 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
GregaG Član

Pridružen-a: Pet 12 Sep 2008 22:14 Prispevkov: 83 Aktiv.: 0.41 Kraj: Celje
|
Objavljeno: Pet Okt 21, 2011 10:58 pm Naslov sporočila: FID stikalo |
|
|
Brskal sem po forum-u, ter naletel na starejšo temo, ki pa je nažalost zaklenjena.
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=24468&postdays=0&postorder=asc&start=30
1.
Glede Fid stikala me zanima ali je važno kako so prerazporejene faze in ničelni vodnik, dokler jih na dovodu in odvodu priklopiš v istem zaporedju. Vem da imajo stikala označeno kje pride ničla in kje faze, ampak ali je sploh važno, saj fid bi moral še vedno delovati?
Ali zaradi test tipke?
Mislim da bi morala test tipka prav tako delovati med fazama.
2.
Sicer mrežo ponavadi dimenzioniramo tako, da seštevek tokov ni večji od nazivnega toka FID-a, saj imamo za pretokovno zaščito kratkostične varovalke.
Me pa vseeno zanima če imam 25A 30mA FID in skozenj teče 26A, bo FID odklopil ali je maxsimalni tok FID-a določen samo zaradi vzdržnosti kontaktov?? |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
JTratar Član


Pridružen-a: Pon 08 Nov 2010 21:17 Prispevkov: 205 Aktiv.: 1.15 Kraj: ivančna gorica
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 12:20 am Naslov sporočila: |
|
|
1. Samo zaradi test tipke, ker tipka naredi nekakšen obvod (bypass) iz faznega kontakta, do ničelnega kontakta na drugi strani fida.
2.Samo zaradi kontaktov. Fid ne bo odklopil v primeru prevelikega toka. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
stane Član

Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19 Prispevkov: 1281 Aktiv.: 5.80 Kraj: Rače
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 1:55 pm Naslov sporočila: |
|
|
Na fid stikalu ti piše, kje so faze in kje je nula. Nulo daj tam kot je označeno, vrstni red faz pa ni pomemben. Sam imam trifazni fid priključen na eno fazo, sem pa pogledal na skico na njem katera faza je vezana na tipko. In ne, ni potrata, v prihodnosti razmišljam o 3 faznem priklopu.
Tipka je vezana na eno fazo in nulo, ne vem kaj misliš s tem " med dvema fazama". To je samo tipka za test stikala. Sam fid pa seveda deluje na vseh fazah.
Imam pa vprašanje o trifaznem odštevalnem števcu.
Montiran bo na din letev. Ali lahko koristim samo dve fazi? ( Klema za tretjo fazo ostane v zraku. )
Sta lahko dve fazi enaki? To mislim tako, da bi na RST števca priključil RSS?
Grem v montažo tega števca in še ne vem točno kaj me na objektu čaka.
Za informacije se že vnaprej zahvaljujem. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
GregaG Član

Pridružen-a: Pet 12 Sep 2008 22:14 Prispevkov: 83 Aktiv.: 0.41 Kraj: Celje
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 4:39 pm Naslov sporočila: |
|
|
stane je napisal/a: |
Na fid stikalu ti piše, kje so faze in kje je nula. Nulo daj tam kot je označeno, vrstni red faz pa ni pomemben.
Tipka je vezana na eno fazo in nulo, ne vem kaj misliš s tem " med dvema fazama". To je samo tipka za test stikala.
|
Sprašujem če FID še vedno deluje, če priklopim na priključek za fazo---> nulo in na priključek za nulo---> fazo, če pri tem upoštevam, da je na odvodu isti vrstni red.
V tem primeru bi tipka naredila obvod med dvema fazama in ne med fazo ter nulo. Po neki enostavni logiki fid stikala, bi moral fid vključno z test tipko še vedno delovati, saj samemu fid-u ni važno kje je diferencialni tok.
Je pa na vprašanje že odgovoril jurcadet, za kar se mu zahvaljujem. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Azrael Član


Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46 Prispevkov: 4432 Aktiv.: 22.26 Kraj: Gorje
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 4:52 pm Naslov sporočila: |
|
|
Na ta način boš:
- spražil upor v tokokrogu test tipke; v času testa se bo na tem uporu kuhala precej večja moč, kot sicer;
- ne boš vedel ali je FID še v redu ali ne, saj bo tok med testom precej večji kot je mišljeno;
- prej ali slej se bo nekdo, mogoče kar ti, močno, mogoče precej nezdravo, zafrknil, ko bo gledal oznake in se zanašal namje, saj so oznake na takih stvareh z razlogom in ne zato, da ni stvar tako dolgočasno prazna.
Skratka, močno odsvetujem tako početje, ki je ekvivalent prehitevanju skozi nepregleden ovinek na cesti. Saj načeloma gre, ampak prej ali slej bo tako ali drugačno s*anje. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
psevdonim Član


Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42 Prispevkov: 3406 Aktiv.: 14.95 Kraj: slo
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 6:21 pm Naslov sporočila: |
|
|
Citiram: |
Ali lahko koristim samo dve fazi? |
ne piše zakaj bi to naredil; v naši firmi je kar nekaj "odštevalnih" števcev priklopljenih enofazno, npr.: v polju (elektro omara v trafo postaji) je že bil tokovnik in ampermeter na eni fazi. Električar je imel manj dela, če je montiral kar enofazni števec s tem, da je uporabil obstoječi tokovnik, kot pa da bi montiral še dva tokovnika in naredil tako kot mora biti. Ok, glede na to, da so v industriji največji porabniki trifazni, napaka ni bistvena, je pa nepotrebna. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
LinuxFuter Član

Pridružen-a: Pon 18 Jun 2007 14:40 Prispevkov: 389 Aktiv.: 1.78 Kraj: Novo mesto
|
Objavljeno: Sob Okt 22, 2011 11:07 pm Naslov sporočila: |
|
|
stane je napisal/a: |
To mislim tako, da bi na RST števca priključil RSS? |
Po mojem bo najbolje da priklopiš faze kolikor jih imaš, ter seveda tudi nulo, tisto kar pa ostane prazno pa pusti nepriklopljeno (če boš namesto L1L2L3 vezal L1L1L2 ali kaj podobnega je verjetnost da ti bo števec kazal narobe velika). |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 485 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|