www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res hecno
Sončna elektrarna je hudo draga stvar. Če se vžge se jo ne da pogasiti. Zakaj vsakemu panelu za par 100€ ne dodajo 1€ vreden rele. Torej ta rele bi prožila naprimer omrežna napetost. Če jo ni, so paneli fizično odklopljeni in povsem nenevarni za gašenje.

Načeloma ni tu nihče proti sončni elektrarni. Mislim, da bi jo imel vsak, če bi bila reltabilna. Ampak če bi razmišljal z svojo glavo in nebi poslušal le lepih besed prodajalca bi mogoče drugače razmišljal.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

žajla je napisal/a:
Kar se gašenja tiče, smo gasilci že prišli do tega, da bi vseeno poizkusili gasiti. In to kar z vodo, seveda z upoštevanjem varnostne razdalje in ustreznih ročnikov! Če gori streha pod paneli. Če pa gori inštalacija ali pretvornik, bomo pa poizkusili z gasilniki za gašenje naprav pod električno napetostjo!


Menda je razlog prepovedi gašenja z vodo ta, da so paneli galvansko povezani z omrežjem. In pri tem pač ne obstaja varnostna razdalja. Verjetno pa obstajajo gasilna sredstva s katerimi lahko gasiš tudi naprave pod napetostjo

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 12:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
BTW...je kdo že omenil strupenost same proizvodnje teh slavnih zelenih panelov? To se ponavadi prav prikladno pozablja.


http://sunhive.com/how-toxic-are-solar-panels/
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če daš rele blizu panela, a nimaš tam omrežne napetosti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
protoncek je napisal/a:
BTW...je kdo že omenil strupenost same proizvodnje teh slavnih zelenih panelov? To se ponavadi prav prikladno pozablja.


http://sunhive.com/how-toxic-are-solar-panels/
.


OK, tole na tej strani gotovo ne velja za kitajce---oni kadmij sigurno spuščajo v najbližji potok...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mi747 je napisal/a:
žajla je napisal/a:
Kar se gašenja tiče, smo gasilci že prišli do tega, da bi vseeno poizkusili gasiti. In to kar z vodo, seveda z upoštevanjem varnostne razdalje in ustreznih ročnikov! Če gori streha pod paneli. Če pa gori inštalacija ali pretvornik, bomo pa poizkusili z gasilniki za gašenje naprav pod električno napetostjo!


Menda je razlog prepovedi gašenja z vodo ta, da so paneli galvansko povezani z omrežjem. In pri tem pač ne obstaja varnostna razdalja. Verjetno pa obstajajo gasilna sredstva s katerimi lahko gasiš tudi naprave pod napetostjo

LP


doma imam cisterno na top in večkrat sem že zalival žice 20 kV dalnovoda na razdalji 20 metrov in čeprav ima cisterna precej debelejši curek vode kot ročnik gasilcev se curek na takšni razdalji spremeni v kapljice in ni več prevoden.
b
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:


doma imam cisterno na top in večkrat sem že zalival žice 20 kV dalnovoda na razdalji 20 metrov in čeprav ima cisterna precej debelejši curek vode kot ročnik gasilcev se curek na takšni razdalji spremeni v kapljice in ni več prevoden.
b


Korajžen si. Jaz tega ne bi upal početi.

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smile
saj prvič je bilo po nesreči potem pa sem videl oddajo mithbusters kako dolgo curek ostane prevoden .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 865
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 12:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eno je curek,
poplava od gašenja je pa drugo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sandek
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 01 Okt 2009 21:26
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 01, 2012 6:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj povem, da se nekateri malo motite glede solarne tehnologije. Jaz sem se namreč pozanimal pri Bisolu za postavitev sončne elektrarne, vendar sem streho hotel dati v najem (370^2m). Prejemal bi mesečno najemnino, ki je velika 6-10% proizvedene električne energije, kar bi zneslo okrog 100€/mesec in te ne briga nič drugega. Lahko pa se zmeniš za vnaprejšnje plačilo pavšalne najemnine v enkratnem znesku. Sklene se pogodba o najemu strehe, za dobo (mislim da) 20 let. Vendar je zadeva padla v vodo, ko so ugotovili, da sem predaleč od trafota (815m), da bi se jim izplačalo vleči kabel po zemlji. To in predelava trafota jim namreč predstavlja največji strošek pri vsaki elektrarni.
Kot samostojni prodajalec energije ne rabiš nobene izobrazbe. Če želiš prejeti dodatne subvencije za izvajanje dopolnilne dejavnosti (proizvodnja el. energije), s čimer se pa spet zavežeš s pogodbo, da boš primarno dejavnost opravljal določeno obdobje ...
- Doba zagotovljene odkupne cene energije je 15 let in se ne spreminja! (kaj pa inflacija? v Veliki Britaniji je cena energije vezana na inflacijo)
- Gašenje se izvaja z gasilnim prahom (so že preizkusili v nemčiji)
- vzdrževanja ni, če je elektrarna postavljena strokovno in ustrezno zaščitena proti raznimi glodalci. Iz panelov se odstranjuje le listje ali druga umazanija.
- moč elektrarne se vsako leto zmanjša za 1%, Bisolovi moduli imajo garancijo 80% delovanja vsaj 20 let. Pravijo, da je elektrarno smiselno uporabljati do 40 let, potem pa njena moč preveč upade.
- solarni paneli se reciklirajo, v Sloveniji je že podjetje s to dejavnostjo, tako da ni to tako umazana tehnologija, če gledaš na to, koliko energije proizvede v svoji življ. dobi (za proizvodnjo ene avtomobilske gume se porabi 25 litrov nafte)

Sam sem v dvomih glede dobička iz te dejavnosti, sploh v današnjih nestabilnih časih. Ker ponujajo tudi pavšalno najemnino v enkratnem znesku, bi se mogoče izplačalo za to vrednost postaviti svojo samooskrbno elektrarno z možnostjo prodaje viška energije v omrežje. To pa bi bil dobiček od prvega dne postavitve elektrarne.
Za samooskrbo hiše z energijo bi bilo dovolj, vendar je problem, ko nastopi tema in zima. Če bi imel zadostno kapaciteto akumulatorjev, bi mogoče šlo ... Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregoral
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Nov 2006 9:42
Prispevkov: 688
Aktiv.: 3.26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 01, 2012 7:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom podal še svoje mnenje.

Dokler je odkupna cena solarne električne energije subvencionirana, je velika razlika med:
- splača se meni, ker imam pri odkupu zagotovljeno subvencionirano ceno
- splača se (davkoplačevalcem, državi, makroekonomsko, ...) ker je skupna cena / kWh manjša kot pri TEŠ-6

Če nas zanima samo prvi primer, potem je ponudba ki si jo navedel sigurno dobra (zate).

Če pa se ne želimo zgledovati po Grčiji je pa za upravičeost takega sistem nujno upoštevati vse stranske produkte! (okoljske, proračunske, tehnične, ...)

Za drugi scenarij nisem prepričan če je tako fantastičen kot je seveda prvi.

Poleg tega je verjetno treba upoštevati še:
- cena zavarovanja hiše se zviša
- verjetnost da gasilci ne bodo mogli "pravočasno" pogasiti požara je precej večja

(če pri gašenju požarov sploh lahko govorimo o pravočasnem gašenju)

Dokler je cena subvencionirana, se vedno splača v omrežje prodati vso proizvedeno energijo, ker jo lahko kupiš ceneje kot jo prodaš.
Samooskrba v teh pogojih je nesmiselna.

Če pa si zloben, potem lahko poleg solarne "nazaj" preprodajaš kar navadno elektriko (prodajo ti jo ceneje kot ti jo odkupijo).

LP, Gregor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sandek:
Če mene vprašaš si le nova reklama za BISOL.
Tudi jaz sem se enkrat zanimal, da bi oddajal streho, ampak jaz sem dobil bissstttveno slabšo ponudbo.
Gašenje s prahom ja seveda, ampak to gre za male požare. Ko gori hiša gasijo z vodo z varne razdalje.
Subvencije, subvencije, subvencije. A sedaj se bomo pa le na subvencije zanašali. Kaj se bo zgodilo z subvencijami, ko pojdemo v recesijo? Mogoče že drugo leto. Mislim, da bo to prvo, kar bodo brisali.
Mislim, da potem ne boš proizvedel niti toliko energije, da bi kredit odplačeval... Srčno upam, da se to ne bo zgodilo, ampak jaz se na to nebi zanašal.
Še vedno sem mnenja da se to izplača le privatnikom, da "utajilo" del dobička.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej, ta slavna zagotovljena cena je, kot že rečeno, brez upoštevane inflacije. Torej bo čez 15 let ta cena enaka nič.
NE rabiš izobrazbe---no, ja...kaj pa ima izobrazba veze s tem?
gašenje s prahom ----Ja, katero gasilsko društvo ga pa ima? Redki. Nekaj profesionalnih, prostovoljna nimajo. Vedeti pa moraš da te dostikrat rešijo prav prostovoljna društva...(no v primeru panelov na strehi bodo samo skupaj s tabo gledali požar).
Vzdrževanja ni----hja, odstranjevanje listja, snega in umivanje panelov (ja, tudi to je treba) je zame vzdrževanje. Torej vzdrževanje JE!!!
40 let..si prepričan da ti v 40 letih ne bo toča vsaj enkrat razbila panelov?
Ja, imaš zavarovano, ampak to spet stane, pa zavarovalnica ti ne bo plačala 100%....pa imaš nepredviden strošek!
Solarni paneli se reciklirajo: ja, samo se ne sami od sebe. Ja, obstaja firma, ki to dela, samo ne dela zastonj, jo je treba plačati!
Subvencija se lahko ukine. Ja, lahko tožiš, ker imaš pogodbo. Elektro gre lahko v stečaj in odpre novo firmo. Koga poš potem tožil?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pingi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Okt 2009 12:44
Prispevkov: 123
Aktiv.: 0.70
Kraj: Selnica ob Dravi - Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ob vsem tem branju tukaj mi je padlo na pamet nekaj drugega (kar nima veze s temo, pa vendar). V naši občini so dali v najmem šolsko streho in nanjo namestili solarne panele ! Po vsem tem kar berem glede gašenja me je kar groza če pride do požara v času ko so otroci v stavbi !?!? Je kje uradno zapisano da se to ne gasi, ker je po moje nujno na občini nekoga stisnit za vrat da se v tem primeru paneli demontirajo !?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno bodo šli ven iz šole in ne bodo čakali da zgorijo.

Vse kar tile paneli rabijo je en odklopnik od omrežja in to je to.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 3 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group