www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pogostnost pojava
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2011 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

red_mamba je napisal/a:

...
poleg tega pozabljaš da je šift operacija procesorsko najmanj zahtevna od vseh ukazov ki jih procesorji poznajo Very Happy



Ravno zaradi tega sem to predlagal. Raba v industrijski elektroniki je kar dokaj pogosta. V podjetju kjer sem bil prej zaposlen je bil en stroj katera logika je v celoti bila izvedena s shift registri. Stroj je bil dolžine kakih 10m. Na vhodu v stroj je bilo le eno stikalo, ki je dejansko zaznalo kdaj je obdelovanec vstopil v stroj ter koliko je bil dolg. Shift registri so obdelovanec navidezno prenašali po celi obdelovalni površini ter vklapljali agregate. Za navidezno premikanje je skrbel enkoder na pogonu, ki je služil kot clock. Cela veriga obdelovalnega stroja je bila lahko polna obdelovancev, ki so bili seveda lahko različnih dolžin.
Podobnih izvedb najdeš veliko v lesni industriji. Recimo zelo podobna izvedba je bila tudi na brusilkah. Na vstopu v stroj serija kapacitivnih senzorjev, ki so zaznali obdelovanec. Ko je obdelovanec prišel pod brusni papir so čevlji papir stisnili le tam, kjer je bil obdelovanec. ( sicer bi prišlo do prebrušenja robov)

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2011 7:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

red_mamba je napisal/a:
to bi se dalo samo če bi lahko naslavljal na bit natančno, kar pa ne moreš kolikor je meni poznano. Ti lahko naslavljaš podatke samo po bajtu naenkrat.
V Zbirniku lahko z malce računanja dostopaš do katerega koli bita v pomnilniku.
Z nekaj vrsticami programa lahko vklopiš ali izklopiš poljuben bit v poljubnem paketu 18-bitnih spremenljivk.
Naprimer 2. bit v 98. paketu je 1766. bit . To je 220x8bitov + 6 bitov. Gledano z leve strani torej delaš z drugim bitom 221. byta pomnilnika.

Lahko pa shiftaš le 72 bitov (9 bytov = 4 paketi po 18 bitov). Ko jih napolniš, greš na naslednjih 72 bitov.
Ali pa 80bytov = 4 paketi po 20 bitov.
red_mamba je napisal/a:
poleg tega pozabljaš da je šift operacija procesorsko najmanj zahtevna od vseh ukazov ki jih procesorji poznajo Very Happy
Pri par bytih to drži, za shiftanje večjega kolosa registrov (72000 bitov zaenkrat ne bom omenjal) pa ne več. Takrat se dela le še s kazalci na naslove spremenljivk.

MCU in serijski I2C EEprom je v tem primeru ugodnejša rešitev. Sem pa tudi jaz pred leti dizajniral en stroj z 2048 centimetri poti (2 kolesi fi~320cm) izdelkov in 74HC SIPO registri.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.69
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2011 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

igo je napisal/a:
red_mamba je napisal/a:
to bi se dalo samo če bi lahko naslavljal na bit natančno, kar pa ne moreš kolikor je meni poznano. Ti lahko naslavljaš podatke samo po bajtu naenkrat.
V Zbirniku lahko z malce računanja dostopaš do katerega koli bita v pomnilniku.
Z nekaj vrsticami programa lahko vklopiš ali izklopiš poljuben bit v poljubnem paketu 18-bitnih spremenljivk.
Naprimer 2. bit v 98. paketu je 1766. bit . To je 220x8bitov + 6 bitov. Gledano z leve strani torej delaš z drugim bitom 221. byta pomnilnika.

Lahko pa shiftaš le 72 bitov (9 bytov = 4 paketi po 18 bitov). Ko jih napolniš, greš na naslednjih 72 bitov.
Ali pa 80bytov = 4 paketi po 20 bitov.
red_mamba je napisal/a:
poleg tega pozabljaš da je šift operacija procesorsko najmanj zahtevna od vseh ukazov ki jih procesorji poznajo Very Happy
Pri par bytih to drži, za shiftanje večjega kolosa registrov (72000 bitov zaenkrat ne bom omenjal) pa ne več. Takrat se dela le še s kazalci na naslove spremenljivk.

MCU in serijski I2C EEprom je v tem primeru ugodnejša rešitev. Sem pa tudi jaz pred leti dizajniral en stroj z 2048 centimetri poti (2 kolesi fi~320cm) izdelkov in 74HC SIPO registri.


No in še vedno naslavljaš zadeve po bajtih, in šele nato ko najdeš pravi bajt po bitih.
Isto si povedal kot sem ti jaz Mr. Green

Tale z I2C EEprom je sicer možna a način ki sem ga prej opisal naredi to precej hitreje ker šiftaš samo 24 bitov, operiraš pa še z enim byte arrayem ki je ciklični. Vse skupaj par vrstic kode Wink

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2011 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bojan,

V kakih intervalih se mora osveževati prikaz? Mogoče navedeš konkretno v kak namen bi rad zadevo uporabil. Bi bilo lažje najti najprimernejšo rešitev. Če bom imel čez vikend kaj časa, bom poskusil spisat program. Z Mego8 kot si omenil.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2011 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prijazno, Silvo.
Osveževanje prikaza ni kritično. Lahko je eno sekundno, toliko je tudi resolucija. Prikaz je na LCD.
Čeravno je dogodek lahko dolg 200ms, jih v eni sekundi ne pride več kot eden.
Zadeva pa je namenjena za merjenje in ugotavljanje izvora motenj v obratovalnici, ker po omrežju naključno (nam to sedaj tako izgleda) priletijo motnje.
Njihov signal sem že uspel kondicionirati, zdaj je potrebno zadevo šteti.
Na izhodu bo alarm za prekoračeno vrednost (nastavljivo) števila dogodkov.
Včasih 2 meseca ni motenj, zato bi rad avtomatsko spremljanje. Mogoče dodam še RTC in zapišem datum/uro prekoračitve. Ampak to je stvar detajlov.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2011 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2011 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tu bi bila zanimiva uporaba naprav iz potresnih opazovalnic ...

Če je kot "omrežje" mišljeno 3x400V napajanje, izvor motenj pa je predvidoma zunaj obratovalnice, se da z Elektrom zmeniti za I+U logger.
Če je izvor motenj predvidoma v obratovalnici, pa jih lahko povzročajo kvečjemu slabo sklenjeni kontakti močnostnih kontaktorjev. Neka 16A brenčalica je premalo za resne motnje. Kakšno VF varjenje plastike, varjenje kovin, slabo useden in pregret/ožgan kontakt 100A kontaktorja pa lahko pošlje par sekund motenj po eni ali vseh fazah.
Pomaga preventiven pregled velikih kontaktorjev in intenzivno spremljanje delovnih procesov v času, ko je motenj več.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 11, 2011 10:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bojan,
Pripravi si en testni hardware. Data linije displeja so vezane na portb 0-3 -> LCD d4-d7 (4 bitna komunikacija) En -> Portc,1 RS -> Portc,0 RW vežeš na maso.

V prilogi je koda, ki sem jo spisal do sedaj, tako da lahko oživiš displej. Nisem je preveč komentiral, ker mi to vzame preveč časa. Bom jo poskusil malo pokomentirati, ko bo končano. Na portuC,2 je tesni led, ki mora utripat v ritmu 1 sec. Uporabljen je interni oscilator 4mHz. Če ne bo dovolj natančen, se doda zunanji kristal.



ErrLog.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  ErrLog.zip
 Velikost datoteke:  10.73 KB
 Downloadano:  3 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2011 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo delujoča verzija:
Program je napisan tako, kot sem predlagal zgoraj.
Kratek opis:
Štetje dogodka sproži zunanja prekinitev Int0 na pinu PD2. Prekinitev se sproži ob padajoči fronti. Vključil sem pulup zaradi lažjega testiranja. (lahko spremeniš kako ti najbolje odgovarja) Glede na to, da sem prebral, da v sekundi ni več kot en dogodek sem uporabil 8 bitni števec. Dogodke štejem 5 sekund (prikaz levo zgoraj) Prešteti dogodki desno zgoraj. Po poteku 5 sekund števec shranem v ram vrednost prištejem glavnemu števcu 720 bytov srama "shiftam" Izrinjen byate je čas, ki je potekel po 1h ter 5 sec. Tega odštejem od glavenga števca ter izvršim prikaz. (prikaz spodaj desno) Žal za osveževanje glavnega števca na sekundo Mega8 nima dovolj rama. Po moji presoji je osveževanje na 5 sek. dovolj, sicer je treba vzeti kak mikrokontroler z 4K srama. Poskusi, če ti zadeva odgovarja. V prilogi imaš komplet z izvorno kodo vred. Vse skupaj je pisano v assemblerju. Nekaj kode sem pokomentiral. Če imaš možnost priklopa na kak pc ti lahko spišem še serijsko komunikacijo ter en preprost vmesnik, ki bi dogodke beležil online v neko datoteko.



BILD5665.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  780.28 KB
 Pogledana:  0 krat

BILD5665.JPG



ErrLogV100.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  ErrLogV100.zip
 Velikost datoteke:  11.93 KB
 Downloadano:  3 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2011 4:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dodal serisko komunikacijo ter spisal preprost vmensik. Tx pin je PD1 Vmesnik beleži datum ter uro. Podatke shranjuje v txt datoteko z imenom "datum_log.txt"


ErrLoger.jpg
 Opis:
screenshot vmesnika
 Velikost datoteke:  95.24 KB
 Pogledana:  16 krat

ErrLoger.jpg



ErrLogV1_1.zip
 Opis:
ASM,hex..

Download
 Ime datoteke:  ErrLogV1_1.zip
 Velikost datoteke:  12.24 KB
 Downloadano:  2 krat


LogerErr.zip
 Opis:
PC vmesnik

Download
 Ime datoteke:  LogerErr.zip
 Velikost datoteke:  216.86 KB
 Downloadano:  2 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2011 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Popravljen bug softverskega vmesnika. Ob spremembi datuma se je sicer kreirala nova datoteka a v njo se je shranila tudi vsebina pred tem datumom. Popravljeno.


LogerErr101.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  LogerErr101.zip
 Velikost datoteke:  216.72 KB
 Downloadano:  1 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2011 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, tole še nisem preizkusil, takoj ko bo čas pa bom. V bistvu je več, kot sem hotel.
Po mojem lahko tole prestaviš med projekte, tako lepo si že obdelal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group