www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux router
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.76
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 17, 2004 10:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

b0j3 je napisal/a:

To je nekako smisel router-ja (kar Coyote Linux je). Na en PC z dvema mrežnima namestiš CL, zunanjo mrežno priključiš na ADSL, notranjo pa na hub.


Očitno se nismo najbolje razumeli. Linux ruter, ki ga potrebujem, mora imeti 3 kartice (ena "vhodna", dve "izhodni").

Iščem pa tako distribucijo, ki bi omogočala prenos podatkov med njo (linux) in windows (98, ME in XP) in kot sem že prej napisal bi ga nekega dne uporabili tudi za server, poštni predal ter za uporabljanje p2p programov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 18, 2004 6:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Djurodrljaca je napisal/a:

Očitno se nismo najbolje razumeli. Linux ruter, ki ga potrebujem, mora imeti 3 kartice (ena "vhodna", dve "izhodni").

Iščem pa tako distribucijo, ki bi omogočala prenos podatkov med njo (linux) in windows (98, ME in XP) in kot sem že prej napisal bi ga nekega dne uporabili tudi za server, poštni predal ter za uporabljanje p2p programov.


Za kaj takega, boš pa moral sam malce "pošraufati" kakšno običajno distribucijo.
Nisem pa čisto prepričan, da bo zadeva delovala z dvema "izhodnima" karticama.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.76
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 18, 2004 9:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem malo pobrskal po internetu in ugotovil, da bom s to opremo (486, 16MB RAM) težko kaj naredil. Sem se pa odločil, da bom raje kupil ruter za 10 000 SIT (imel bom manj težav, manj prostora bo zasedlo in tudi manj elektrike).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 18, 2004 12:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Djurodrljaca je napisal/a:
Sem malo pobrskal po internetu in ugotovil, da bom s to opremo (486, 16MB RAM) težko kaj naredil. Sem se pa odločil, da bom raje kupil ruter za 10 000 SIT (imel bom manj težav, manj prostora bo zasedlo in tudi manj elektrike).


No, z opremo, ki jo imaš bi lahko naredil router (jaz imam PC z 486 33Mhz in 16Mb RAMa in zadeva deluje).
Se pa strinjam, da je bolje kupiti router za 10 jurjev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.13
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 18, 2004 3:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep pozdrav
boj3, zate imam vprašanje.Zakaj misliš, da je bolje router, kot pa to kar imaš sam?Ali imaš mogoče s tem težave?
LP
Boco
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 19, 2004 9:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

boco je napisal/a:
Lep pozdrav
boj3, zate imam vprašanje.Zakaj misliš, da je bolje router, kot pa to kar imaš sam?Ali imaš mogoče s tem težave?
LP
Boco


Ne nobenih težav. Zadeva pač jemlje prostor in ni tako "user friendly" kot kupljen router.
Po drugi strani pa lahko svojega predelam kakor hočem.

Gre pač za to, kaj bi rad. Če bi rad postavil router in ga uporabljal in se ti ne da "šraufat", če ni nujno - potem je 10.000 SIT majhna cena za to.

Sicer pa mi rešitev coyote linux na disketi (to imam jaz) ni preveč po godu, ker mi stalno izklapljajo elektriko in disketna enota ne deluje najbolj zanesljivo.

Ko si bom vzel malo več časa, bom naredil zadevo na compact flash-u z IDE pretvornikom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75307.13

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 26, 2004 8:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.76
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 29, 2004 6:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Končno sem na internetu za svojem računalniku. Very Happy Very Happy Very Happy

Povezava pa je sledeča:
ADSL modem - router
router - uporabnik 1
router - switch
switch - jaz
switch - acces point
acces point - trije uporabniki

Bomo pa v kakšnem tednu priklopili še enega uporabnika (mora še nabavit kabel).

Imam pa en nasvet za vse, ki bodo v mreži uporabljali ženski konektor (za vtičnico).
Preden boste kabel priklopili na konektor NUJNO poglejte z ohm-metrom razpored pinov na konektorju, ker so bili vsaj pri meni napačno označeni (bili so čisto premešani med sabo).

Trenutno smo še na 1Mb pipci, kmalu pa preklopimo na 4Mb. Laughing Laughing Laughing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bsuhel
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Nov 2004 10:41
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.10
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 24, 2005 9:08 pm    Naslov sporočila:  NAT? Odgovori s citatom

Kolikor je meni poznan TCP/IP standard rešuje množenje ene IP številke na več lokalnih številk na tri načine. Najbolj znan je NAT(Netvork address translator). Pri tako imenovanih ruterjih o katerih govorite gre za pomoto, ker so to vse NAT storitve, ki opravljajo povsem drugo delo kakor ruterji(usmerjevalci prometa). kolikor je meni poznano je že nekaj časa pri osnovni mrežni infrastrukturi nasploh opazen trend selitev resnejših(infrastrukturnih) storitev v namenske naprave. Vsaj pri meni je bilo tako, da nikakor nisem mogel spraviti MTBR(Mean time betven reset) nad 10 dni dokler nisem temeljito zatežil Telekomovcem(Na novo so mi onavili stike njihove parice), siolu(zamenjali so mi modem, v centrali so cca 10x zamenjali prekurjeno ploščo) kupil NAT za 12000SIT, nehal uporabljati mikrosoftov f*p in nainštaliral Ad weare. Še pomembnejše je, da pustim server povsem pri miru in ga nastavljam preko remota accessa. Sedaj je MTBR okoli 9 mesecev in to z najcenejšimi elementi razen IBM diska z 32 Mega disk casha. In pa seveda lokalni backupa particije je obvezen. Ja pa tudi serverji se selijo v naprave. Če ne verjamete si poglejte

http://sws.webhop.biz



Sicer je pa ukvarjanje z raznimi PC varjantami mrežnih storitev dobra vaja za resno delo, brez katere niste ta pravi. TCP/IP je kot matematika, ki jo za silo razumeš ko popišeš 10 kg papirja(Besede prof. Tomšiča na EF)

_________________
Mag. Šuhel Boštjan
Kajuhova 3, 3270 Laško
Tel 03 734 20 61
bostjan.suhel@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fx
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Okt 2004 20:07
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.10
Kraj: Prekmurje -> Tropovci

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2005 5:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz pa bi rad naredo z linuxom in osebnim računalnikom malo bolj zmogljiv router. Slednji bi mi omogočo naslednje
- disk 75GB v skupni rabim za win in linux
- dostop do interneta (ADSL imam statični IP)
- požarni zid
- pozneje še dostop do diska od zunaj (seveda če to linux omogoča)

Sedaj me zanima če to vse linux omogoča

lp


/* Na forumu obstajajo pravila , ki se jih držimo. Frenki */
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bsuhel
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Nov 2004 10:41
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.10
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 1:11 pm    Naslov sporočila:  Ce to linux omogoča? Odgovori s citatom

Seveda omogoča, vendar je to koncept, ki ga ne priporočam

1. Če imaš statičen IP in hočeš imeti doma lokalno mrežo rabiš storitev NAT in ne ruter kakor napačno razmišljajo nekateri.

2. Gradnja omrežja z nezanesljivimi PC-ji je že dolgo preživel pojem. Veljavni koncept je dodajanje funkcionalnih storitev v napravah. Danes dobiš povsem soliden, preizkušen v 100.000 kosih, NAT z npr 4x LAN stikalom, možnostjo priklopa na WAN preko DSL ali kabelskega omrežja plus še kako koristno zadevo(Npr mrežni tiskalnik, wireless) za cca 15.000 SIT in je zadeva rešena.

3. Vse ostalo, kar želiš imeti doma je stvar aministriranja. Nisi napisal nobene teško uresničljive želje, tako, da menim , da ti bo uspelo.

4. NAT ti omogoča praktično neomejeno delo z lokalne strani. Navzven so pa vidni tista vrata in tistega računalnika, ki jih rabiš in nastaviš.

_________________
Mag. Šuhel Boštjan
Kajuhova 3, 3270 Laško
Tel 03 734 20 61
bostjan.suhel@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fx
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Okt 2004 20:07
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.10
Kraj: Prekmurje -> Tropovci

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bsuhel, zakaj mi tega koncepta ne priporočaš? Poznam linux samo iz programerske plati. Potem druga točka, navajam: "Gradnja omrežja z nezanesljivimi PC-ji je že dolgo preživel pojem.". Jaz želim uporabiti PC, ki mi leži doma v škatli že pol drugega leta in se samo nabira prah na njem in ima tako konfiguracijo kot sem jo v prešnjem odgovoru napisal (nisem navedel, da je to 500 MHz in da ima 128 MB spomina).

lp

/* Ne vem kdo in zakaj mi je dal, da si naj pogledam pravila katerih se naj držim. Prosim, da mi navedete katere točke si naj pogledam, ker vsaj po mojem mneju nisem z nobeno točko bil v nasprotju. Lahko tudi to rešimo v zasebnih poštah, da ne bo tema izgubila rdeči niti.*/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

fx je napisal/a:
Ne vem kdo in zakaj mi je dal, da si naj pogledam pravila katerih se naj držim.

Jaz! Če bi stavek prebral do konca, bi videl tudi podpis na koncu.

fx je napisal/a:
Jaz pa bi rad naredo z linuxom in osebnim računalnikom malo bolj zmogljiv router. Slednji bi mi omogočo naslednje

Pravilo številka 1 - na tem forumu na tak način ne boš pisal. Pravil se boš držal enako, kot to velja za vse ostale.

Še kaj nejasnega?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fx
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Okt 2004 20:07
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.10
Kraj: Prekmurje -> Tropovci

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj želiš povedati, da ti dve besedi ne razumeš?

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj želim povedati, da o spoštovanju pravil s tabo ne bom diskutiral. Pravil se boš na tem forumu držal, v nasprotnem primeru si poišči drugega. Konec diskusije.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group