www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prenos podatkov na Commodore 64
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
zcetrt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Dec 2005 11:29
Prispevkov: 275
Aktiv.: 1.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 10:30 pm    Naslov sporočila:  Prenos podatkov na Commodore 64 Odgovori s citatom

Pozdrav.

Dobil sem Commodore 64 s kasetnikom. V kasetniku je že bila neka kaseta in računalnik je prebral program z nje, ki sem ga brez težav zagnal. Todi če naklofam kaj sila preprostega v BASIC-u in shranim na kaseto s priloženim kasetnikom, program kasneje brez težav preberem.

Na spletu pa sem zasledil t64 datoteke, ki jih nek program zna prevesti v wav zapis. Tu pa se mi ustavi. Wav sem posnel na kaseto preko mikrofonskega vhoda na glasbenem stolpu, a tudi ob minimalnem izhodu avdio izhoda na prenosniku je bil zvok poklipan. Vseeno sem poskušal naložiti program v Commodorja, a že imena datoteke ni prebral prav in vsakič različno, nekateri znaki pa so bili celo pravilni (torej je wav datoteka ustrezna).

Zadeve sem se nato lotil temeljiteje. Wav sem predvajal z zunanjo zvočno kartico (jaka kvaliteta Smile ), jo peljal direktno na AUX IN na stolpu in posnel na kaseto s tako jakostjo, da je VU-meter na sttolpu kazal maksimum. In commodore ni prebral niti imena datoteke več.

Kakšen naj bo nivo glasnosti? Ali niso včasih programov oddajali kar preko radia? Ima kdo kakšne izkušne? Ali naj kar probavam in upam na najbolje? Ker je kar veliko šare v sobi, ko priklopim vse skupaj Rolling Eyes

_________________
4.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Ali niso včasih programov oddajali kar preko radia?

So !

Ampak predvsem za spectrum-a. Je pa nivo zelo odvisen od primera do primera. Pa še nastavitev glave je potrebno, da je pravilna. Mislim na naklon.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zcetrt, si ze poskusil emulator slovenskega avtorja (Miha <nekaj> se mi zdi, morda Petrnel ali kaj podobnega na P) ? Uporablja direktno tiste datoteke (t64/d64), zdajsnji PCji pa so ravno dovolj hitri, da lahko primerno emulirajo C64 Rolling Eyes Ce se prav spomnim zna emulator uporabljati tudi joysticke na PCu oz. jih emulirati s tipkovnico. Edina moja zamera temu emulatorju je bila, da v njem ni deloval Fighter Bomber :angr: Vse drugo je delalo normalno.
_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Večji programi (igrice) so bili večinoma posneti v "turbo" načinu. Za nalaganje le teh je bilo potrebno najprej naložiti t.i. "turbo tape", ali kakšen drug podoben "turbo" program.

Najpogostejši problem pri izmenjavi kaset so bile različne nastavitve bralno/pisalne glave kasetnika.

Za nastavitev glave je obstajal poseben program. Pri posnetkih v "turbo" načinu, je bila pravilna nastavitev glave precej pomembna.

Podatki, posneti v normalnem načinu imajo bistveno manjšo bitno hitrost in več zaščite pred napakami. Tudi nastavitev glave kasetnika ni tako kritična.

Ker snemaš digitalne podatke, je zaželjeno da so signali čim bolj pravokotni. Dokler zaradi prevelike glasnosti (ojačanja) šum ne kvari oblike impulzov je "clipping" celo zaželjen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale je nekje po mojih izkušnjah najboljši C64 emulator. Ker sem tudi jaz odraščal ob temle kavnem mlinčku, ki takrat, ko je bil fejst popularen, bil vse, razen kavnega mlinčka, še vedno rad preigravam stare igrice. Kot sem razbral, si strani z igricami že našel, torej ne bom o tem kvasil, drugače pa www.c64.com, na tej strani pa dobiš cel kup remiksanih glasbic iz teh igric. Btw, Winamp, ali ShoutCast radio imata tudi internetni radio, ki se imenuje Slay radio, ki 24ur/dan predvaja te in tudi bolj komercialne remixe (komercialne v smislu, da jih na teh straneh ni, ker so na raznih CDjih, a še vedno vezani na C64). Če te pa zanima samogradnja Midi Syntha z uporabo SID chipa, ki je v C64, pa malce poguglaj pod imenom SID Synth.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zcetrt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Dec 2005 11:29
Prispevkov: 275
Aktiv.: 1.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 12:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno zaradi SID-a (in nekoliko tudi zaradi fetiša) želim usposobiti pravo napravo in ne uporabljati emulatorjev. Commodorja sam nisem imel.

Na kaseti, k je bila priložena, je bil program, ki je bil namenjen nastavitvi glave (vsaj tako sem razbral), čeprav mi tedaj to ni bio zanimivo, saj se je program pravilno naložil. Po ekranu pa so se vozile črte, ki naj bi bile čim tanjše.

Bom še povečal glasnost, pa da vidimo, če bo kaj bolje.

Po čem pa je razvidno, da je datoteka zapisana v "turbo" načinu? Se zatakne že pri prebiranju imena datoteke?

_________________
4.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko poskusiš poslušat podatke. Primerjaj zvok programa, ki ga lahko naložiš, s svojim posnetkom. Razliko v bitni hitrosti lahko slišiš.

Preden začneš nastavljati glavo kasetnika, si zapomni kje je bila (do konca privij vijak in štej obrate). Na ta način boš naslednjič lahko naložil vsaj program za nastavitev in "turbo loader".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če te zanima, kako je C64 (starejši model) narejen, je zelo dobra knjiga "Commodore za vsa vremena".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.74
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz sem imel Schneider CPC464. Glavo kasetofona sem nastavljal po posluhu (vrtel vijak in poslušal tisto cviljenje na kaseti) ali pa s tankim kosom kartona, ki sem ga dal pod ali nad kaseto.
Programe za Spectruma je oddajal Radio Študent. Nekaj sem jih posnel in dal kolegu, ki je imel Spectruma in mu je vse delalo.
Najbrž imaš ti preveč možnosti za nastavljanje raznih nivojev. Vzami kak star kasetofon, ki nima možnosti nastaviti nivoja snemanja, pa bo delalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 18, 2007 12:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal kasetnik C64 nima nobenega zvočnika, na katerem bi lahko poslušal, kaj se dejansko dogaja. Ko sem imel C64, je obstajal nek modul (na njem eprom ter še nekaj malo logike), na katerem je bilo več "Turbo Tape" programčkov, debugger, HW monitor ter programčič "podesavanje glave". Princip je bil enostaven. Pognal si program podesavanje glave, pritisnil play na kasetniku in vrtel vijak glave, dokler nisi dobil dveh linij, ki sta bili čimbolj ravni in čimbolj vzporedni. Nato si zadevo ustavil resetiral mašino, previl trak, pognal turbo tape iz modula in pognal igrico. In to je bilo to. Čim si imel turbo Tape na kaseti, je že bil problem, še posebej, če sta bili kaseti različno posneti Wink
Kar se CCS64 tiče, izredno dobro emulira tudi SID in je reprodukcija zvoka odlična.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.07
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 10:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Škodovalo ne bi, če očistiš glavo. Umazana glava dela slabo, ne glede na nastavitev glave

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.20
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
Ker snemaš digitalne podatke, je zaželjeno da so signali čim bolj pravokotni. Dokler zaradi prevelike glasnosti (ojačanja) šum ne kvari oblike impulzov je "clipping" celo zaželjen.

Hm hm... imam hud pomislek na napisano Exclamation
Sicer nisem imel C64, ampak kaseta je narejena za analogne signale in kasetar tudi. In tudi preko radia se nikoli v preteklosti ni prenašalo direktno digitalnih (=DC) signalov. Eh?

Kot se spomnim tistih kaset, je bil posnetek bolj podoben modemskemu piskanju. Verjetno kakšna FSK ali PSK modulacija na večih nosilcih hkrati. Torej signal mora biti čim manj popačen. Če greš do clippinga, to generira mnoooogo višjih harmonskih komponent, ki motijo ostale višje nosilne frekvence. Poleg tega da se podatek izgubi.

zcetrt, kaseta naj bo posneta pod maksimalno jakostjo. Kakšen clipping neki d'oh!

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema CN2 kasetne enote:
http://www.elektronik.si/phpBB2/album_page.php?pic_id=1085

Na motherboard strani so signali speljani direktno na 6510 (procesor) in 6526 (CIA) chip.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 04, 2008 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me,ali je možno,da bi v pc vgradil veliki disketnik na katerega bi (kako je vprašanje) preprosto posnel programe za commodore 64 in jih kasneje z disketnikom 1571 commodore preprosto prenesel na commodorca.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 04, 2008 11:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pomlad je napisal/a:
Zanima me,ali je možno,da bi v pc vgradil veliki disketnik na katerega bi (kako je vprašanje) preprosto posnel programe za commodore 64 in jih kasneje z disketnikom 1571 commodore preprosto prenesel na commodorca.


Morda, ce bi naredil HW vmesnik za disketnik od C64. Kontroler za disketnik v PCe ne more zapisati diskete tako, da bi jo lahko prebral 1571 (razlika v nacinu kodiranja, C64 = GCR, PC = MFM).

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group