www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Radijski sprejemniki
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rinčka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 06 Maj 2011 0:33
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2011 12:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael je napisal/a:
@fricky

To že, samo kaj ko besedil pri shemah marsikdo ne prebere natančno in povrhu shema običajno velja za bolj merodajno kot besedilo. Namreč tudi na shemah izpred 50 let, so polprevodniške diode risane enako in z enako funkcijo priključkov, kot danes.

@VolkD

Res je, z malo truda se tak kondi lepo odpre, vsebina se izvleče, če ni kondi preveč razdejalo, v enem kosu in potem je prostora za 2 današnja kondenzatorja obilo, izgled pa popolnoma ohranjen. Edino vprašanje je ali bodo tudi novi kondenzatorji živeli tokiko časa kot so originalni.

Pripeta slika je sicer bolj za oddelek Dobra volja, ampak, samo kot dokaz, da je taka predelava mogoča.


Dobra fora.. a staro ohišje samo zaščita pred eksplozijo noveda kondiča?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.49
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2011 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne ali pa.. Teško se dobi original kondi na navoj za na šasijo. Tako ostane skrit v starem ohišju in radiju ohraniš original pridih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.39
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2011 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lado je napisal/a:
Če kdo rabi....navali dokler je še...


Pred časom je Lado ponujal elektrolite primerne za " predelavo", sedaj pa bi jaz rabil kak kos / na vijak / .
Ali ima še kdo kaj takega na zalogi ?

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 22, 2011 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri mojem bratrancu v Splitu, ki sem ga po dolgem času pred nedavnim obiskal (tukaj sem ga že omenil) še vedno hranijo in redno poslušajo stari radio na elektronke Saba Freiburg Automatic 9. Pripeljali so ga leta 1959 iz Nemčije. To je bilo verjetno najboljše kar se je takrat dalo dobiti. Poleg odličnega zvoka ima možnost upravljanja številnih funkcij preko telekomande na kabel (tudi to imajo še original). Samo neketere funkcije ne delujejo najbolje, verjetno drsi vrvica od skale, ostalo deluje brezhibno. Celo originalno etiketo z imenom tovarne, ki visi pred zvočnikom, so ohranili kot novo. Izkoristil sem priložnost in poslikal to lepoto.
Istočasno so nabavili tudi magnetofon in televizor od istega proizvajalca. Televizorja se dobro spomnim od otroških let. Imel je obliko omare z dvojnimi vrati ki so jih zaprli po končanem gledanju programa. Noter je bil zgoraj ekran, spodaj pa dva velika zvočnika. Že takrat sem bil očaran s prelepom zvokom. Žal so ga pred leti prodali nekemu zbiralcu.
Magnetofon še imajo. Če bo priložnost, ga bom poslikal ob naslednjem izletu v Split.



P7170019.JPG
 Opis:
Saba Freiburg Automatic 9
 Velikost datoteke:  3.26 MB
 Pogledana:  12 krat

P7170019.JPG



P7170024.JPG
 Opis:
Telekomanda
 Velikost datoteke:  3.33 MB
 Pogledana:  17 krat

P7170024.JPG



_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 23, 2011 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan!

imam še kar oglasi se

lp

lado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2011 7:04 pm    Naslov sporočila:  Stari radio Triglav Odgovori s citatom

Premaknjeno!
_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.


Nazadnje urejal/a cerovac_i Ned Jan 01, 2012 6:00 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2011 7:17 pm    Naslov sporočila:  Stari radio Triglav Odgovori s citatom

Premaknjeno!
_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.


Nazadnje urejal/a cerovac_i Ned Jan 01, 2012 6:03 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
dyfan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Maj 2007 9:54
Prispevkov: 652
Aktiv.: 3.16

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2011 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@cerovac_i,
čudovito in pohvalno, da rešuješ stare radijske bisere in nam jih tu predstavljaš. Me kar nostalgija napade ob tem.

Zanimivo, kaj je pred 50 leti premogla "nerazvita" slovenska industrija.
Bi lahko kdo ocenil, kakšnega cenovnega ranga je bil takrat nov radio "Triglav"?

Prosim še, če mi nekdo na kratko pojasni, po kakem principu deluje magično oko EM84.
Vem le to, da se neosvetljena sredina manjša, ko se z vrtenjem kondenzatorja bližamo najmočnejšemu sprejemu.
Torej, od kod in kakšen signal dobi elektronka in na kak način se osvetljeni polji večata?

Hvala. LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2011 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Magično oko je indikator (radio dela tudi brez njega), poenostavljeno rečeno gre za elektronsko vezijo inštrumenta z vrtljivo tuljavico (seveda z zelo veliko vhodno impedanco). Elektronka sama je močno poenostavljena miniaturna katodna cev.

Magično oko, pri super heterodinskem sprejemniku, v veliki večini slučajev meri napetost avtomatske regulacije ojačanja. Močnejši je signal, višja je ta napetost in večje je (običajno) zeleno polje na fosfornem zaslonu.

Oblike prikaza so zelo različni od (pol)kroga, ki se polni (EM80, EM34), do dveh črt, ki se približujeta eni drugi (EM84).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miror
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 21 Avg 2011 9:40
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2011 3:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem skupaj !

Kot vidite sem nov na tem forumu in poleg ostalih elektronskih zadev me zanimajo oz. privlačijo tudi takele "nostalgične starine", kot jih omenjate v tej temi.

Pred kratkim sem dobil v last razmeroma dobro ohranjen radijski sprejemnik Soča, vendar deluje samo ojačevalnik; se pravi če pripeljem nek signal na gramofonski vhod, zadeva špila, ko pa preklopim na tuner, se ne dogaja nič. Kolikor sem uspel preverit, bi rekel, da je zadeva samo razglašena, zato me zanima, če ima kdo kako priporočilo, kako naj se lotim uglasitve.

LP
Miran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2011 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvo kot prvo, zakaj meniš. da je radio razglašen? Če ni kdo kaj čaral po medfrekveci ali vhodnih tuljavah, je to zelo redek slučaj.

Drugo, "se ne dogaja nič", je zelo pomalstičen opis, ki ga je mogoče razlagati na mnogo zelo različnih načinov. Si lahko bollj specifičen? Se sliši mogoče šum, praksetanje, pokanje ob preklopu valovnih območij in podobno? Kaj razlike med preklopom med AM in FM? Ali je vedno tišina?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miror
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 21 Avg 2011 9:40
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2011 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Radio je bil sigurno že odpiran, ni pa videti, da bi kdo kaj čaral po tuljavah!

S tem, da se ne dogaja nič, sem mislil to, da poleg bruma in šuma, ko preklapljam med različnimi valovnimi območji, ni praktično nobene razlike (razen mogoče v nivoju šuma), prav tako se nič ne dogaja, ko vrtim gumb za iskanje postaj, oziroma na celotni skali ne da nobenega znaka, da bi kaj "ujel" !

Upam, da bo za vikend kaj več časa, da se zakopljem v drobovje, ... lahko da je poleg presušenih elektrolitov, samo še kakšna "butasta" napaka Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2011 3:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cerovac_i je napisal/a:
nikoba je napisal/a:

Zanima me če bi mi kdo bil pripravljen popraviti že omenjen radio.

Če pride radio na kakšen način do mene, ti lahko uredim elektroniko. Imam veliko rezervnega materiala.

Velja tudi za Sočo! Lahko se odločita oba in pripeljeta radia skupaj.

_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.49
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Think ? Hmm.. Malo je zastala tema. Torej sam kdaj se lotim tudi tako. Dolgotrajni postopek. A rezultat je tu..


15-08-11_1358.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  455.53 KB
 Pogledana:  1 krat

15-08-11_1358.jpg



15-08-11_1400.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  460.42 KB
 Pogledana:  1 krat

15-08-11_1400.jpg



15-08-11_1402.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  346.24 KB
 Pogledana:  0 krat

15-08-11_1402.jpg



01-09-11_1739.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  385.06 KB
 Pogledana:  2 krat

01-09-11_1739.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.49
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 07, 2011 12:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

..Da nadaljujem. Obnova, popravilo zahteva veliko potrpežljivosti . Ni pa popravilo baubau. Čista klasika. Samo lepo je da se držimo nekega redu, potrpežljivosti..skratka živcev.
Nepotrpežljivost, malomarnost je največji sovražnik da aparat ne bo nikoli več takšen kot je bil.. To daje oldtimerjem vrednost, lepoto, občudovanje .
Skratka kdo ne želi kvalitetnega radijskega sprejema? Radio od vsega danes večinoma je pri vsakemu ves dan spremljevalec. Ampak ob dobrih sprejemnikih z dobrim zvokom celo se uživiš v program.. Tranzistorčki so pa nekaj da šumi. China 5krat 5 cm velika škatlica s plastičnim visoko škripajočim hreščavim tonom za 30 eurov tukaj nima kaj iskati. Pustimo nekatere izjeme..
No še nekaj slikic nekajkilogramskih all tranzistoriziranih tranzistorčkev. Med drugimi cenim Grundigove satelitke.. To je Grundig. Kot nekoč ime Telefunken, Nordmende, Schaub Lorenz, Blaupunkt, Philips, Saba itd. Ni bil aparat v začetku mišljen na dobičku ampak ponuditi nekaj . Tekmovalnost v kvaliteti ne ceni?Rad se sprostim med popravilom kaj takega. Tukaj se sprostim. Le čas je ovira. Ur je veliko ampak to daje cenjenost. Satellita se pa drugač ne da poraviti samo "od zadaj".
Saj se vidi kako so plate z vseh strani. Pa če se gre samo za "elkič"



01-09-11_1745.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  298.98 KB
 Pogledana:  2 krat

01-09-11_1745.jpg



01-09-11_1730.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  314.59 KB
 Pogledana:  1 krat

01-09-11_1730.jpg



01-09-11_1742.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  251.47 KB
 Pogledana:  1 krat

01-09-11_1742.jpg



01-09-11_1744.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  394.36 KB
 Pogledana:  3 krat

01-09-11_1744.jpg




Nazadnje urejal/a KlavdijC Sre Sep 07, 2011 12:59 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Naslednja
Stran 13 od 15

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group