www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

DILEMA pri varčnih žarnicah

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 3:23 pm    Naslov sporočila:  DILEMA pri varčnih žarnicah Odgovori s citatom

hi!
Ko poleti grem kampirat, bi potreboval osvetlitev za v šotoru. Ker mi ni za jemati velikega 12/230V inveterja (teža,itd), me zanima sledeče:
Kaj je najboljša varianta:
a.) Narediti en majhen inverter 12/230V in nanj priklopiti varčne žarnice (3 žarnice max.)
b.) Razstaviti varčne žarnice in narediti driver za njih iz 12V kot so nekatere sheme na internetu.
c.) Kupiti varčne žarnice za 12V
Za A primer sem razmišljal, da bi uporabil feritni trafo in bi ga gnal na nekje višjih frekvencah, saj bi se tako izognil slabšim izkoristkom, ki so pri klasičnih trafotih (mislim tistih manjših moči).
Pri B primeru pa me najbolj skrbi življenska doba varčnih žarnic, saj doma narejeni driverji niso tako kvalitetni in saj sam vžig varčne žarnice ni tako dobro kontroliran kot pri kupljenih (vžig pa najbolj vpliva na življensko dobo).
Pri C varianti pa je obremenilno dejstvo cena.

Za kaj bi se vi odločili?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gavran
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:16
Prispevkov: 415
Aktiv.: 1.86
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 4:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bele LED diode?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
...Ker mi ni za jemati velikega 12/230V inveterja (teža,itd),
Glede teže pa tudi cene poglej tale post ***Klik***

Kot teža ti zna večji problem predstavljati sam vir energije (akumolator)

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo ta pa je že v avtomobilu, tako da za tisti 2-3 ure se že ne bo spreznil, potem pa tako zaštartam avto pa se napolni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.22
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V kon-tiki solar sem kupil pretvornik za fluo žarnice do 16w na 12V pa ga nimam časa skopirati. 8W fluo žarnica pri toku nekje okrog 0,7A ali manj kar lepo sveti, pravzaprav je svetlobe kar obilo, za kampiranje več kot dovolj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2004 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Reber, ko boš imel čas bi te prosil če bi ga lahko skopiral. Če boš sam pozabil, te bom pa sam čez kakšen mesec ali pa 2 spet spomnil. Smile

Pa brez zamere!

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.22
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2004 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam ga na mizi, problem bo transformator, ker bom moral ročno šteti ovoje, da bom sploh lahko zrisal shemo, no še prej moram razlepiti feritni trafo. Mogoče pa bom kar sedaj šel do kolega v servis kjer ima spajkalnik na vroč zrak.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.22
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2004 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, transformator sem razdrl, neuspešno, ker je ferit počil, do konca sem ga pa s kladivom. podatke že imam, original jedro je bilo siemensovo, v iskra feriti so pa oznako poznali in mi povedali da nadomestek imajo. Torej, najprej bom nabavil jedra, naredil teste in začel s kopiranjem. Jedro pa je z zračno režo, jaz pa imam trenutno doma samo jedra brez reže. Trenutno testiram s temi jedri, režo sem pa založil s papirjem in deluje. Razlika med jedri je, da je srednji stebriček pri E jedru krajši, da je v srednjem stebričku zračna reža. Če pa se uporabijo navadna jedra pa se lahko založi papir ali plastika, vendar se induktivnost spreminja z debelino reže, pri jedrih ki so narejeni z zračno režo pa so vsi izdelki enaki, ker ni zalaganja z nekim materialom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2004 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Reber a ko si rekel, da samo ferite nabaviš in potem začneš kopirat, pomeni, da se načrti ne bodo znašli na forumu (vsaj shema in podatki za trafo bi lahko prišli gor)?

BTW: Saj če bo cena ugodna, se bom tudi sam odločil raje za nakup, čeprav bom potem prikrajšan za užitke pri sestavljanju.

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.22
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2004 6:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda bom načrt objavil, predlogo za tiv bom narisal na novo, saj je original dvostranska, tako da bo nova enostranska. Transformatorji bodo najbrž tudi opisani, če bo kdo želel izgubljati živce in če bo dobil jedra, saj je samo nekaj kosov težko dobiti. Še 100 kosov je majjčkena količina direktno v tovarni, če pa pomisliš, da se bo potem našlo 20 ljudi, kjer bo vsak hotel 2 ali 3 kose, bodo nekomu v tovarni popustili živci, zato bom objavil podatke za jedra, ki se dobijo v trgovinah in ne v "feritih" saj imam sedaj z njimi dobre odnose, če pa jim spravim za vrat kupce po nekaj kosov bodo še mene postrani gledali. Ko bo zadeva dokončno kopirana bo objavljena z možnostjo nakupa tiv, jedra ali transformatorja. Sestavljenih pa verjetno ne bo na voljo. ravno toliko, da si poplačam stroške za čas ki ga bom porabil za kopiranje in objavo.
Pa ne preveč okrog govorit, da ne bo kdo jezen. Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2004 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SUPER REBER. Ti si ZAKON!!!!!!!!!

V pričakovanju načrta. Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group