www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux prva pomoč
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 23, 2015 2:37 pm    Naslov sporočila:  Linux prva pomoč Odgovori s citatom

Pozdravljeni, sem odprl svojo temo, da ne smetim povsod. Naj bo namenjena osnovnejšim vprašanjem Linux začetnikov.

Ker kljub že dvotedenskemu branju in iskanju po netu nisem našel odgovora (mogoče sem celo ga, ampak ga nisem prepoznal Smile ), bi vprašal kar tule:

Uporabljam Ubuntu 12.04.
- Na računalniku smo trije uporabniki, jaz kot skrbnik (Branko) in dva običajna uporabnika.
- Trdi disk je v "grobem" razdeljen na tri dele- particije: ena za morebitni Windovs (če ga bom kupil ali kaj podobnega), ime ji je "105GB Nosilec". Druga ima na sebi Ubuntu, ime ji je "Računalnik". Tretjo pa bi rad namenil shranjevanju podatkov vseh uporabnikov, Ime ji je "Podatki" in je NTFS tipa..
- podrazlaga gornje točke: "sudo blkid" sicer pokaže več delov diska -dev/sda (mislim da 6-7), ampak to ni bistvo težave.
Sedaj pa problem s pravicami uporabnikov:
- jaz kot skrbnik imam pravzaprav dostop do datotek na vseh treh particijah, to je čisto v redu.
- navaden uporabnik pa ne more dostopat do "105GB nosilca". To je tudi OK, tam nima kaj delat.
- Navaden uporabnik na "Računalnik" particiji dostopa do svojih datotek in programov, v skladu s svojimi pravicami. Tudi s tem se strinjam in je OK.
-Navaden uporabnik pa ne more dostopat tudi do particije "Podatki". To pa NI VREDU. ker tu bi rad uporabniku uredil recimo svojo mapo za shranjevanje podatkov, ali pa magari skupno mapo za vse nas (slike, dokumenti,...)

Kako urediti pravico dostopa do particije "Podatki" tudi za navadne uporabnike?
Če kot skrbnik karkoli spreminjam na lastnostih particije "Podatki", zavihek "Dovoljenja", ne morem ničesar spremeniti, oz. se po kliku nastavitev takoj postavi nazaj na osnovno..

Domnevam, da je za kakega guruja to trivialno in brezvezno vprašanje, mene pa kar močno muči. Pri iskanju pomoči preko interneta sem se čisto izgubil.

Če je treba, še kak screenshot naredim..



Uporabnik.jpg
 Opis:
Uporabnik, ki ne more dostopat do "Podatki"
 Velikost datoteke:  60.88 KB
 Pogledana:  15 krat

Uporabnik.jpg



Skrbnik1.jpg
 Opis:
Jaz skrbnik, ki lahko brskam po "Podatki"
 Velikost datoteke:  89.93 KB
 Pogledana:  10 krat

Skrbnik1.jpg



LastnostiParticije.jpg
 Opis:
Še screenshot lastnosti particije
 Velikost datoteke:  93.18 KB
 Pogledana:  5 krat

LastnostiParticije.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 23, 2015 5:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem le noob pingvin in ne guru, ampak malo prej sem tudi sam naletel in (vsaj zgleda)uspešno rešil podobno težavico(mnt win10 ntfs partiicje za vse userje).

1. Naredi si eno mapo nekje kjer boš tisto pariticijo stalno mapiral.
npr:
Koda:
sudo mkdir /mnt/Podatki

2. pod "Diski"(tam, ko so pariticje) nastavi da se particija ne mounta avtomatično temveč ročno & ob zagonu. Lokacija mapiranja naj bo ta tvoja nova mapa (zdaj je veretno /mnt/nekaHEXcifra)
3. Dodeli pravice ostalim uporabnikom
Koda:
sudo chmod -R 777 /mnt/Podatki
(777 zna bit malo preveč)
4. sudo reboot
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 23, 2015 10:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam uporabljam NTFS Configuration Tool.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 24, 2015 7:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@miharix, tvoj post mi je malce nakazal pot in sem poiskal tole. in tole . Bom popoldan poizkusil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 24, 2015 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brick wall Pray Applause d'oh! Shocked Pray Doubt Mad Silenced Speak to the hand Liar

To bodo še (tragične) smešnice. Liar Nisem vsega v miharix-ovem ubogal "iz početka", šel sem malo po svoje.

Na izi.

Sem najprej kot skrbnik hotel dodeliti pravice nad particijo "Podatki" vsem. chmod in nekaj zraven. Mi je celo uspelo. Ko sem z računom mojega mladiča pogledal nanjo, , Voila, dela!

Pa sem z njenim računom kreiral mape za vse nas in glejga zlomka! Shocked Twisted Evil Boo hoo! Question Question Sick Samo še ona ima pravico dostopa do te particije. In ravno tako do tiste "okenske"particije. Jaz kot skrbnik sem izvisu.

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Brick wall Bom za danes odnehal, ker drugače bo kišta kmalu skozi zaprto okno na dvorišču comp

Zakaj enostavno če se da u iber zakomplicirat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 24, 2015 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj pa bodi brihten Shocked Shocked Shocked Nič naredil, samo še enkrat računalo zagnal (me je vreme za druge dni zanimalo) in sedaj je tako, kot da nebi nič naredil. Dovoljenja in dostopi enaki kot uro nazaj, edino ustvarjene mape so ostale.
Še če nekaj z=beš ne z=beš za vedno Think Se samo nazaj postavi. Groundhog day
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MrPizza
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 11:17
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.26
Kraj: Okolica MB

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 24, 2015 10:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker si že spoznal terminal Smile

Uporabi datoteko /etc/fstab katera se uporablja za mapiranje particij, itd.

Preden karkoli spreminjaš v fstab datoteki jo kopiraj za varnostno kopijo.

Morda ti bo že primer za ntfs iz zgornjih navodil izpolnil željo.

"sudo gedit /etc/fstab"

[Device] [Mount Point] [File System Type] [Options] [Dump] [Pass]
/dev/sdaX /media/windows ntfs-3g defaults,locale=sl_SI.utf8 0 0

Kjer je:
[Device] tvoja particija "Podatki"
[Mount Point] priključna točka (mapa), ki si jo ustvaril


Tega že poznaš: "sudo blkid" poiščeš tvoj /dev/sdaX
Ukaz ki naloži datoteko: "sudo mount -a" ali ponovni zagon

_________________
Lep pozdrav,
Boštjan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 24, 2015 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje, da po urejanju fstab poizkusiš z
Koda:
sudo mount -a

Če je kaj narobe, boš dobil obvestilo, pa potem še vedno lahko popraviš. Če rebootaš, in je kaj narobe, ne boš prišel do namizja. Potem je pa malo več kolobocij.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 25, 2015 2:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hehe, bom še malo poizkušal... Smile Poročam o rezultatih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 27, 2015 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravice lahko spreminjaš tudi grafično (kar je najlažje).

Kot root uporabnik poženi nautilus:

sudo nautilus

Ko se ti požene nautilus, klikni z desnim gumbom na disk, ki bi mu rad spremenil pravice, -> Lastnosti -> Dovoljenja in izbereš kdo lahko kaj na tem disku počne.

Da se spremembe uveljavijo, se odlogiraj in ponovno logiraj.

LP G



Screen.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  316.9 KB
 Pogledana:  25 krat

Screen.jpg



_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 29, 2015 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem imel ravno 5 minut časa, da sem poizkusil RGorazdovo varianto. Ki pri meni seveda ne deluje. Sem se pa naučil, da je "raziskovalcu" ime nautilus:)

Bom še poizkušal, ko bo čas.

Edinole... Kolikor sem do sedaj prebral, preizkusil itak še nisem, ker sem premalo šolan in komaj kaj zastopim... Je treba narediti eno konkretno mapo, kamor potem postaviš particijo, npr /diski/particija/... Ali jo ne moreš postavit direkt na root,: /particija/?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 29, 2015 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Ali jo ne moreš postavit direkt na root,: /particija/?

Daš jo lahko kam ti srce poželi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 29, 2015 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No bom pa poizkusil v torek, ko bom sam doma.

Še eno vprašanjce- ki nima veze s tem do sedaj.Otroku v Chromiumu ne delajo (večina njih) igrice iz te strani. . Ali moram naložiti kak plugin (aka flash player) ali je to gotovo dejstvo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 30, 2015 1:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koda:
sudo apt-get -y install chromiumflashplugin
sudo apt-get -y install flashplugin-installer


Drugače pa je Adobe letos ukinil razvoj Flash za Linux.
Kolikor vem termina za ukinitev na Win ter Mac še ni (upam, da čim prej).


ps: če že nisi namesti oz pokaži otroku Scratch
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2015 11:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:
Koda:
sudo apt-get -y install chromiumflashplugin
sudo apt-get -y install flashplugin-installer



Pozdrav, prvega se ne da nainštalirat, ker ga ne najde.
Drugi je že v računalniku in ta pravi, da je dovolj posodobljen.

Sem pa na Adobeovi strani pobral dol *tar.gz zadnjega flash playerja in bom tudi to poskusil danes. Je zraven en readme, in se bom poskusil tega čimbolj držat..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 46 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group