www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Alternativa Fotopositivu
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
iggy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 13:38
Prispevkov: 247
Aktiv.: 1.11
Kraj: LJ/ng

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 4:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz delam to tako: Namažem lak, pustim nekaj minut, da se stabilizira. Potem po nasvetu Reber-ja popiham s kaloriferjem, da zakrkne. Ploščico vzamem v roko in jo naprej sušim dokler nisem siguren, da bo nanos preživel rokovanje. Ploščico obrnem in enako obdelam še drugo stran. Nato ploščico osvetlim z 250W Photolito od Philipsa. Za tem gre ploščica v pečico za pol ure na 50 stopinj in 40 min na 100 stopinj, da se lak zapeče (P501 se peče pri 100 stopinjah piše na mojem flaškonu). Edini problem so te pikice o katerih sem že bridko jokal na forumu. Po novem ne čistim več ploščic s čistili pač pa zgolj z čistim smirkovim papirjem, tako so mi svetovali na forumu. Pikice so, jih je pa bistveno manj.
_________________
LP

Iggy
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
a13misko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Okt 2005 9:12
Prispevkov: 86
Aktiv.: 0.39
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 08, 2006 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi mi lahko kdo poslal vzorec tega laka ker se mi ne splača kupovat velikih količin zaradi tega ker zjedkam 2 ploščici na mesec. Plačam količinsko mislim tam ok. 30ml kar bi po moje kar dolgo uporabljal! Ponudbe za ZS ali msn!
_________________
__________________
Lp
Boštjan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
baltazar
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 18 Feb 2006 9:59
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 10, 2006 9:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

a13misko lahko ti ga dam jaz, piši na ZS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KRAPman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2005 14:35
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.52
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 1:48 pm    Naslov sporočila:  Re: težave Odgovori s citatom

refosk je napisal/a:
Nabavil sem p501, namazal tiskanino s čopičem in zarotiral z vrtalnikom. Res se lepo razlije, zgleda kot kupljena plošča, po osvetljevanju pa se pojavijo težave. Vedno mi vse zgine. Osvetljeval sem z razbito 250 W cestno žarnico od 2 do 30 minut, na razdalji 20 in 35 cm. Sigurno sem danes vsaj 10 x namazal ploščo. Nekajkrat sem sušil s fenom, parkrat pa sem pustil da se je posušila na zraku v zaprti škatli. Za razvijanje uporabljam Sodium metasilicate pentahydrate (2 veliki žlici prahu raztopljeni v 250 ml vode). Taisti postopek mi je vedno deloval s pozitiv 20, ne morem pa pogruntat kaj delam narobe s p501. Zanima me ali morajo biti po osvetljevanju vezice proti svetlobi vidne? Kaj delam narobe?


Mene pa zelo močno zanima kje si ti dobil tale natrijev metasilikat?! Sem ga iskal že povsod pa nič (v MBju ga nimajo niti v Astro,niti lekarne, nikjer Confused ).
Hvala za odgovor

Lp

edit : pozabil še vprašati, kolko je kaj cena, v kakšni obliki se ga da dobiti, kolikšna je kaj poraba(recimo za eno ploščico), je res da je možno (glede na NaOH) precej predozirati?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltazar
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 18 Feb 2006 9:59
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje na nekem forumi je bil recept kako zmešati doma natrijev metasilikat iz NaOH in vodnega stekla, ki se dobi v trgovinah z barvami ali z gradbenim materialom.Točnega recepta se ne spomnim, ga pa lahko poiščem,če bo interes.Nekaj malega sem s tem experimentiral.Zame ni bilo bistvene razlike med natrijev metasilikatom in raztopino NaOH.
NaOH razopina (7g/L) je čišto v redu razvijalec tudi za P501.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KRAPman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2005 14:35
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.52
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vedno sem imel težave pri razvijanju z NaOH (previsoka/prenizka temp. vode, prepočasi/prehitro razvijanje, reakcija "kr naenkrat", ... Sad ), prav zaradi tega mi je toliko do tega da bi rad probal razviti z na-metasilikatom, ki baje nima tako "občutljive formule za mešanje z vodo". Bi bil hvaležen, če bi mogoče pobrskal za tistim linkom(če je še mogoče ostal v kakšnem Bookmarku Smile ).
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltazar
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 18 Feb 2006 9:59
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 12, 2006 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na strani [url]http://www.electricstuff.co.uk/pcbs.html[url] je na dnu strani opisan postopek za namešanje natrijevega metasilikata.Raztopino ,ki jo tako dobiš, je potrebno bolj razredčiti kot piše v receptu.Lahko jo namešaš tudi iz cevosana ,ki vsebuje 50% NaOH.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stoki
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Nov 2004 0:22
Prispevkov: 129
Aktiv.: 0.58

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 14, 2006 1:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam tudi poskusam z Na-metasilikatom. Za zdaj ne morem se nic reci ker sem u prvo nekaj zamesal in namesal ene 5x premocno koncentracijo. Bom napisal tukaj enostaven recept, ko stvar uspe.
Glede nanasanja fotolaka pa sem zadnjic dobil eno super zamisel. Na leseno palcko sem na konec naflikal mini gobico s sekundnim, potem pa s tistim malal ploscice. Tako je vcasih ponujal topshop kao neke vodene barvice za otroke. Nanos je izredno preprost in pikice ne ostajajo pa tudi zelo malo laka porabis. Pa gobica se zelo enostavno ocisti potem s tem da jo v alko pomocis. Kot sem rekel nanos je zelo tanek zato me malo skrbi, ce bo prenesel jedkanje.
Pa se ena finta. Namesto z brus papirjem lahko ploscice brusite tudi z tistimi gobicami, ki imajo nanesen brusni material gor. Pa dobro je da jih pred nanasanjem laka obrisete z krpo z malo nitro razredcila.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 06, 2006 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede pikic-otočkov kjer ni laka je lahko krivo ,da ni ploščica dovolj čista(razne maščobe ali silikoni).Seveda je lahko kriv tudi prah-vendar v veliki meri (vsaj po mojih izkušnjah),če je ploščica čista ,ni problemov z lakom.
Ploščičo enostavno preveriš z vodo iz pipe! Po ploščici poliješ vodo in ta se mora
razliti po celi površini ,brez kakršni otočkov ali drugačnih anomalij.Če je to OK,potem hitro posušiš z fenom(ne brisat) in lakiraš( čopič,spray itd).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 14, 2006 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako stojite z lakom 501, ima mogoče kdo kaj na zalogi pa je pripravljen prodat 100ml
Ponudbe pod zasebno
LP
Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
didaktik
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Avg 2006 5:21
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 11:16 pm    Naslov sporočila:  preizkusi--glede pikic Odgovori s citatom

probaj sledeče---bistvo je, da je površina, na katero nanašaš lak hrapava!ne vidno temveč mikroskopsko phrapava-naj bo čista in predobdelana!--obstaja prah, ki v kombinaciji z vodo očisti bakreno površino in osnovni material!
naslednja zadeva pa je nanos, ki naj bo enakomeren in ne s čopičem, temveč probaj narediti tako, kot za offset tisk (če te zanima lahko več o tem)
skratka nanos je pomembna zadeva--no potem je tu še medpeka in preberi na kantici od laka, če se ta meša z razredčilom?--če je odgovor DA, potem imaš tu vzrok pikic ali mehurčkov, ki na temperaturi popokajo!--tudi to je rešljivo-(če te zanima lahko več)
no skratka vsi ti laki, ki jih nanašamo, imajo potrebo po predpeki in po končnem pečenju, obstaja preprost test, da ugotoviš koliko časa na določeni temperaturi---čeprav je temperatura kar prava, ko pečeš na 160°C------vendar je pomembnejši čas, pa verjemi ali ne!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
didaktik
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Avg 2006 5:21
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 11:20 pm    Naslov sporočila:  ojoj Odgovori s citatom

še tole bi dodal--ko govorim o razredčilu; se razume, da to ni običajno razredčilo!
za te zadeve so vsekakor potrebna razredčila, ki so primerna za take temperature, vsekakor pa ko je le to prisotno, je medpeka že nujna reč!
No z medpeko dosežemo to, da lak izgubi na predhodni vizkoznosti in to je potem to!
ravnopravšnji nanos glazure, nam daje rezultat pravega odstopanja neosvetljenega dela laka na plošči!!!!!!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
didaktik
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Avg 2006 5:21
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:33 am    Naslov sporočila:  zanimivo Odgovori s citatom

zanima me celoten ime tega laka----ali je mogoče XV pred številom in kaj piše naprej glede odtenka-----mogoče dark green?
če ja, vam lahko celo pomagam pri zmesi--če ne, potem pa ni enaka zmes, ker je pač drug proizvajalec---mogoče bi šlo to tudi po drugi poti!
Tudi na hrvaškem obstaja posrednik za visoko kvaliteten lak, ki je dobavljiv iz anglije!!!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
bungee
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Mar 2005 18:49
Prispevkov: 1479
Aktiv.: 6.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole sicer ne sodi v temo, pa vseeno. Didaktik prosim če uporabljaš velike črke za nov stavek. Slovenska slovnica pozna tudi uporabo pike, novega odstavka in podobne lepote jezika.
Poleg tega pa obstaja tudi uredi gumbek, ki ti omogoča dodajanje k originalnemu sporočilu.....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
didaktik
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Avg 2006 5:21
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:55 pm    Naslov sporočila:  hm Odgovori s citatom

Hvala za opozorilo, bom upošteval pri naslednjih komentarjih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 7 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 83 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group