www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Realizacija V/A metra na ohišju usmernika
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
m.matic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2004 22:43
Prispevkov: 189
Aktiv.: 0.85

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 3:29 pm    Naslov sporočila:  Realizacija V/A metra na ohišju usmernika Odgovori s citatom

Izdelal in stestiral sem si tale napajalnik

http://www.elv-downloads.de/service/manuals/Netzplatine/37838_Netzteilplatine.pdf

Končno sem se odločil dati napajalnik v ohišje. Moram pa še realizirati A in V meter. Razmišljal sem, da bi lahko z najmanj dela uporabil kar module DVM 210. iz Conrada, pa še cena je dokaj ugodna in še majhni so.
Link:
http://www1.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/125000-149999/126594-an-01-sl-Artikel.pdf

Ta napajalnik ima že izhode, za priključitev panelov na sponkah A,B,C in D.
Na sponkah za priklop voltmetra sem izmeril pri dejanski napetosti 5V 5mV.
Če prav razumem potem se ta panel, ki ima merilno območje +-199mV lahko direktno priklopi.

Kako pa je z realizacijo A-metra?
Ga realiziraš s shunt uporom (0,01ohm) in nato deliš U/0.01 (U=prikazana napetost, delil bi pa tako, da bi prestavil decimalna mesta).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.30
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priporočam ti, da instrumente DVM 210 iz Conrada pod kat. št. 126594 zvežeš tako, da jih napajaš posebej z galvansko ločenimi 9V.

Poglej ta PDF
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
m.matic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2004 22:43
Prispevkov: 189
Aktiv.: 0.85

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok,

potem, če prav razumem po tej shemi MERIŠ TOK (sem prav razumel?). Daš shunt upor 0,01 ohm med minus iz porabnika in minus od napajalca (zaporedno) in na tem meriš napetost (dejansko TOK), potem pa decimalno piko postaviš, da ti kaže tok (deliš z 0.01)?

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.30
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda je to vezava za merjenje TOKa. Na podoben način lahko meriš s tem instrumentom tudi napetost (s pomočjo uporovnega delilnika). Za prikaz 1999 rabiš na vhodu 199.9mV. Na zadnji strani so tudi tri mesta predvidena za "jumperje" s katerimi si postaviš decimalno vejico na željeno mesto.

Tukaj imaš še podrobnejše podatke o tej "urci". Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
m.matic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2004 22:43
Prispevkov: 189
Aktiv.: 0.85

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Se je pa pojavilo že drugo vprašanje.
Koliko močan mora biti ta upor. Če je napajalc 30V in 10A bo potem bo moč, ki se bo trošila na njem P=R*I^2=0,01*100=1W. Torej je najboljš vzet 5W-atnega. Kje in če sploh se jih dobi?

Naredil bom tako, da bom uporabil sponki, ki sta že pripravljeni na usmerniku za V-meter in sicer je preko uporovnega delilnika napetost na sponkah 1000krat manjša kot na izhodu.
Za Amper meter bom pa vezal tale shunt upor in na ta način izmeril tok.
Cena pa je malo čez 20€ in se mi zdi kar ugodno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.61
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

dojaja--> samo v informacijo...jaz sem (sicer par let nazaj) nabavil podobne LCD module pri conradu po ceni okoli 1500 sit za kos, tako da malce poglej v BTC-ju (tam sem jih kupil). Imajo več modelov, pa moraš pazit da brez veze ne kupuješ predrage. Ti moji so malce manjši ampak nima veze..so kljub vsemu dosti cenejši od 20 evrov...

Okoli upora pa...lahko uporabiš recimo malo debelejšo cekas žico (iz starega grelca) s testiranjem (in digitalcem) določiš dolžino, potem pa preko vrstne sponke vse lepo zvežeš skupaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.30
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2007 10:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za tisti "shunt" zadostuje tale 4W 0,01E upor (kat. št. 416703):


Seveda pa ga lahko tudi sam naviješ iz cekasa kot je omenil @protonček.

BTW, cena teh instrumentov ni 20€ ampak 10,10€ ... lahko pa tudi malo manj. Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trobida
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Jul 2006 12:13
Prispevkov: 1250
Aktiv.: 5.77
Kraj: Savinjska dolina-okolica Gornjega Grada

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 29, 2007 7:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z DVM 10 instrumenti sem že delal. Prav tako se ga porabil za usmernik, a vrednost napetosti na njem ni ustrezala pravilni napetosti. To sem potem nekako rešil z uporovnim delilnikom.

Drugače pa je ena od variant, da kupiš enega zelo poceni in ga vgradiš v ohišje.



instrument.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  585.45 KB
 Pogledana:  6 krat

instrument.JPG



_________________
Lp

Tomaž, S57KO
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.61
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 29, 2007 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lahko, a nepotrebno kompliciranje. na sliki lahko vidite te 4 LCDje po ceni 1500 SIT/kos, so pa bili v kompletu z zunanjim okvirčkom, tako da montaža ni bila problem...


IMG_2010.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  248.11 KB
 Pogledana:  8 krat

IMG_2010.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 8:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dojaja,

tale napajalnik ima merilno mesto za merilnik napetosti in toka že pripravljeno. Tako ne potrebuješ nobenih šunt uporov ne za tok in ne za napetost. Poskrbeti moraš le, da boš imel decimalno piko na pravem mestu in pa za galvansko ločeno napajanje merilnikov.

Nekaj na to temo najdeš tudi tu: http://lea.hamradio.si/~s55wt/Napajalnik30V10A.html

_________________
73 de S55WT, Janko


Nazadnje urejal/a japek Pon Apr 30, 2007 11:54 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 9:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oziroma tudi za napajanje modulčkov je poskrbljeno, tako da ne potrebuješ ničesar dodatno. Galvansko ločeno napajanje je že 2 x 8V, tako da ostane le še decimalna pika na pravem mestu.

PS: Če ne razumeš nemščine kar povej, da prevedemo.



text.jpg
 Opis:
Text
 Velikost datoteke:  40.83 KB
 Pogledana:  4 krat

text.jpg



_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 12:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj sem se spomnil, odgovarjam že sam sebi, HI.

Eno majhno neprijetnost si je privoščil avtor tiskanega vezja, katero sem pa jaz seveda ugotovil, ko je zadeva bila že vgrajena v ohišje.
Za pritrditev tiskanine v ohišje ima vezje štiri luknje v kotih in eno na sredini vezja. Ta na sredini se nahaja na vezici, katera je na izhodnem pozitivnem potencialu. Ker sem jaz uporabil kovinske distančnike in pa kovinsko ohišje sem imel seveda avtomatsko pozitiven izhodni potencial na ohišju. Ker sem pa povezal tudi negativnega z ohišjem (oziroma to si običajno želim) preko zunanje povezave, ki je na potencialu ozemljitve, zadeva ni hotela delovati. Glede na to, da je bilo ohišje dimenzionirano na minimalno velikost je bilo ponovno razdiranje velik užitek, pa par sočnih je tudi padlo na ta račun. Na mizi je super delovalo, po vgradnji pa ne več...

Drugače pa mi niti slučajno ni žal, da sem ta napajalnik zgradil. Maksimalen tok imam jaz nastavljen na malo manj kot 13A. Res pride prav, včasih pač potrebuješ tudi kaj več kot 3 ali 5A. Dopade se mi rešitev z dvema sekundarnima navitjema v močnostni veji, če prav sem imel nekaj težav z nabavo releja. Turbina pa mi je ležala doma, enkrat nabavil preko Ebay za smešno ceno.



vezje.jpg
 Opis:
Vezje
 Velikost datoteke:  28.46 KB
 Pogledana:  6 krat

vezje.jpg



_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
m.matic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2004 22:43
Prispevkov: 189
Aktiv.: 0.85

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za tako natančne odgovore. Smola je le ta, da sem shunt že naročil...bo pač za naslednji projekt.
Vidiš tega pa sploh nisem ugotovil, da ima na pozitivnem potencialu luknjo za pritrditev - hvala za opozorilo.
Sem ga tudi jaz stestiral in sicer z vzporedno vezavo dolgih avtomobilskih žarnic in je brez problema potegnil 9,5A (več nisem testiral).

Še na kratko o napajalniku.
Sam sem nabavil TIV pri Rebru - le ta je nekoliko prirejena, tako da lahko namontiraš Malijev hladilnik HR100, ki ni pretirano drag, potem pa še namontiraš ventilator. Rele pa je Femejev iz HTEja, ki je predelan tako, da mu po dve sponki vežeš skupaj, za nove sponke pa sem dal kar 1,5^2 žico.
poleg tega pa sem dobil popoln nadomestek za tale temperaturni senzor
namesto SAA965=>KTY81-122
Še zamenjava diod
namesto DX400=>BAV21/1N4148/1N4001
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
m.matic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2004 22:43
Prispevkov: 189
Aktiv.: 0.85

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 4:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali morata imeti merilnika vsak svoje napajanje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.30
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 30, 2007 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če boš uporabil merilnika DVM210 jih moraš vezati tako, da (-) Am in Vm vežeš skupaj na shunt - tista stran, ki gre iz usmernika. (+) Am vežeš na drugo stran shunta - izhodna sponka, (+) Vm pa na (+) izhod usmernika. S tem si zagotoviš skupno napajanje obeh instrumentov iz enega vira, ki pa mora biti galvansko ločen od merjene napetosti oziroma toka.

Za lažje razumevanje vezava še sposojena skica, kjer je podobna vezava - le da je vse izvedeno na en merilnik.

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group