www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pridobivanje čebeljega strupa
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Desso
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2011 14:42
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.54
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 2:44 pm    Naslov sporočila:  Pridobivanje čebeljega strupa Odgovori s citatom

Pred mnogo leti sem za nekega čebelarja naredil generator s pomočjo katerega se pridobiva čebelji strup. Takrat je strup v prahu odkupoval LEK in menda se je dalo kar dobro zaslužit. Verjetno je med člani foruma tudi nekaj čebelarjev in morda jim pride ideja prav. Kdaj in za koliko časa se naprava namesti na brado panja bodo čebelarji že vedeli, ker pri tem postopku žrtev sicer ni, čebele ki so udeležene pa precej oslabi.
Vezje je v priponki. Tisti del, ki pride na brado panja sem skiciral po spominu. Upam, da je skica dovolj pregledna. Za zahtevane sekvence impulzov se morda lahko sedaj naredi bolj enostavno vezje? Tu gre bolj za idejo.
Lp, D



Gen_Cebela.rar
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Gen_Cebela.rar
 Velikost datoteke:  236.54 KB
 Downloadano:  399 krat


_________________
Čas rani vse cele!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
strobos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Sep 2003 12:19
Prispevkov: 726
Aktiv.: 3.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 7:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

lahko mogoče kaj več napišeš o tem? Ne o vezju, o strupu in kako to poteka?

Hvala in lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GregorN
Član
Član



Pridružen-a: Tor 20 Nov 2007 7:48
Prispevkov: 1162
Aktiv.: 5.83
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 7:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor je men znano je tako:

Pred vhod panja se namesti taka mreža žic na steklo po katerih se "spušča" električni tok - pulzirajoče, da ko čebele priletijo, jih rahlo strese in ker se želijo ubraniti "pičijo" v steklo - spustijo strup in pri tem obdržijo svoje želo - ne umrejo.

Offtopic:

Ne boste verjeli od kod mi to znanje Smile Bil sem mentor SŠ in OŠ raziskovalnih nalog in sem na zagovorih nalog pri Osnovnošolcih tole slišal Smile Morda vzpodbuda vsem, ki še niso in še lahko pričnejo z raziskovanjem Smile

_________________
LP! Gregor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Desso
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2011 14:42
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.54
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 7:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja mislim, da je točno tako, kot je napisal Gregor. Raster žic je cca 3 mm. Tloris je velikosti brade panja. To je polička kamor pristajajo čebele. Vsaka druga žica je povezana skupaj in vsaka prva skupaj. To je potem priklopljeno na generator impulzov. 2 mm pod žicami je steklo. Ko čebelo strese upogne zadek in piči. Iz žela se pocedi strup in kapljica se dotakne stekla in tam ostane. Ko se strup na soncu posuši, se ga postrga v nekakšno posodico, primerno za transport.
Lp, D

_________________
Čas rani vse cele!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse je jasno, samo tisti rele v vezju je pravzaprav odveč, lahko bi vklapljal direktno s tranzistorjem in ne z relejem.
Rele tudi ni dovolj hiter, saj je frekvenca tam nekje od 25 do 30 Hz, glede na to, da je impulz 20ms, pauza pa malce krajša glede na priložen diagram.

_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred mnogimi leti sem si naredil takole kot je opisano,celo posrebril sem žice, potem je nekako časa zmanjkovalo ter sem oddal čebele, pa tudi prevozni kamion za čebele. je pa res, da so čebele takrat bolj razdražene kot običajno,zato naj bodo čebelji panji malo bolj stran od običajnih peš poti.....
_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Desso
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2011 14:42
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.54
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 21, 2013 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
Vse je jasno, samo tisti rele v vezju je pravzaprav odveč, lahko bi vklapljal direktno s tranzistorjem in ne z relejem.
Rele tudi ni dovolj hiter, saj je frekvenca tam nekje od 25 do 30 Hz, glede na to, da je impulz 20 ms, pauza pa malce krajša glede na priložen diagram.

Seveda. Vse je res. Čeprav je vezje tako kot je narisano delovalo, pred 30 leti. Rele je bil read kontakt z navitjem. Read kontakt je meril v dolžino 12 mm, kontakt s tako majhno maso je sledil vzbujanju. Sicer pa sem napisal, da so verjetno sedaj možne številne izboljšave. Gre bolj za idejo. Prosim upoštevajte, to.
Lp, D

_________________
Čas rani vse cele!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Moho
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 26 Jan 2014 15:43
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2014 4:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Ko sem po internetu iskal napravo za pridobivanje čebeljega strupa sem naletel na vaš forum in na temo v kateri se oglašam. Sam nisem elektronik,bi pa potreboval nekoga, ki bi mi bil pripravljen narediti zadevo, ki je v priponki. Če bi bil kdo izmed vas interesent bi bil zelo vesel.
Več informacij na zs.

Hvala! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ČopDesign
Član
Član



Pridružen-a: Pet 20 Feb 2015 17:19
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.21
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2015 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AnzeJurkosek
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2015 15:13
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02
Kraj: Štore

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2015 3:25 pm    Naslov sporočila:  Čebelji strup Odgovori s citatom

Zdravo! Sam sem delal vezje generatorja na osnovi ne556 čipa ki generira pulze ali pa burst pulze ter jih ojača preko tranzistorjev na 12v. Ja naprava deluje od 5 pa do 30 V vendar višje maš napajanje nižji mora biti tok... seveda na izhodu. Naprava mi generira pulze lepo in normalno vendar imam težave pri tranzistorskem ojačevalniku kjer bi potreboval malo pomoči. Pripnem datoteke ob koncu tedna. Lp Anže


14494950592211332027703.jpg
 Opis:
Evo shemica spodnji del deluje zgornji pa nevem kaj se dogaja
 Velikost datoteke:  4.35 MB
 Pogledana:  88 krat

14494950592211332027703.jpg



_________________
Vse se da sprogramirat, tak al pa drgač...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2015 7:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi tako:


estim za cebele izh stopnja.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  262.86 KB
 Pogledana:  57 krat

estim za cebele izh stopnja.PNG



_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AnzeJurkosek
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2015 15:13
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02
Kraj: Štore

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2015 9:50 pm    Naslov sporočila:  Bee poison Odgovori s citatom

Hvala za pomoč! Bom sprobal in javil ter objavil rezultate približno čez kakšna 2 tedna. Hvala še enkratt. Lp Anže
_________________
Vse se da sprogramirat, tak al pa drgač...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
dream
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Jan 2007 17:55
Prispevkov: 240
Aktiv.: 1.15
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 23, 2016 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali je kaj novega na to temo?Čebele so v polnem zagonu, pa me zanimajo rezultati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BD
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 09 Avg 2016 11:48
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 09, 2016 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dajo pri nas kje kupiti te naprave?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2021 12:09
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 01, 2021 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je vezje delovlo ali so bili kaksni problemi?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group