www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

CNC zbiranje informacij!
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
svetelj
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Okt 2006 17:46
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.12
Kraj: Šenčur pri Kranju

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 3:22 pm    Naslov sporočila:  CNC zbiranje informacij! Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Evo, tudi mene je že kar nekaj časa nazaj prijelo (vedno sem hotel naresti cnc) da sestavim in poženem v tek svoj CNC rezkalni stroj! Smile

Ker imamo doma mizarstvo, bi ga potreboval zaenkrat samo za les. Ker je na internetu že kar dosti napisanega o gradnji teh strojčkov doma, sem študiral in gledal tudi strička googla.

zdej pa bi zelo rad začel z gradnjo, pa bi prosil nekoga (glede na štv. postov koliko CNC strojčkov že imate), da bi mi pomagal in svetoval komplet gradnjo! Torej od komplet začetka, zbiranja informacij, do potem gradnje in zagona.

v elektroniki nisem tako zelo tuj (ukvarjam se z njo v prostem času, sem pa samouk in pridobivam izkušnje), imam pa zelo močno željo da bi se učil tudi malo programiranja!

Znam računalniško modeliranje, tako da bi s potrebnimi informacijami tudi izrisov CNC

Zdej pa tako:
- v zamisli imam zaenkrat stroj iz lesa - vezana plošča
- velikost mize za obdelovanca bi bila 1m x 1m
- imel bi 3 osnega
- zaenkrat rezkar
- želim pa da bi se premikala glava in ne obdelovanec po y osi (ali so slučajno kakšne prednosti premikanja obdelovanca??)
- pritrditev obdelovanca z vakumom (če mi bo uspelo)
- glede denarja: sem dijak tik preden bom začel delati izpite za avto in tovornjak ter prikolica... tako da bo kar težko plačati vse skupaj zato bi prosil za kakšne zanimive in preizkušene ideje poceni gradnje.


Par vprašanj:
- Kakšne koračne motorje je potrebno gledati, ali je potrebno paziti na tip, moč in velikost motorja zaradi kasnejšega krmilnika? Ker na e-bayu se da tudi dobit koračne motorje za poceni denar, samo nevem pa kakšne potrebujem!
- krmilnik; hja s pomočjo bi se spustil tudi v samogradnjo
Laughing imam starejšega prijatelja ki bi mi pomagal pri programiranju, samo potreboval bi pa natančne skice oz. načrte

Želim si da bi mi res uspelo in da bi se lahko tudi očetu dokazal kaj sem sposoben narest s pomočjo.

Res vas prosim če bi mi pomagali z koristnimi informacijami, lahko bi se tudi kakšen izkušen javil in bi me lahko tudi po ZS kontaktiral. Prosim pa vas da gremo lepo po vrsti in ne prehitevat. Laughing

Torej začnimo z zbiranje informacij!

Za pomoč se vam pa že v naprej zahvaljujem1 Rolling Eyes

_________________
Pozdrav!
Jure Svetelj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4603
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prva koristna informacija
Za tvoj projekt in tvoje zahteve bos odstel min. 2000. EUR, drugace bo stvar neuporabna. Te se zanima Wink
Jaz sem za mojega (uporabna povrsina 400x300mm) odstel nekaj cez 1000 EUR, ampak ves materjal sem dobil na firmi. Vse moje delo je bilo gratis. Edino strugarju sem oodstel 20 EUR, da mi je ustruzil vretena.
Najvecji strosek pa so bili lezaji ter vodila. Upobil sem cenena okrogla vodila. Ce bi hotel kupiti linearna kroglicna THKjeva ali Rexrothova bi samo za vodila moral odsteti 1200 EUR !!!!!
No ce te ni to vse prevec sokiralo, pa povej, da recemo se kaksno Cool

p.s. kar pozabi na kaksna printerska ali podobna poceni vodila, ker ti bo stroj zacel vibrirat in posledice so ....

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2752
Aktiv.: 12.31
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 3:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa se greš kaj takega: CNC Instructables
_________________
Lp,
Matevž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4252
Aktiv.: 19.02
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 4:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej na to stran ,nekjeso tudi prikazana slika vodila in ležaja.Za elektroniko pa bi uporabil elektroniko ,ki ni drag.To je za 3 Axis ali podobno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
svetelj
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Okt 2006 17:46
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.12
Kraj: Šenčur pri Kranju

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 6:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super odziv!!

Zdej takole: Seveda ostanem in nadaljujem tudi glede denarja bomo že zmogli nekako Confused za vodila se si že skorej zrihrov strojna trapezna vodila, v bistvu so to nekakšne jeklene polne palice v obliki trapeza z izrastki + na isti način v negativu, da paše vanj za na voziček. upejmo da se bo zrihtal Rolling Eyes bom probov zrihtat kakšne slikce


drgač pa tole z ležajčki mi tudi ni tako tuje, samo malo me skrbijo treslajčki in možnost preskakovanja če se nabere žaganje na palici ga znajo potem ležaji preprosto povoziti in posledično se miza dvigne!!!

kaj pa predalna vodila, ali bi zadostovala. na enak načiv, kot pa je tole tukej:
http://engraving.majosoft.com/html/wooden_hobby_cnc_engraving_mac.HTM
ali bi šlo??

bomo zmogli - bomo, JA!

mejte se
čaw

_________________
Pozdrav!
Jure Svetelj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4252
Aktiv.: 19.02
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2007 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Videl sem predalna vodila v O**.Ta je boljši kot druga vodila ki je ozek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.16
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2007 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če še nisi, si vzami nekaj časa(kar nekaj ga boš potreboval) in preberi vse poste, ki so bili objavljeni na to temo. Pomoje je ni stvari/ideje/problema, ki še ni bil obdelan.

LP, Eddie.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DMan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Avg 2004 15:03
Prispevkov: 123
Aktiv.: 0.55
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2007 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A se je kdo že kaj poigral s servomotorji Valeo za avtomobilske brisalce? To idejo sem zasledil v dveh projektih z Mariborske FERI
Valeo 1
Valeo 2

Najbrž niso popolni za to uporabo, a za ne preveč zahtevne zadeve bi pa po mojem zadovoljivo delalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.11
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2007 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DMan, zanimiva ideja, vendar bi se jaz tega raje lotil z merilnimi letvami. Tile kitajski rezkarji imajo kar nekaj "lufta", z inkrementalnim dajalnikom na osi motorja pa imaš isto situacijo kot, če uporabiš koračni motor. No, razen v primeru, da ti koračni motor spušča korake, je izvedba z enkoderjem boljša...
_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.66
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2007 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozabi na linearne merilne letve. Za CNC se uporablja inkrementalne dajalnike. Če imaš vreteno (špindl) s korakom 5mm, pomeni en obrat motorja točno 5mm linearnega hoda. Čemu komplicirati z letvami različnih dolžin, ki jih je btw tudi težko vpeti. Ta Valeo je pa kar zanimiva rešitev. Za domačo uporabo so pa še vedno najcenejši ter najbolj zanesljivi koračni motorčki.
_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4603
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2007 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ono je gravirni stroj. Sedaj ne vem, ali rabis gravirni stroj, ali razkali. Tu je velika razlika!
Preberi prejsnje teme na CNC. Tam je napisano veliko, kar te bo zanimalo!
Prilagam sliko mojega strojcka.



Slika050.jpg
 Opis:
Slabsa kvaliteta, slikano ob slabi svetlobi z telefonom...
 Velikost datoteke:  256.08 KB
 Pogledana:  84 krat

Slika050.jpg



_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
svetelj
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Okt 2006 17:46
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.12
Kraj: Šenčur pri Kranju

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2007 1:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj ko berem prejšnje teme in poste od cncja bolj [slovenščina je zame španska vas] zmeden, ker vsak zagovarja svojo stvar itd... zato sem pa tudi postavil svojo temo, da bi mi lahko svetovali glede na moje zahteve!

nekje sem zasledil da je cnc iz vezane plošče primern le za luplenje krompirja... mislim da se tudi iz lesa da narest dobro konstrukcijo pa še malo se vibracije zmanjšajo Very Happy

zdaj imam vprašanje glede vodil:
tole z ležajčki bi mi odgovarjalo. ali mislite da bi šlo?
slika je tukaj na forumu najdena http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=4268&postdays=0&postorder=asc&start=30
3 post

gravirni ali rezkalni????
ali ni mogoče z rekalnim tudi gravirat?? drugače pa bi potreboval rezkalin cnc!
zaenkrat dobolj
Svetelj OUT!

_________________
Pozdrav!
Jure Svetelj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4603
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2007 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ona varjanta z onimi lezaji bi bila dobra, ampak bi znala biti nenatancna. Sedaj je odvisno, kaj tebe zanima.
Glej, razlika med rezkanjem ter graviranjem je ta.
- Graviranje se obicajno izvaja z konicastem rezkarjem (premir konice do max 1mm). Globine graviranja so majhne (0.01mm - 0.5mm).
- Rezkanje pa se izvaja z rezkarji razlicnih premirov (0.3mm - 50 in vec mm odvisno od stroja) ter velikih globin (do 10 in vec mm zopet odvisno od rezkarja in stroja)
Ze sama logika ti pove, da cenena lesena ali konstrukcija z slabimi vodili nebi tega zdrzala!
Seveda lahko z poceni gravirnim strojem tudi rezkas cudovite stvari (kot ona slika z tvojega linka), ampak rabis predcej, predcej, predcej vec casa (zaradi manjsih globin rezkanja ter manjsih pomikov)

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.08
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2007 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uf, izdelava nosilne konstrukcije cnc-ja IZ LESA?!? Sem prav razumel? Ne priporočam....
Kakršna koli kovina bo boljša.
S takim bi olupil samo tri krompirje. Imaš na voljo debel hrast?
Veš kakšni vpivi so to ... sile, vlaga, temperatura, staranje.....
Vodila pa morajo biti ali zaščitena s "harmoniko" ali pa mora imeti voziček gumo za sprotno brisanje vodil. Po žaganju absolutno ne sme vozit.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
DrRogla
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 18:00
Prispevkov: 336
Aktiv.: 1.50
Kraj: Hrastnik, Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2007 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

En LINK !

Podobni ležaji kot v prej omenjeni temi, ter cela lesena konstrukcija. Za prvo mašino se mi zdi, da bi bilo primerno. Vsaj za probo...

_________________
LP, Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 93 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group