www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prenapetost na sponki(-)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
đzuro
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Maj 2014 17:09
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.39
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 10, 2015 5:57 pm    Naslov sporočila:  Prenapetost na sponki(-) Odgovori s citatom

Spoštovani!
Za pomoč vam prilagajam sliko. Kot vidite imam Arduino Mega+ RAMPS 1.4. Ko vklopim usmernik 12v v en konektor arduinota, nastane na ničelnih sponkah obeh konektorjev(-) napetost 12V. Kako je to možno in kaj bo bilo narobe? Če priklopim Usb konektor v arduino se zaiskri.

Hvala za pomoč



arduinohelp.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  263.42 KB
 Pogledana:  25 krat

arduinohelp.jpg




Nazadnje urejal/a đzuro Tor Nov 10, 2015 8:25 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.04

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 10, 2015 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje na sliki je ozemljitveni vodnik? Rolling Eyes

Ima 12 V usmernik plavajoč izhod? PC ga ima. V tem primeru bi lahko oba (-) vodnika za stalno vezal skupaj in ju ozemljil.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
đzuro
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Maj 2014 17:09
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.39
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 10, 2015 8:05 pm    Naslov sporočila:  izhod krmilnika Odgovori s citatom

Izhoda krmilnika sta ločena, vendar sta na isti plošči. Ozemljitvenega vodnika na USBju ni, prav tako ne na usmerniku; ko sem zamenjal usmernik, sem brez problema lahko priklopil še usb na arduino. Le kaj bi lahko bilo narobe?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aljoš
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03
Prispevkov: 3132
Aktiv.: 14.05
Kraj: Škofja loka-poljanska dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 11, 2015 8:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Plavajoča masa...
_________________
Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL:::
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
đzuro
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Maj 2014 17:09
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.39
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 14, 2015 7:58 am    Naslov sporočila:  12v! Odgovori s citatom

Se dokaz


slika.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  102.87 KB
 Pogledana:  81 krat

slika.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.04

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 14, 2015 3:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

En, no, ... kakšen dokaz?
Nihče ne potrebuje dokaza, saj ti povsem verjamemo.

Najprej odgovori na vprašanje, ali ima izhod usmernika plavajoč izhod.
Omenjaš neke izhode krmilnika, a te tega nisem vprašal.

Potrebuješ trden skupen potencial, običajno je to ozemljitev, od katerega potem določaš vse ostale potenciale v shemi.

Plavajoč izhod usmernika se ne bo pritožil, če vežeš 230 V žarnico med njega in dovodno fazo. Brez pritožb bo sprejel tudi kratek stik med izhodno sponko in dovodno fazo. Ampak za vsak slučaj tale zadnji odstavek večkrat preberi. Če si v dvomih, ne preizkušaj ničesar.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
CarpeDiem
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Feb 2004 17:24
Prispevkov: 333
Aktiv.: 1.49
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 1:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom še jaz priskočil, ker sem bil zraven. Smile

Torej gre za "klasični" 12V usmernik, ki naj bi napajal 3D tiskalnik. Ta je krmiljen s pomočjo Arduino Mega krmilnika (+ RAMPS 1.4 + stepper drivers).

Za prenos toka podatkov je elektronika povezana s PCjem preko USBja. Do sedaj sem imel že kar nekaj podobnih napajalnikov in ni bilo težav. Tudi ko sem prvič priklopil tegale je bilo še OK. Ampak ko sem dodal USB se je zaiskrilo. Ko sem pomeril potenciale, sem ugotovil, da je med ničlo usmernika in ohišjem USB kabla dobrih 12Vdc. Kar zanimivo! Nič ni bilo uničeno.

PC in usmernik sta priključena na isto fazo. Oba imata priključen PE vodnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.01
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Kot že omenjeno je 99,9% problem v masah.
Če se ne motim ima PC napajalnik GND (-) izhodno sponko povezano tudi na PE vodnik v vtičnici, 12V usmernik pa nima te povezave, in ta masa je plavajoča.

Poveži GND (-) izhodno sponko na 12V usmerniku še na PE vodnik, in bi moralo biti ok.

Lp, Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
CarpeDiem
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Feb 2004 17:24
Prispevkov: 333
Aktiv.: 1.49
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2015 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav

Sem danes preizkusil tole čudo.
Če kratko sklenem PE in izhodno 0V, se usmernik sploh ne prižge (na izhodu je 0V).
Če povezavo odstranim, ponovno deluje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group