www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo zalite elektronike generatorja v smolo
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tretji poskus:
Zamenjal sem R2 z 390 ohm, 1W ker sem ga slučajno imel pri roki. Vhod (kjer sicer pride kontrolno navitje) sem priključil na usmernik, ostalo pa nikamor. Napetost sem povečeval do 25 V. Meril sem napetost na zenerci (okoli 6,37 V), napetosti na uporih (moč na R2 je bila največ 0,67 W), T1 pa se je tudi odpiral. Nobenega pregrevanja, vse lepo in prav.
Nato sem na usmernik priključil še vhod za napajalno navitje. T2 se je začel odpirati pri okoli 25V, kot pričakovano.
Žal pa nimam dveh usmernikov, da bi lahko naenkrat priklopil oba vhoda.

Potem pa oba vhoda elektronike spet priključim na navitje, izhod dam na 25W žarnico, rotor pa vzbujam z usmernikom. Vse enako kot prej torej. Povečam vzbujanje nekje do 20 V se še nič ne zgodi. Žarnica na vtičnici je brlela, na izhodu elektronike še nič. Nato pa nekje nad 20 V vzbujanja, odpre elektrolit C1, žarnica pa zabrli. Shocked Kako zaboga, če je pa narejen za 63 V, napetost pa njem pa naj ne bi presegla 24V, sodeč po prejšnjih meritvah. Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.93
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sebaveh z veseljem prebiram to temo saj tudi mene zanima stvar. Eden, ki se ukvarja s previjanjem motorjev v bližni popravlja tudi take agregate. Od nekega meni nepoznanega človeka kupi elektroniko, če se ne motim za 60€. Elektronika je replika originalne. Sem mu rekel, da naj mi da ploščico in mu jo jaz naredim dosti ceneje. Za 20€ pa bi bil še v plusu. Samo se je tisti vrli izdelovalec lepo zaščitil in pobrusil oznake na čipu. Morda bi se z analizo na osciloskopu dalo ugotoviti kakšen je čip.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bom kdaj vrgel puško v koruzo, mu z veseljem prodam obe narejeni elektroniki - po ceni materiala, toliko da ne bom na izgubi. Bom pa še poskušal usposobiti zadevo kolikor bo šlo.

Omenjaš čip v vezju - ali gre dejansko za integrirano vezje, ali pa le za klasične elemente, tranzistorje, upore...?
Ali imaš mogoče kakšno defektno originalno elektroniko, po možnosti brez smole, da bi lahko razvozljal vsaj tiste elemente, za katere sem najbolj v dvomih kateri so?

Trenutno si najbolj razbijam glavo s tem, zakaj mi je odneslo tisti mali elektrolit. Brick wall Mogoče je bil že od prejšnjega poskusa načet, mogoče je prišel sunek napetosti nanj od bogvekod... Ga bom menjal in ponovil poskus - tokrat seveda tako da bom meril napetost na njem.
Žal pa tudi nimam osciloskopa, da bi videl če sta na kontrolnem in napajalnem navitju tudi 50 Hz ali ne. Lahko se namreč zgodi da bi mi zaradi drugačne frekvence instrument zavajal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.93
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gre za neko integrirano vezje, če se ne motim 16 pinsko. Je pa videti, da so oznake pobrušene. Ostalo pa so pasivni elementi, a večino njihovih vrednosti ni mogoče odčitati, saj je ta ki previja vse skupaj dodatno zalil z neko rdečo smolo. Elektronike brez smole ne morem dobiti, je pa rekel da mi bo od nekega sodelavca priskrbel pokvarjeno elektroniko in jo bom moral še rešiti smole. Se bom v kratkem oglasil pri njem pa se bova pomenila kako in kaj.

Saj verjento imajo vsi ti čunga-lunga agregati približno enako elektroniko ali kaj?

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.93
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sebaveh, si slučajno že poskusil stvar simulirati naprimer v Multisimu?
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2010 11:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, nisem simuliral. Sem že tudi malo zarjavel pri Multisimu Mr. Green . Če se da komu drugemu, bom pa z veseljem pogledal.

Sem pa še meril napetosti med kontrolnim in napajalnim navitjem, torej potencialne razlike. Te so bile tudi okoli 200 V, na hitro izmerjeno. Moram jutri še enkrat preverit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2010 8:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No super. Še več problemov. Rolling Eyes

V prejšnjem primeru je napetost na C1 zares rastla čez 50 V že takoj po večanju vzbujalne napetosti na rotorju nad 3 V. Zato sem mislil da imam mogoče težave s potenciali pri navitjih. Kontrolno, napajalno in izhodno navitje je namreč kar vse skupaj prepleteno nekam v tri krasne... Ampak to bi se verjetno dalo rešiti z uporabo ločilnega 1:1 transformatorčka za kontrolno navitje, če prav razmišljam, ali pa neko eksperimentiranje z uporoma R2 in R5.

Tokratni poskus sem izvedel tako, da sem rotor in napajalno navitje priklopil na elektroniko kot je bilo mišljeno v originalu. Vhod za kontrolno navitje pa na usmernik - tako sem torej simuliral kontrolno napetost, da bi se izognil težavi s potenciali. In 60 W žarnica na enofazni vtičnici je res svetila kot je treba. Amerika! Nato pa sem še malo spreminjal napetost usmernika, odziv je bil pričakovan (višja kontrolna napetost -> nižja napetost v vtičnici, in obratno). Vse dokler nisem preveč zmanjšal napetosti na usmerniku in tako se je napetost v vtičnici dvignila proti nevarnim 280 V (500 V medfazne). In je uničilo ravno tisto fazno navitje v statorju kjer je priklopljena enofazna vtičnica. Brick wall Je pa res tudi to, da sem na drugi strani statorja opazil da je šop navitja takšen, kot da bi nekomu padel stator na nek oster rob. Applause Bom to še jutri poslikal.

V glavnem - čakam na direktivo "od zgoraj" če bomo dali previjat ali ne.

35 € za material elektronike, dela za preko glave, pa še nimam nič za pokazat. Rolling Eyes Počutim se kot največji liček...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2010 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da je odletelo mrzlo navitje pri 500V medfazne, je zelo zgodaj, to je generator ki ima nazivno napetost vsaj 400, če ne še kakšen volt več. Preizkusne napetosti so za take primere vsaj 2000V.

Ampak če so navitje kresnili, potem se to hitro zgodi. Se mogoče zadevo še da rešiti ali je nastala velika luknja in je rešitev samo previtje?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2010 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res da mi ne gre v glavo kako je lahko žarnica preživela, navitje pa ne. Bogsigavedi kakšen lak uporabljajo kitajci.

Mogoče se težko vidi iz slike, toda navitje je prežgano ravno tam kjer gre snop v utor. Stopljena je pa tudi folija s katero so delni poviti ovoji ki se zaključijo proti sponkam.
Na zadnji strani statorja pa se vidi poškodba od prej, a tam ni nobene sledi o ožganin.



IMG_3756.JPG
 Opis:
Odžgano pri prehodu v utor.
 Velikost datoteke:  538.56 KB
 Pogledana:  6 krat

IMG_3756.JPG



IMG_3749.JPG
 Opis:
Pogled iz druge strani, pri utoru izgleda vse v redu, toda vidi se pregretje.
 Velikost datoteke:  127.51 KB
 Pogledana:  2 krat

IMG_3749.JPG



IMG_3750.JPG
 Opis:
Na nasprotni strani statorja. Deformacija od prej.
 Velikost datoteke:  113.1 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_3750.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2010 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Strojno navijanje, izgleda kriminalno grdo in je res žica grdo stlačena v utore.

Če tak stator po navijanju zdrži test, gre v vgradnjo, drugače pa takoj v novo previtje, ki traja samo nekaj sekund. Tehnologija je enaka kot pri gradnji motorjev kompresorjev hladilnikov.

Pri tebi je kaže nastal mednavojni stik v enem od utorov in je bilo samo vprašanje časa, kdaj bo dokončno odpovedalo. Tiste nekaj V več, ni bilo odločilnih, sploh ko je možno, da si imel že prej stik med navitji, ki bi morali biti ločeni, saj je nerazumljivo kurilo elektroniko.

Namreč vem za primer ko so pri Severjevem enofaznem agregatu pokvarili regulacijo vrtljajev in Briggs & Stratton mašino gonili čez 6000RPM in je na koncu eksplodirala kondenzatorska baterija, ostalo pa je zdržalo, čeprav je agregat v prostem teku presegel 500V. Baje, da je bilo ročno orodje priklopljeno na ta agregat "fajn" močno.

Amerikanci znajo delati trpežne mašine, Sever Subotica pa el. stroje.

Žal pa v tvojem primeru ostane samo previtje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kopron
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Dec 2006 11:29
Prispevkov: 172
Aktiv.: 0.81
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2010 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podoben el. agregat kitajske proizvodnje sem imel cca dve leti nazaj. Ker sem ga preveč obremenil na eno fazo je, navitje statorja dobilo ovojni stik.
Dam elektromehaniku previti, vendar sprva ni hotel sploh vzeti v delo. Po enem tednu me pokliče, da je mu je uspelo previti agregat. Toda je poudaril da mu je uspelo samo zato ker navitje v utorih ni čisto nič zalakirano. Vsled tega je brez težav ugotovil kakšna je vezava.
Če pa bi bilo navitje zalakirano kot je treba, bi agregat lahko samo stran vrgli.

_________________
Lep pozdrav Jože
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 11, 2010 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsako ststorsko navitje se da podreti (če ne drugače, ga nekaj ur greješ na kakšnih 500°C, kar je v primeru ko je gre samo za statorski paket brez aluminija, povsem izvedljivo), vsekakor pa ugotavljanje vseh navitij vzame veliko časa in potem so stroški hitro večji od nabave nove naprave.

So pa mnoga poceni izdelana statorska navitja lakirana kar z nitro lakom in je podiranje enostavno, saj ta lak ne drži niti toliko kot barve in šelak, ki so jih uporabljali za ta namen 80 in več let nazaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kopron
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Dec 2006 11:29
Prispevkov: 172
Aktiv.: 0.81
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 11, 2010 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj če pogledam gornje slike od "sebaveh"-a ni videti nobenega laka čez tuljave v utorih. In vsled vibracij se te žice drgnejo med seboj, potem pa pride hitro do stika med ovoji. Zato je tako navitje hitro podrto in ugotovljena vezava.
_________________
Lep pozdrav Jože
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 12, 2010 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Navitje je res grdo navito, sploh za strojno navijanje. Pa tudi utrjeno ni nič kaj, s prstom in malo sile se žice zlahka ločijo med sabo, v utorih je tudi vse "labavo" na dotik.
Sedaj sem agregat vrnil znancu mehaniku nazaj, ta bo obvestil lastnika, nato pa bomo videli ali se bo odločil previti ali ne. Tako da je ta projekt do nadalnjega na čakanju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bur
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2010 11:10
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01
Kraj: med Ljubljano in Bovcem

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 06, 2010 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Jaz imam tudi pokvarjen tak generator in me zanima če ga je komu uspelo popraviti

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group