www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vezava fotocelic
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2007 8:13 pm    Naslov sporočila:  Vezava fotocelic Odgovori s citatom

Živjo!
Rad bi povezal dve fotocelice (tx,rx) z motorjem (beninca) za drsna vrata. V navodilih piše, da oddajno ftc povežeš na +24v in -24v, sprejemno pa na +24v, -24v, COMmon, N.C. in N.O. kontakt.
Ker nisem ravno hud štromar, mi ni nič jasno. Kaj pomeni COM? Ali moram oba kontakta N.C. in N.O. povezati na motor ali le enega? Na motorju imam en priključek FTC (photocell receiver input)
Aha, na motorju imam +24v dc, nimam pa -24v??? Ali je to mogoče +V (skupni vod)
Fotocelice so od BENINCE, motor tudi.

Upam, da sem približno napisal, kaj me muči?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2007 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj vsi, ki so iz butal postavijo vprašanje tako, da ne razumemo kaj bi radi?

Za kaj se pa sploh gre? Je to dvigalo, ali drsna vrata za dvorišče ?

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2007 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole sta dve NAKLJUČNI povezavi: Beninca avtomatika in en Beninca izdelek .

Sedaj pa ti napiši TOČNO oznako izdelka in prilepi povezavo do njega Exclamation (samo približna oznaka pač ni dovolj Rolling Eyes )

Drugače pa COM pomeni "skupna sponka" (COMmon).
N.O. pomeni "normalno odprt kontakt" (Normally Open)
N.C. pomeni "normalno zaprt kontakt" (Normally Closed)
"normalno" stanje releja je takrat, ko nima priključenega napajanja.
LP,
Igor

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2007 10:45 pm    Naslov sporočila:  Re: Vezava fotocelic Odgovori s citatom

psimon je napisal/a:
Živjo!
Rad bi povezal dve fotocelice (tx,rx) z motorjem (beninca) za drsna vrata. V navodilih piše, da oddajno ftc povežeš na +24v in -24v, sprejemno pa na +24v, -24v, COMmon, N.C. in N.O. kontakt.
Ker nisem ravno hud štromar, mi ni nič jasno. Kaj pomeni COM? Ali moram oba kontakta N.C. in N.O. povezati na motor ali le enega? Na motorju imam en priključek FTC (photocell receiver input)
Aha, na motorju imam +24v dc, nimam pa -24v??? Ali je to mogoče +V (skupni vod)
Fotocelice so od BENINCE, motor tudi.

Upam, da sem približno napisal, kaj me muči?


Prej kot napravis kaksno neumno,pa ceprav si iz Butal(popravi kraj v profilu)

Verjetno je slab prevod okoli voltaze Wink
Teh motorjev ne poznam,vendar glede na vse ostale upam trditi,da se +24V prikljuci na prikljucek ki je tako oznacen,-24V pa na minus,maso,0V...
COMmon je skupni prikljucek releja v fotocelici,NC je normalno zaprt kontakt,NO pa normalno odprt kontakt releja.
Na priključek FTC (photocell receiver input) priklopis na en kontakt COM,na drugega pa NC,ce vrata ne delujejo pa poizkusi z NO,vprasanje kaksno logiko uporabljajo vrata.
Prej kot priklopis fotocelice poglej v skatlici za navodila-nekatere fotocelice(came)imajo DIP stikala s katerimi nastavljas napetost 12/24V in jih hitro prekuris Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 12:52 am    Naslov sporočila: icon_winner Vezava fotocelic Odgovori s citatom

Hvala za odgovore. Vidim, da sem malo preveč posplošil zadevo. :
Gre za motor Beninca RI.6E /K/I, fotocelice so tudi od Benince.
Prilagam navodila (sem našel na netu,žal nemška) za motor, za fotocelice pa jih še iščem..
Sicer pa na navodilih za fotocelici piše:
1.oddajna M1:24vdc(+24vdc)
M2:24Vdc(-24vdc)
2.sprejemna
M1:24vdc(+24vdc)
M2:24vdc(+24vdc)
M3:normaly closed contact
M4:common
M5:Normaly open contact

Če se kateremu da kakšno minuto raskerat pa mi bolj točno povedat kako zvezat, bom zelo vesel...


LP,
Simon



Anleitung_Schiebetorsteuerung_RI.6E6I_D.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Anleitung_Schiebetorsteuerung_RI.6E6I_D.pdf
 Velikost datoteke:  364.77 KB
 Downloadano:  46 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lej: bom preprosto napisal: tisto ki ima samo dve sponki vežeš tja kjer piše 24 VAC OUT. tisto ki ima 5 sponk, levi dve (24V) vežeš enako na 24 VAC, COM (skupna sponka releja) vežeš na +V, NC pa vežeš na FTC. NO pustiš prazno. Pazi še na 4 DIP stikala, kjer moraš stikalo STOP dati gor - na ON, razen če misliš vezati gor stop tipko(kar dvomim). 8 DIP stikal v glavnemlahko pustiš vse na OFF, razen če ne želiš avtomatskega zapiranja daš (mislim) 2 na ON. trimer TCA je za štelanje časa do avtomatskega zapiranja, trimer TL pa je čas delovanja motorja - tega moraš nastavit na oko---odvisno od dolžine vrat, največkrat skoraj do konca v desno.
Če kaj ne boš vedel, prašaj. To vežem (skoraj) vsak dan Twisted Evil
Ja, da ne pozabiš nastavit moči motorja - na desni je en velik drsni preklopnik - bolj ga daš gor, večja moč motorja.

Ko bo laufalo, preveri če se vrti v pravo smer( prekineš fotocelico se morajo vrata odpreti) če deluje kontra, zamenjaj sponki motorja CHIUDE - APRE med seboj in sponki stikal FCA - FCC med seboj.
kapiši?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 8:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

evo prilagam še kratek slovenski prevod


Beninca RI6E.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Beninca RI6E.pdf
 Velikost datoteke:  77.21 KB
 Downloadano:  56 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala! Da bom čisto ziher: prvo sponko 24vdc fotocelice vežem v prvo sponko 24vdc out (na motorju), drugo pa v drugo sponko 24vdc out (na motorju), torej, ne obe (na fotocelici) v eno sponko(na motorju)?
Kaj pa pravzaprav pomeni +V (0V ali zemljo ali kaj?)

Sorry, ker nadlegujem z (verjetno) banalnostmi...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

24VAC OUT je sploh izmenično napajanje, zato nima veze kako vežeš, imelo bi veze če bi imel 2 para fotocelic, ampak to je že preko tega. NO, ko že vežeš je lepo če vežeš vse leve na levo in vse desne na desno - zaradi reda Cool

+V je skupna sponka za vse dodatne elemente - fotocelice, tipke itd. Nima veze z napajanjem, ampak s krmilnim delom. Navadno je skupna sponka sicer masa, Beninca pa ima skupno + sponko...zakaj...nihče ne ve...pač je očitno taka logika. recimo če hočeš priklopiti tipko za odpiranje/zapiranje vrat, jo daš na +V in PP, pa bo delala enako kot daljinec (pazi - mora biti potencialno prost kontakt, ne kakšen izhod za elektromagnetno pri domofonu - samo kurcšlus).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uh, to sem pa spregledal - da je izmenična napetost 24vac. Na fotocelici pa piše 24vdc (enosmerna). A je to potem tipkarska napaka al se res tako veže?
Je pa na motorju še en priključek SENS-H, kjer naj bi bil +24vdc in -24vdc? Kaj pa je to?

P.S.
Načrta v slo. še ne moram dl-jat, ker nisem aktiven user.

LP,
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nisem čisto siguren, kakopiše na fotocelici, ampak mopralo bi pisati 24 VADC ali podobno, kar bi pomenilo AC ali DC...drugače je to takole: fotocelice so narejene tako da delajo na eno polperiodo izmenične napetosti. To pa zato da če daš dva para en dela na pozitivno, drugi pa na negativno polperiodo - rezultat je da se ne motita med seboj ker pač delata izmenično enkrat ena drugič druga. Mislim da je za to vairanto treba ali prestavit jumper ali pa cvikat en brik (sem to malokrat delal pa se ne spomnim zdaj) - to tebi ni treba nič delat. Tu pa je treba pazit da prvi par vežeš levo-levo, drugi pa obratno. Ampak nisem te hotel mešat s tem, ker kot rečeno to ne velja zate če imaš damo en par.
Sens-h je priključek za senzor obratov ki ga ta motor nima, zato pustiš prazno.
pdf ti pošljem na PM, če lahko tam kaj dobiš...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2007 4:13 pm    Naslov sporočila: icon_impressed  Odgovori s citatom

Najlepša hvala. Mislim, da mi je sedaj vse jasno.
Grem v akcijo.... Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 29, 2007 11:35 pm    Naslov sporočila: icon_sad  Odgovori s citatom

Evo, sem šel v akcijo in rezultat - Sad . Vrata se ne premaknejo niti za cm.
Naredil sem, kot si mi napisal. Le kontakt STOP (n.c. kontakt) sem še vezal na +V, dsw 1 (tam kjer so štirje) pa dal na ON, kot si svetoval.
Vrata sem pozicioniral na sredino in vse skupaj vključil. Diodica za power sveti, svetile so tudi rdeče diode za FTC, FCC in FCA in STOP. Diodice CH,AP,PP so zelene in niso svetile.
Če vrata na roke zaprem in vse skupaj vključim -> ugasne dioda FCC, kar je po moje normalno....
Fotocelici sta mislim da ok, ker ko prekinem optično črto, slišim da se rele premakne in dioda FTC na motorju ugasne.
Moč motorja sem dal na max, TCA in TL sem tudi dal nekam na sredo...
Ampak zakaj se vrata ne premaknejo? Kako naredim test? Na daljinca pritisnem, pa se tudi ne zgodi nič, ampak to bo treba verjetno še nastaviti....

A imaš kakšno idejo?

LP,Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 30, 2007 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

daljince moraš skodirati. Zato sta načeloma dve varianti - odvisno od tipa sprejemnika. Na sprejemniku- to je ploščica pravokotno na glavni elektroniki - imaš eno mini tipko. Poleg je še LED in mogoče še piskač. Tipko pritisneš in držiš 2-3 sekunde - če zaslišiš kratke piske tipko spustiš, potem dolg pisk, takoj ko je ta dolg pisk pritisneš daljicna - zapiska 2x, potem spet dolg pisk - pritisneš še enkrat daljinca - spet 2x kratek pisk, pa spet dolg - tu ne delaš nič , samo čakaš da zadeva neha piskat (cca 30 sekund). Ponoviš enako za vse daljince.
Če piska ni, samo LED zasveti, tipko spustiš, pritisneš daljinca in držiš cca 2-3 sekundi in spustiš - LED parkrat utripne in spet sveti - ponovišđ z naslednjim daljincem - na koncu počakaš da LED ugasne in si zmagal.

Brez daljinca pa porbaš tako da daš kurcšlus med +V in AP -komanda odpiranje, +V in CH=zapiranje, +V in PP pa izmenično odpiranje/stop/zapiranje/stop.
AJA---LEDice- Stop mora svetit, FTC mora svetit če ni nič med fotocelicami, FCC sveti če stikalo za zapiranje ni aktivirano, PCA sveti če stikalo za odpiranje ni aktivirano, AP, CH in PP pa svetijo samo takrat ko daš stik na teh komandah ko hočeš vrata premikati.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psimon
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jun 2007 12:53
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04
Kraj: Dol

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 30, 2007 12:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uh, res sem glup. Bežno sem sicer pomislil na to, ampak...
Za programirat daljinca imam navodila. To bom pa že zmogel, saj sem računalničar. Cool
Občutek imam, da bom jutri zmagal! Wink

Hvala, res si mi zeloooo pomagal! V elektroniki sem bol slab, čeprav mi je zanimiva... Nikol nisem našel časa, da bi se poglobil.

LP,
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group