www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Programiranje v bascom avr
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 3:50 pm    Naslov sporočila: icon_question Nokia 3310 LCD-ji in Bascom Odgovori s citatom

Dobil sem LCD-je od Nokie 3310. Pa sem se znašem pred nekaj težavami, kajti jaz sem mislil, da se bo to podobno priključilo kot 16*2 LCD.

Gledal sem tole spletno stran in videl, da sta na mikrokontroler povezana samo 2 ali 3 pini.

V Bascom Helpu pa piše, da ma grafični LCD cele porte za delovanje (kontrolni pa še en port). Tu pa samo 2 pina. A mi lahko kdo pomaga? Pa s čem lahko potem rišem po takem grafičnem LCD-ju? Z LCD-simulatorjem ravno ne morem...

Prosim pomoč ali kak kos kode, s katerim bi lahko narisal poljubno slikico na Nokia 3310 LCD? Pa shema, kako ga vežem bi bila dobrodošla.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 3:53 pm    Naslov sporočila:  Re: Sicer Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Sicer nimam Viste, a prepričan sem, da ima tak pogled tudi Vistin kalkulator, le na 'pulldown' meniju Pogled moraš izbrati šestnajtiški pogled.


Aha, deluje! Šestanjstiško pa vpišem E1, pol pa binarno pa je OK vse.

Hvala.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
chaos
Član
Član



Pridružen-a: Sob 16 Sep 2006 22:12
Prispevkov: 1063
Aktiv.: 4.96
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 4:43 pm    Naslov sporočila: icon_question Re: Nokia 3310 LCD-ji in Bascom Odgovori s citatom

program_er je napisal/a:
Dobil sem LCD-je od Nokie 3310. Pa sem se znašem pred nekaj težavami, kajti jaz sem mislil, da se bo to podobno priključilo kot 16*2 LCD.

Gledal sem tole spletno stran in videl, da sta na mikrokontroler povezana samo 2 ali 3 pini.


Če se prav spomnim, ima LCD od 3310 serijsko komunikacijo, i2c ali pa mogoče spi.

Če v google vpišeš "microcontroller 3310 lcd", boš našel cel kup shem in programov ...

EDIT: tudi na tem forumu so se že ukvarjali s tem, npr:
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=11080

LP!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 5:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@chaos hvala!

Imam pa še eno vprašanje. Na tej strani sta uporabljena dva 4,7 uF kondenzatorja. Pa na mojem LCD-ju sta tudi dva kondenzatorja.

Na sliki spodaj sta vidna ta dva kondenzatorja, pa me zanima če sta to taprava in na kera dva pina sta vezana?

Hvala!



P5160007.JPG
 Opis:
Moj LCD z dvema kondenzatorjema
 Velikost datoteke:  702 KB
 Pogledana:  10 krat

P5160007.JPG



_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.


Nazadnje urejal/a program_er Sob Jul 04, 2009 5:10 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

šestnajstiško = HEX
dvojiško = BIN

Edit: Izbrisna slika.
Vidim, da si že našel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 5:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
šestnajstiško = HEX
dvojiško = BIN

Edit: Izbrisna slika.
Vidim, da si že našel.


To sem že ogotovil. Pa vseeno hvala. Mene zdaj bolj LCD en post nazaj zanima.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na sliki nista dva 4,7uF elektrolitska kondenzatorja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
Na sliki nista dva 4,7uF elektrolitska kondenzatorja.


Kaj pa potem? Pa kakšno zvezo imata z LCD-jem, da sta prilimana nanj?

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 6:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pobesneli je napisal/a:
malo poglej po datashetih ne?


Spodaj je izrezek datasheeta, kjer piše o Clockih.

Kot pa je že en prej napiasl, pa sta pri meni 2 cifri: High in Low.
Raz bi imel zunanji kristal 11059200 hZ. Kaj mi lahko kdo pove kakšni binarni cifri naj prevedem v računalu in ju vstavim kot HEX in sicer kako pod low in kako pod high? Slike kako izgledajo moje nastavitve pri stk500 so na prejšnji strani.

Hvala!



Stran 25.jpg
 Opis:
Datasheet Atmega16 stran 25
 Velikost datoteke:  219.81 KB
 Pogledana:  11 krat

Stran 25.jpg



Stran 26.jpg
 Opis:
Datasheet ATmega16 stran 26
 Velikost datoteke:  69.2 KB
 Pogledana:  13 krat

Stran 26.jpg



_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 8:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jojj, nekaj sem zasuštral!

Nastavil sem fuse bits: High: EA -- Low: 99

Pa mi uC sploh več ne zazna pa nič. Ne morem ga nazaj sprogramirat ker ga ne zazna. Kar ugasnil je. Prosim poglejte na datasheet zgoraj pa mi povejte kaj je rešitev! Hvala!

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.04
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 9:58 pm    Naslov sporočila:  Ne vem Odgovori s citatom

ne vem sicer, kaj si zašuštral, toda slišal sem, da se da mikroprocesor tako temeljito zakleniti ( = zašuštrati) da se ga da odkleniti le z paralelnim programatorjem, serijski menda za to ni dober.
Ali lahko prebereš kaj iz spomina mikroprocesorja? Če je odgovor da, potem zagotovo si nisi zaklenil mikroprocesorja. Če je odgovor ne, potem pa seveda obstaja možnost, da je zaklenjen.

Jaz na mojem programatorju nastavljam bite z $prog ukazom tako:

$prog &HFF , &HEF , &HD1 , &H00

Kaj to pomeni, ne vem, toda programator mi je generiral ta ukaz, ko sem nastavljal bit po bit moje zahteve.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.09
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bojan,probaj namesto kvarca uporabiti oscilator(oni kvadratni,ki ima 4 pine),ter ga priključi na eden pin izmed XTAL 1 ali XTAL2. Potem ti bi ga moralo zaznati. Če pa ne pa probaj ga zbuditi z drugim mikrokontrolerjem tako,da mu generiraš pravokotne signale(en bit postavljaš na 1),ter isti signal pripelji eden izmed teh XTAL.

Če pa še to ne bo zaleglo,potem pa te res reši samo še pararelni programator.

Program za generiranje:

Koda:

config portb.0=output
ddrb=255
do
portb.0 = 1
waitms 1      'spreminjaš dolžino intervala
portb.0=0
loop

_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 2:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Nastavil sem fuse bits: High: EA -- Low: 99


E (hex) = 1110 (bin). OCD, JTAG in SPI so onemogočeni.
9 (hex) = 1001 (bin). = cksel3...0.

Zakaj imam občutek, da si zamenjal high in low fuse?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Če pa še to ne bo zaleglo,potem pa te res reši samo še pararelni programator.


Paralelni programator ni nujno potreben. V najslabšem primeru je potrebno sprogramirat dva fuse byta v paralelnem režimu programiranja.

Ker časovno trajanje signalov ni ravno kritično, se to da narediti tudi na proto-boardu.
Razen proto-boarda in PDF-ja rabiš še vir +5 in +12V, par (pull-up) uporov in žičk, ter nekaj zdrave kmečke logike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, zdaj sem problem rešil tako, da sem zamenjal mego. K tistemu problemu se bom vrnil drugič in ga rešil.

Zdaj pa spet nazaj ka našemu staremu dobremu ADC-ju. Laughing

Napisal sem to kodo:
Koda:

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000

Config Portd.6 = Output

Config Lcd = 16 * 2

Config Lcdpin = Pin , Db7 = Portd.0 , Db6 = Portd.1 , Db5 = Portd.2 , Db4 = Portd.3 , E = Portd.4 , Rs = Portd.5
Cursor Off
Osvetlitev Alias Portd.6


Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Internal

Start Adc

Dim W As Word , Channel As Byte

Channel = 0

'now read A/D value from channel 0

Do

W = Getadc(channel)
Cls
Home U
Lcd "ADC:" ; Channel ; " = " ; W
Wait 1
Incr Channel

If Channel > 4 Then Channel = 0

Loop

End



'The new M163 has options for the reference voltage

'For this chip you can use the additional param :

'Config Adc = Single , Prescaler = Auto, Reference = Internal

'The reference param may be :

'OFF      : AREF, internal reference turned off

'AVCC     : AVCC, with external capacitor at AREF pin

'INTERNAL : Internal 2.56 voltage reference with external capacitor ar AREF pin



'Using the additional param on chip that do not have the internal reference will have no effect.


End


Med pine PORTA.0 (ADC 0), PORTA.1 (ADC 1) in PORTA.2 (ADC 2) in + polom napajanja sem dal upore tako po vrsti: 100k, 10k in 1k.

In ko sem imel te upore gor, mi je na LCD-ju skos kazalo 1023, se pravi kot da imam polno elektriko. Na ADC 4, kjer pa nisem imel nič pa je skozi kazalo malo drugačno cifro, okoli 500.

Zdaj pa imam vse pine ADC-ja prazne in mi lepo kaže različne vrednosti. Shocked Laughing

Ima kdo rešitev? Tale reference me ***

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Naslednja
Stran 6 od 38

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group