www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux router
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
dipsi111
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Nov 2003 21:17
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.57
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 6:40 am    Naslov sporočila:  Linux router Odgovori s citatom

Zdravo !

Če imate kak star pentium računalnik (lahko brez HDD-ja) in potrebujete router za širokopasovno povezavo si omislite tole http://www.coyotelinux.com. Zadeva stoji na eni disketi in deluje fenomenalno. Disketo lahko pripravimo v Linuxu ali v Windowsih (čarovnik). Vsebuje web vmesnik, firewall, DHCP, ...

Preizkusite, se splača
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 6:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj ni potreben pentium. Sam zadevo laufam na 486/33 16Mb rama in deluje brez problemov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep pozdrav.
Tukaj imam pa še jaz eno vprašanje.Ali bi se mogoče za nas laike dalo malo obrazložit zadevo bolj podrobno.
Sam nameravam v kratkem narediti eno malo "mrežo" dveh do treh računalnikov.Na enem bo sistem XP na drugem pa Win98.Imam sicer kabel povezavo .Torej ali rešim problem, če to sploh je, da se z obema računalnikoma povežem na internet preko omenjenega routerja (za to bi uporabil P100 16M RAM) -pač vstavim 3 mrežne kartice in z omenjenim programom ki gre na disketo vso stvar poženem??? Laughing
Upam, da nisme preveč zakompliciral z vprašanjem in sploh razumete kaj bi rad. Embarassed
LP
Boco
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 5:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Boco pozdravljen,

Glede, da imaš namen dajat v mrežo le dva PC-ja poleg tega imaš na enem že XP ki "elegantno" omogočajo skupno rabo internetne povezave ne vem, če je smiselno dajat za ruter še tretjo mašino- samo za ruter. V vsakem primeru bo tista, ki bo ruter morala biti stalno vključena. Seveda pa je stvar prikladna, če tisto tretjo mašino ruter lahko daš nekam kjer te ne bo motila. O sami izvedbi kabel ADSL-ja na dva pcja smo veliko pisali tukaj

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, Silvo hvala za nasvet in ga bom po vsej verjetnosti tudi upošteval.Prostor, kjer bi postavil router ne bo problematičen.Razmišljal sem še v smeri, da bi postavil na ta router še en server in potem v prihodnosti še možnost priklopa Laptopa- no sedaj mi bo pa počasi že slotov za mrežne kartice zmanjkal Wink .
Sem pa redno prebiral nastavitve ki jih omenjaš, mislim pa da sta se z milans ukvarjala z isto problematiko.NO, v začetku bo kar verjetno pri tem ostalo in ko bom tole delal bom verjetno tako še kar jamral in prosil za nasvete.
Glede routerja pa me še vedno bolj daje radovednost sploh zaradi tega, ker je doma še onih mašin okrog 100Mhz kar nekaj in če bi se dale pametno porabit.......no, saj razumete.
Silvo, drugače pa se kaj še beremo.
LP
Boco
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2004 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Boco !

Po moje se ne splača za vsako ceno porabiti stare škatle za mrežo. Najelegantneje je kupiti en router s firewallom in štirimi porti. Cena manj kot 15kSIT ! Cool Z 486 ali Pentiumom, pa štirimi (petimi !) mrežnimi karticami boš porabil vsaj 10x več el. energije in prostora. Razmisli ! Question

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 5:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, če ti naokoli ležijo stari PCji, potem je definitivno ceneje uporabiti le-te za router.
Pri tistem routerju s firewallom in štirimi porti je problem le toliko, da moraš sporočiti nov MAC naslov ponudniku interneta in le-ti bodo lahko ugotovili, da imaš več PCjev vezanih v internet.
To seveda ta trenutek ni problem, vendar pri raznih monopolistih nič ne veš.

Aha, pa še nekaj. Za router rabiš dve kartici in potem uporabiš hub (vsaj jaz sem tako naredil).
Ja, tudi hubi so se valjali okoli.

B.

Lojz je napisal/a:
Boco !

Po moje se ne splača za vsako ceno porabiti stare škatle za mrežo. Najelegantneje je kupiti en router s firewallom in štirimi porti. Cena manj kot 15kSIT ! Cool Z 486 ali Pentiumom, pa štirimi (petimi !) mrežnimi karticami boš porabil vsaj 10x več el. energije in prostora. Razmisli ! Question
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dipsi111
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Nov 2003 21:17
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.57
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 7:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam sem imel najprej hardware router (D-link DL604) s štirimi porti, vendar z njim nisem bil zadovoljen. Na njega sem imel priključene 3 računalnike in dokler je na njih tekel samo internet je bilo vse OK in je zadeva tekla brez nobenih problemov. Ko pa so na vseh treh računalnikih tekli P2P programi (emule, kazaa, ...) se je zgodilo da se je vse skupaj sesulo zaradi prevelikega prometa (router ima neko omejitev v številu hkratnih povezav). Odkar uporabljam Coyote Linux router, opažam da je pri veliki obremenitvi linije (velik download Smile ) približno za 20% večja hitrost prenosa. Poleg tega ima hardware router neprimerno slabši firewale (ni ga možno tako skonfigurirati kot software-skega). S Coyotom sem lahko mrežo tako skonfiguriral, da imamo vsi High ID na muli in zadeva teče kot namazana. Poleg računalnika ki routa sem dodal še 8 portni switch tako, da lahko priklopim še kakšen PC.

Mislim, da je boljša investicija - če imamo kak star računalnik doma - nakup dveh mrežnih kartic za v router (5kSit) in switcha (6kSit) kot 15kSit za hardware router. Sam router PC ne potrebuje HDD-ja, CD-romov, monitorja, miške, tipkovnice (tipkovnico rabimo samo za prvo konfiguracijo).

Upam da se nisem preveč razpisal. LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

HVALA vsem za odgovore.No, dipsi, mislim, da si me kar prepričal v tole varijanto z starim PC.Glede na to, da leži naokrog tudi nekaj mrežnih kartic me zanima kakšne so kaj izskušnje z "pretepanjem" mrežnih kartic raznih proizvajalcev.
Razen tega pa moram rečti, da se dipsi ni nič preveč razpisal, je dobrodošel še kak podatek npr. kako je z nastavitvami Coyote Linux router, ali so zelo zakomplicirane in je potrebna cela študija?
LP
Boco
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dipsi111
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Nov 2003 21:17
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.57
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 7:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se tiče mrežnih kartic jih Coyote podpira ogromno različnih. Sam sem uporabil najcenejše, ki sem jih lahko dobil - Planet z Realtek 8139 čipom. Le ta čip je vgrajen v večini low cost mrežnih karticah in je odlično podprt. Priporočam pa ti uporabo PCI kartic saj za te ni potrebna nobena nastavitev (za ISA moraš nastavit IRQ pa DMA) ni pa priporočljivo uporabljati integriranih na MB.

Kar se konfiguracije tiče je tako enostavno, da lahko vsakdo to naredi. Sam sem prvič počel kaj takega. Potrebuješ samo podatke za povezavo (ki jo dobiš od ponudnika interneta - username in password), protokol povezave (PPPoE za ADSL) ter izbereš IP adreso routerja (ponavadi 192.168.0.1). Določiš še od katerega do katerega IP-ja dodeljuje DHCP avtomatsko in to je v bistvu to. Za naprednejše nastavitve (port forwarding, firewole rules, ...) pa popravljaš skripte preko web vmesnika in to imaš lepo dokumentirano v navodilih, ki jih dobiš na domači strani.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 8:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

b0j3 !

Ne vem komu je potrebno sporočati MAC adreso, vendar tudi za to je zdravilo.
Routerji imajo tudi opcijo kopiranja MAC adrese mrežne kartice v PC-ju! Cool.

Citiram:

Aha, pa še nekaj. Za router rabiš dve kartici in potem uporabiš hub (vsaj jaz sem tako naredil).
Ja, tudi hubi so se valjali okoli.


Če se vse valja okoli, pa izbrskaj še kakšen router! Laughing
Nisem hotel prepričevati kaj je bolje, ampak sem dal samo primerjavo.
Pa brez zamere.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2004 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem dolgo (vsaj eno leto) uporabljal linux router na P75mhz in eni disketi. Slišal je na ime BBI-Agent. Ko sem malo bolj poračunal koliko elektrike pokuri sem ga ugasnil. Potem se poskusil dva ADSL routerja (callisto in allieddata) pa sta se oba vsakih nekaj dni obešala in podobno zaradi uporabe emule, vsak na svoj način. Sedaj sem na PPPoE clientu od win XP. Najslabše pri tej varijanti je , da moraš lokalno uporabljati firewal, ki ga sicer ni treba, na srečo pa je tale vgrajen v winXP zadovoljiv. Tudi BBIagent je večkrat zabluzil zaradi emule, a vseeno dosti bolj redko. Sedaj iščem spodoben ADSL router do 20.000sit, ki se zaradi p2p programov ne obeša. Linux (windows) router bi postavil ponovno samo, če bi na njem poganjal še kaj drugega npr: f*p, WWW, p2p ipd.
Najceneje je vreči staro PC kišto v smeti. Moja zgodba, mnenje ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 16, 2004 6:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lojz je napisal/a:
b0j3 !

Ne vem komu je potrebno sporočati MAC adreso, vendar tudi za to je zdravilo.
Routerji imajo tudi opcijo kopiranja MAC adrese mrežne kartice v PC-ju! Cool.



Telemach dodeljuje IP glede na MAC naslov kartice.
Siol dodeljuje IP glede na MAC naslov kartice.
Ne vem pa, če imajo vsi routerji opcijo kopiranja MAC naslova - Linux to zagotovo ima.

Sicer pa se strinjam s tem, da je router dosti bolj udobna in elegantna rešitev (ravno danes bom poskušal takšno škatlico namestiti šefu - upam, da bom v ponedeljek še v službi Laughing )
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.77
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 16, 2004 10:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Linux ima možnost kopiranja MAC naslova?

Nameravam se povezati s sosedom, ki ima ADSL, in bi mi ta opcija pomagala.

Ali lahko s tem Coyote Linux razdelim internet na dva uporabnika, ker sem v čarovniku za disketo zasledil samo nastavitve za kartico, kjer se vklopi internet in kartico, kamor se priklopi računalnik - samo za enega uporabnika?

Mogoče kdo pozna kakšno distibucijo linuxa, ki bi delovala na 486 (mislim da 120MHz) in 16MB rama? Imel pa bi tudi 4GB disk, ki bi ga lahko uporabil tudi za server. Ta linux bi bil uporabljen za ruter ter bi na njem verjetno uporabljali kakšen P2P program.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 17, 2004 7:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Djurodrljaca je napisal/a:
Linux ima možnost kopiranja MAC naslova?


V bistvu določanje MAC-a. Mrežni lahko dodeliš kakršenkoli MAC želiš.


Djurodrljaca je napisal/a:

Ali lahko s tem Coyote Linux razdelim internet na dva uporabnika, ker sem v čarovniku za disketo zasledil samo nastavitve za kartico, kjer se vklopi internet in kartico, kamor se priklopi računalnik - samo za enega uporabnika?


To je nekako smisel router-ja (kar Coyote Linux je). Na en PC z dvema mrežnima namestiš CL, zunanjo mrežno priključiš na ADSL, notranjo pa na hub.

Djurodrljaca je napisal/a:

Mogoče kdo pozna kakšno distibucijo linuxa, ki bi delovala na 486 (mislim da 120MHz) in 16MB rama? Imel pa bi tudi 4GB disk, ki bi ga lahko uporabil tudi za server. Ta linux bi bil uporabljen za ruter ter bi na njem verjetno uporabljali kakšen P2P program.


16Mb rama mislim, da bo dovolj za marsikatero distribucijo, če se prav spomnim, so stare Debianove distribucije imele toliko rama v zahtevah.
Poskusi pa najti distribucijo, ki nima namestitve z uporabo X windows-ov, ampak se paketi
nameščajo v konzoli.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group