost dobro glajeno??

Če je napajanje v redu, pa lahko probaš še to:
Mislim da imaš sedaj iz ojačevalnika speljan signal na vrata tiristorja. Probaj dati vmes kakšem optokopler (4N27 ali kaj podobnega). Tako da zvežeš izhod ojačevalnika na diodo znotraj optokoplerja. Izhodni tranzistor optokoplerja pa uporabi za prižiganje vrat tiristorja. Na ta način boš galvansko ločil ojačevalec in tiristor. To bi pa potem moralo delovati.
Upam da razumeš.
LP


Nazadnje urejal/a G-Lab Ned Maj 09, 2004 5:41 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še enkrat pišem,Napačno sem napisal,da led utripa.Prižge se led,ko pihnem v mikrofon,ampak se ugasne.Noče da ostane prižgana led.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 5:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej preveri napajanje. Če ledica ugasne je sigurno kaj narobe z napajanjem.
Če se ledica prižge, pomeni da se je tiristor odprl.
Ko pa ledica ugasne pa se mora prekiniti tokokrog. Se pravi napajanje se sesede, sploh nimaš glajenja napetosti iz grezovega mostička ali kaj podobnega.
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 8:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Narisal sem shemo,da boš lahko pogledal.Pogledal sem napajalnik,je v redu.Še sem dal na baterijo,tudi noče.Shemo sem dal priponko.
Lp Andrej



opt.signal.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  78.36 KB
 Pogledana:  31 krat

opt.signal.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2004 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andrejj pozabil si narisat kondenzator med mikrofonom in bazo prvega tranzistorja .
_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 10, 2004 1:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andrej najprej probaj dodati med tranzistor in tiristor nek upor. Pri meni se tiristor ni dobro obnasal brez upora (slika sprememba1).
Če še vedno ne bo delovalo probaj po drugi sliki z optokoplerjem za galvansko ločitev(slika sprememba2 optokopler).
LP



sprememba1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  49.44 KB
 Pogledana:  31 krat

sprememba1.jpg



sprememba2 optokopler.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  71.92 KB
 Pogledana:  22 krat

sprememba2 optokopler.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Sem že nabavil material in sem sestavil po tvoji shemi.Delal je,a ne tako,kot bi moral.Ko je zvok,je led prižgali in noče ostati prižgan.Poskusil sem naprej,pa ne gre.Potem sem napravil tako kot sem prej.Iz zadnje tranzistorja kolektorja na gate tiristorja in ostalo.Ta sklop sem posebej priključil.In dela,tako da lahko resetiram.Imam opis tiristoja"tiristor kao upravljiva istosmjerna sklopka".To sem dal na priponko.Zato bi raje ostal pri tem,drugače ne vem,ce bo šlo.
Lp Andrej



tiristor.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  216.49 KB
 Pogledana:  19 krat

tiristor.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A si probal po tisti shemi, ki vsebuje optokopler?
Tole z optokoplerjem bi moralo delati, sicer pa mislim da mora biti problem nekje drugje. Z optokoplerjem naj bi vezje delovalo galvansko popolmoma ločeno. Samo napajanje tiristorja je še skupno signal pa je ločen. Ker se dioda spet prižge in nato ugasne, se mora tisti tiristor takoj po prižigu ledice resetirat. Ali si prav prikopil nogice tranzistorja? če si uporabil Tic106 prilagam datasheet (Katoda na -, Anoda na ledico, Vrata (Gate) na upor in nato na tranzistor).
Andrej, a mi lahko narišeš kompletno napajanje tvoje sheme?
tista priponka: Problem je da je tisti tiristor priklopljen ravno tako kot je tam narisano, s tem da je namesto tistega stikala uporabljen tranzistor.
Če imaš na zalogi še kakšen tiristor ga probaj zamenjati mogoče je odslužil svoje.
Tisti upor 1K med tranzistorjem in vrati tiristorja pusti v vezju.
LP



TIC106.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  TIC106.pdf
 Velikost datoteke:  115.72 KB
 Downloadano:  11 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 14, 2004 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen G-Lab
Prebral sem tvojo sporočilo in to sklop sem rastavil.In še enkrat sestavil in nov tiristor.Tokrat pa je v redu delal.Najlepša hvala za trud.Upam,da lahko še lahko kaj prosim za pomoč
Lp Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group