www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Programiranje v bascom avr
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 36, 37, 38  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 28, 2010 11:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bascom-AVR simulatorja za simuliranje LEDic ne uporabljam. No, dejansko, simulatorja sploh ne uporabljam. Razen ko je treba pogledati, koliko ciklov (ali uS) traja nek ukaz ali rutina. Nekako mi ga nikoli ne uspe pripraviti do tega, da bi sploh kaj pokazal v tistem LCD/LED/ADC okencu.

Treba bo kupiti en breadboard in čipek ter preiskušati. Teoretično bi tvoj program moral delovati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 3:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bascom simulator slabo dela, čim imaš kakršnekoli wait-e, bascom jih sicer simulira, a ne s frekvenco 4M, kot je v kristalu.

Oglej si v helpu, kaj naredi $sim.

Pozdrav
vs
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 8:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Bascom simulator slabo dela, čim imaš kakršnekoli wait-e, bascom jih sicer simulira, a ne s frekvenco 4M, kot je v kristalu.

Oglej si v helpu, kaj naredi $sim.

Pozdrav
vs


To je sicer res, ampak ko se ustavi na Wait stavku lahko stisneš "Jump to next line" in gre naprej. Lahko pa simuliraš program tudi brez $sim stavka in je (teoretično) real time.


Glede Knight Riderja:
Zadnjič je nekdo nekje prilepil link do Binary Angle Control (ali Binary Angle Modulation), ki naj bi delovalo podobno kot PWM a na neomejenem število pinov, kar bi bilo dobro za Knight Riderja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Alex17
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Feb 2010 21:46
Prispevkov: 476
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 11:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi moral dodati še $sim na začetku, da simulator preskoči ukaze za čakanje, ki se drugače izvajajo zeloo dolgo.

Edit: spregledal drugo stran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kotnikd3
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Apr 2010 16:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 3:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tudi s $sim sem sprobal. čemu potem sploh služi tist lcd/simulator v bascomu, če pa ne moreš preveriti kaj si sprogramiral?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klemen88
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Jan 2008 17:37
Prispevkov: 747
Aktiv.: 3.78
Kraj: Slovenj Gradec

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zato je pa najbolje, da si narediš eno preprosto plato na kateri boš imel par tipk, LED-ic, LCD, ... in boš lahko testiral razne programe. Za začetek čisto dovolj.
Ko boš pa osvojil osnovno znanje pa si narediš drugo ploščico na katero dodaš UART, SPI, I2C, GLCD, Matrična tipkovnica, itd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 5:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih pomaga če vrednost kristala definiraš veliko manjše, kot boš potem uporabil. Jaz sem recimo v nekem programu, ko je bil kristal drugače 12M nastavil na 180000 (čim manj, dokler ne začne težiti zaradi baud-rate) in je simulacija delovala čisto dobro, ukazi WAIT pa so bili cca realno taki,kot definirani. Samo pred programiranjem čipa ne pozabit popravit kristal, drugače zadeva ne deluje - preverjeno...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kotnikd3
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Apr 2010 16:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

evo fantje sem pogruntal. v Bascomu sem naredil program, v programu Proteus pa vezje. program iz Bascoma sem importal v čip attiny26 v programu Proteus, tako da imam delujočo simulacijo v programu Proteus (Isis).
zagotovo vas bom še kaj vprašal, vsaj glede programske kode. hvala za pomoč ter nadaljno pomoč!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kotnikd3
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Apr 2010 16:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

evo...tole me zanima, če mi lahko pomagate. Attiny26 oz. Attiny261 ima na portu PB7 reset funkcijo, tako da mi v simulatorju Proteus ledica na tem portu ne zasveti. Kaj moram narediti, da mi bo port PB7 zaznal kot izhod, ne pa kot reset?
Hvala
http://wiki.noone.at/_media/hardware:attiny26.png?w=&h=&cache=cache
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kotnikd3 je napisal/a:
evo...tole me zanima, če mi lahko pomagate. Attiny26 oz. Attiny261 ima na portu PB7 reset funkcijo, tako da mi v simulatorju Proteus ledica na tem portu ne zasveti. Kaj moram narediti, da mi bo port PB7 zaznal kot izhod, ne pa kot reset?
Hvala
http://wiki.noone.at/_media/hardware:attiny26.png?w=&h=&cache=cache


Lahko ga definiraš kot Output in poiskusiš, če bo delalo. Ker najbrž ne bo, moraš še v Fuse bitih izklopiti External Reset (daš na OFF). Vendar pazi, če boš prepogramiral RESET pin oz ga boš uporabil kot izhod, programiranje ne bo več mogoče (razen z paralelnim programatorjem, ampak nisem siguren, če ima tiny26 potrebne pine).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
kotnikd3
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Apr 2010 16:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 9:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje pa ga to definiram? V kodi oz. v Bascomu?
Config Portb.7 = Output imam že. Mogoče je fora v tem, da v Bascomu uporabljam Attiny26, v simulatorju Proteus pa Attiny261, ker v26 ni. Vendar ne verjamem, saj sta si čipa po portih podobna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ČE v fuse bitih ne boš izklopil reseta ti pb7 definitivno ne bo delal. Ampak, kot rečeno, potem ne boš mogel več programirati z ISP programatorjem. Če imaš možnost, raje uporabi drug portbit, druge rešitve ni...
Drugače fuse nastavljaš lahko v bascomu, tam kjer programiraš...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jurem
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Dec 2003 15:53
Prispevkov: 408
Aktiv.: 1.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 29, 2010 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kotnikd3 je napisal/a:
tudi s $sim sem sprobal. čemu potem sploh služi tist lcd/simulator v bascomu, če pa ne moreš preveriti kaj si sprogramiral?


Služi temu, da vidiš, ali LEDica utripa ali ne, vidiš tudi izpis na LCD-ju (če s programom pišeš na LCD)... skratka zadeva je uporabna do določene mere. Za zahtevnejše programe je prav gotovo potrebno uporabiti JTAG ICE razhroščevalnik, ki je serijsko vgrajen v MegaPin razvojno ploščo.

PortB.7 pa rajši pusti pri miru, razen če imaš paralelni programator, s katerim boš preprogramiral mikrokontroler.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TECHNIC
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Okt 2006 11:18
Prispevkov: 582
Aktiv.: 2.75
Kraj: Senovo

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 02, 2011 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Skušam naredit soft-start elektromotorja brez uporabe pwm-ja in prekinitev (prekomplicirano zame). Ne rabi biti nič eksotično, samo kakšnih 10 ms spreminjanja širine pulza od nekje 20 do 100%.

Takšna koda bi po pričakovanju morala delovati, vendar je rezultat prav obraten:
Koda:
   Reset Startmotor
      I = 255
      J = 0
      K = 255
   While I > 1
      Pulseout Portb , 1 , J
      Toggle Startmotor
      Pulseout Portb , 1 , K
      Toggle Startmotor
      I = I - 1
      J = J + 1
      K = K - 1
   Wend
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2011 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kotnikd3 je napisal/a:
tudi s $sim sem sprobal. čemu potem sploh služi tist lcd/simulator v bascomu, če pa ne moreš preveriti kaj si sprogramiral?


Z simulatorjem ne moreš preverjati vsega. Je pa simulator odličen za preverjanje zapletenih računskih operacij.
Kadarkoli programiram kake bolj zapletene izračune, jih programiram kot podprogram, ki ga v programu kličem z Gosub, sam podprogram pa testiram posebej v drugem programu, ki je samo za to narejen, da z znanimi vhodnimi podatki kliče omenjeni podprogram, in potem opazujem na simulatorju korak po korak, ali se izračun odvija tako, kot sem si predstavljal, ko sem programiral.

Za testiranje delovanja programa na mikrokrmilniku, pa si pomagam tako, da v program vključim Print ukaze, ki na kritičnih mestih napišejo vsebine kritičnih spremenljivk in povejo, kje v programu se nahajajo. Kaj napišejo Print ukazi pa gledam na terminal-emulatorji na PC-u. Ko sem z delovanjem zadovoljen, pred Print dam apostrofe, in s tem jih predelam v komentarje, ki na program ne vplivajo, še enkrat prevedem in to je to.

Pa veselo na delo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 36, 37, 38  Naslednja
Stran 20 od 38

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group