www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ukazi za GPS miške ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Navigacija in sledenje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 06, 2013 6:46 pm    Naslov sporočila:  Ukazi za GPS miške ? Odgovori s citatom

Razne GPS naprave dajejo podatke po NMEA protokolu.
Le ta vsebuje različne tipe telegramov. Mene zanima samo $GPRMC telegram, ker vsebuje vse podatke, ki jih potrebujem.

Kako dopovedati miški, da naj mi pošilja samo ta telegram in ne ostalih, ki jih je kar nekaj in se podatki podvajajo. Seveda lahko presortiram telegrame v mikroprocesorju, a imam poleg tega v mikroprocesorju še nekaj prekinitvenih rutin, ki bi jih rad čim manj motil, in RX prekinitvena rutina, ki bere NMEA telegrame je ostalim rutinam motnja. Vpliv te motnje bi rad zmanjšal tako, da ne bi sprejemala telegrame, ki niso $GPRMC

Menda obstojajo ukazi, s katerimi miški dopovem, kaj bi od nje rad, kako pogosto bi to od nje rad, s kakšno bodno hitrostjo naj daje podatke in podobno, a v NMEA dokumentaciji jih ne najdem.

Prosim kak namig.

Pozdrav
VS
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 06, 2013 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za to se boš moral obrniti kar na dokumentacijo same GPS miške; navadno se jo z določenim ukazom ali prav povezavo kakšnega pina na VCC ali GND spravi v "ukazni način" (AT mode ...), kjer se da sprogramirati, kaj naj "miška" pošilja.

NMEA protokol je definiran (kot vem) le kot podatki, ki se pošiljajo z GPS naprave in ne ukazni nizi za to napravo programirati.

LP, Gregor

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 06, 2013 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vilko,
enkrat sem posredoval dokument z NMEA ukazi.
V tem dokumentu so ukazi tudi za GPS ki dela s SiRF protokolom.

na hitro sem našel iz enega projekta:
"Config Nmea"
"$PSRF103,00,00,01,00*24" 'GGA einschalten
"$PSRF103,05,00,01,00*21" 'VTG einschalten
"$PSRF103,01,00,00,01*25" 'GLL abschalten
"$PSRF103,02,00,00,01*26" 'GSA abschalten
"$PSRF103,03,00,00,01*27" 'GSV abschalten
"$PSRF103,04,00,00,01*20" 'RMC abschalten
"$PSRF103,06,00,00,01*22" 'MSS abschalten

Iz tega sledi da tretji byte v podatku predstavlja vklop/izklop pošiljanja podatka, seveda je potrebno zračunati tudi čeksum da bo ukaz pravilno sprejet.
Obstaja tudi ukaz s katerim se GPS-u pove kako pogosto naj pošilja podatke.

Grega, ne bo držalo, NMEA ukaze lahko tudi pošiljaš napravam ki komunicirajo s tem protokolom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 06, 2013 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vlado, hvala za popravek - vzeto na znanje.
Dosedaj sem delal le na način, kot sem opisal ...

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.21
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 07, 2013 1:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še vsak GPS modul, ki sem ga uporabljal, je imel za to drugačne ukaze. Pri nekaterih tega sploh ni možno nastaviti. Se pravi da poglej v datasheet.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 07, 2013 6:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tega sem se bal.[/list]
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Waldo
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2007 10:50
Prispevkov: 316
Aktiv.: 1.58
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ukazi za upravljanje GPS sprejemnika so odvisni od chipseta, ki je uporabljen (SIRF, MTK, ...). Sicer se prenašajo po NMEA standardu, vendar so "lastniški" in jih definira vsak proizvajalec posebaj. Sem pa tudi že doživel, da so bile nekatere bolj napredne funkcije chipseta blokirane s strani proizvajalca sprejemnika.

Vsi moduli, ki sem jih do sedaj uporabljal, so imeli možnost izbire vrste in frekvence pošiljanja posameznih stavkov.

Tako da poglej datasheet čipseta, ki je vgrajen v sprejemnik in bo tam verjetno pisalo vse, kar potrebuješ.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.67
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 10:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ni najbolj enostavno samo sparsati podatke ki jih potrebujes?

Tako sem jaz naredil na enem svojem projektu v C# ampak se, da v vecini jezikov to bolj ali manj enostavno resiti. Torej ce bi rad izklopil podatke zato, da se izognes parsanju podatkov raje vprasaj kako se parsa podatke pa bomo spravili kodo skupaj z manj napora Smile

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če misliš z 'sparsati' prebrati vse podatke, obdelati pa samo relevantne, potem je to nekaj, kar znam. Ampak v ta namen mora mikroprocesor prebrati tudi podatke, ki jih ne potrebujem, samo zato, da jih kasneje zavržem, in to bi mu rad prišparal. V dveh drugih prekinitvenih podprogramih namreč štejem impulze in računam frekvence, pa bi rad, da bi te druge prekinitvene rutine bile čim manj motene.
Če GPS pošilja vsako sekundo 10 različnih telegramov, (ki jih ne potrebujem), vsak pa ima po 60 znakov (recimo) je to kar 600 prekinitev v sekundi, se bojim, da bo to preveč.

Sicer pa velja: probat je treba. Morda pa vidim probleme tam, kjer jih ni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.69
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Skrajna rešitev je tudi dodaten kontrolerček, ki bo delal samo to: sprejemal GPS podatke in pošiljal glavnemu kontrolerju samo to, kar želiš. Kontrolerji so poceni, posebej manjši. Ta take potrebe bi mogoče zadostoval že kakšen tiny45/85...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi na to sem že pomislil, da kot rečeno, bomo najprej probali, potem pa videli in iskali dodatne rešitve.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.67
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 08, 2013 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Vilko: prekinitve ne smejo obdelovati podatkov Smile

vsakokrat ko prileti znak iz GPS-a v uC je vse kar mora prekinitev narediti, da ga doda v ciklicni buffer. In ce je dodani znak CHR13 nastavis spremenljivko da imas novo vrstico s podatki v spominu.

V glavni zanki potem obdelas vse podatke Wink

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Navigacija in sledenje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group