www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

RIZ 634 UKV

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.29
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2010 8:12 pm    Naslov sporočila:  RIZ 634 UKV Odgovori s citatom

Radio RIZ 634 UKV sem nabavil januarja 2008. Mislim da je to novejša in malo okleščena verzija RIZ 594.
Škatla in notranjost sta v zelo dobrem stanju. Od začetka ni deloval, samo so gorele lučke za osvetlitev skale in magično oko. V notranjosti so se elektronke normalno grele.
Po odprtju zadnjega in spodnjega pokrova ter čiščenju nabrane pajčevine, sem se lotil popravila. Takoj sem ugotovil da je problem z uporom za 2. mrežico EBF80, ki je popolnoma zgorel. Obenem sem zamenjal tudi kondenzator, ki blokira g2 proti masi, ker je ta velikokrat vzrok taki napaki. Po zamenjavi se situacija ni nič popravila, še vedno ni bilo napetosti na g2. Izvlekel sem elektronko iz podnožja in odspajkal še novi kondenzator – še vedno nič! Question Na koncu sem odstranil preostali na novo zamenjani upor in z ohmmetrom ugotovil da že prazen kontakt bakelitnega podnožja prebija proti masi (500 ohm)! Shocked
Na srečo imam zalogo novih keramičnih noval podnožij. Potrebno je bilo ponovno prispajkati vse elemente, ki so povezani na EBF80. Potem sem našel še 2 pregorela upora in ju zamenjal. Tako je radio začel normalno delovati.
Od takrat sem nabavil vse nove elektronke za ta radio. Namesto 2 paralelno vezanih usmerjevalk AZ1 sem dal samo eno novo AZ4, drugo podnožje sem pustil prazno.
Poslušam v glavnem samo UKV področje. Za ostala področja bi rabil zunanjo anteno, kvaliteta zvoka je slabša in je vedno manj postaj (AM, menda jih vedno več prehaja na DRM).
Malo po tistem popravilu, ko je radio začel normalno delovati, se je pojavila nova napaka. Vse deluje v najlepšem redu kakih 5 – 6 minut, potem naenkrat pade jakost signala, radio igra nekoliko tišje in pahljača na magičnem očesu se močno zoži. Kot da bi nekdo odklopil anteno. Moram poiskati kje je problem. Exclamation
Ko bom to rešil, bi rad naredil eno majhno predelavo na UKV tunerju. Sedaj sprejema samo območje 87,5 – 100 MHz, rad bi razširil do 108 MHz.
Lep pozdrav in srečno!



RIZ 634 UKV.JPG
 Opis:
Moj radio RIZ
 Velikost datoteke:  2.27 MB
 Pogledana:  10 krat

RIZ 634 UKV.JPG



RIZ 634 UKV napaka.JPG
 Opis:
Skurjen upor
 Velikost datoteke:  3.08 MB
 Pogledana:  11 krat

RIZ 634 UKV napaka.JPG



_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2010 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep primerek.

V priponki je shema za Riz 634 UKV iz knjige Zoran L. Jerotić: Radio-Prijemnici sa 500 shema, v izdaji Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Beograd, 1986.



Riz_634_ukv.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  93.49 KB
 Pogledana:  96 krat

Riz_634_ukv.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjanr
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2011 17:53
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: BREŽICE

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 02, 2011 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

od starega očeta sem podedoval RIZ 594 UKV. Radio še vedno deluje, ima sicer nekaj pomanjkljivosti; pri treh gumbih so polomljeni plastični nosilčki in bi jih moral zamenjati. Če ima kdo za prodati ta model radia, lahko tudi v okvari, ga kupim.

Kontakt na ZS ali 031 374 826 begin_of_the_skype_highlighting              031 374 826      end_of_the_skype_highlighting

Lp, Damjan
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.29
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2011 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Končno sem se spet lotil tega starega radia. Najprej sem na vhod priklopil drugo UKV anteno (sobna varianta), namesto UKV antene vgrajene v samo leseno škatlo sprejemnika. Sprejem je bil precej boljši, edino sem moral anteno na koncu pospraviti in nazaj priklopiti tisto vgrajeno. Po tem posegu se upadanje jakosti polja (signala), opisano v prvem postu, ni ponovilo nikoli več. Sklepal sem da je bil kriv slab stik na antenskih priključkih in sem jih takoj dobro počistil. Dancing Vseeno se mi je sprejemnik zdel precej "gluh" v primerjavi z drugimi, na papirju slabšimi sprejemniki z elektronkami ki jih imam doma, na primer EI Niš Melodija E71. Sad
Da bi razširil UKV območje do 108 MHz sem najprej odprl UKV enoto in odspajkal 2 keramična kondenzatorja v nihajnem krogu lokalnega oscilatorja: Namesto prvega 40 pF, v seriji s spremenljivim vrtljivim kondenzatorjem C9, sem naredil kratek stik. Drugega 8 pF (C10), paralelno z vrtljivim kondenzatorjem C9, pa sem odstranil. Pazljivo sem počistil parafin, ki je fiksiral feritna jedra za uglaševanje tuljav, in začel s ponovnim uglaševanjem oscilatorskega in vmesnega nihajnega kroga UKV enote (L5-6, L7-8 in trimer C11) s pomočjo DDS generatorja (nova pridobitev).
Območje UKV oscilatorja se je po predelavi bistveno razširilo. Smile Sedaj se je pa nepričakovano pojavil drugi problem: ko sem premaknil kazalec na zadnjo (najvišjo) četrtino skale sprejemnika, je lokalni oscilator ugasnil (nehal oscilirati) ne glede na nastavljeno frekvenčno območje ki naj bi ga pokrival ta del skale Not talking .
Že prej sem bral o medsebojnem vplivu 1. VF predstopnje in 2. mešalne stopnje UKV tunerja z elektronko ECC85 in o odpravljanju tega škodljivega pojava. Zato sem najprej poskusil ločiti fiksni keramični kondenzator 60pF od vrtljivega kondenzatorja C4. Hotel sem preveriti kako bo lokalni oscilator deloval samostojno. Da bi odspajkal kondenzator 60pF, sem prej moral fizično umakniti drugi keramični kondenzator 2nF, ki ga je prekrival, na načrtu je označen z rdečo puščico. Pri tem mi je odpadla ena priključna nogica tega kondenzatorja 2nF in ni bilo druge možnosti kot poiskati novega in zamenjati. d'oh!
Vseeno nisem uspel preveriti samostojnega delovanja lokalnega oscilatorja, ker bi potreboval sprejemnik za območje vsaj do 119 MHz. Raje sem ta eksperiment opustil in vse skupaj nazaj sestavil. Brick wall
Tukaj se je zgodil pravi čudež! Surprised Občutljivost sprejemnika se je naenkrat tako enormno povečala da je lovil tudi najšibkejše signale že z vgrajeno UKV anteno (kosi bakrene žice z lak izolacijo speljani po notranjih robovih lesene škatle sprejemnika). Še več, pahljača vgrajenega "magičnega očesa" EM80 je bila še pri tako šibkih poljih vedno maksimalno odprta. Tudi lokalni oscilator je pravilno nihal od začetka do konca skale. Neverjetno! Applause Domnevam da se je situacija izboljšala zaradi zamenjave tistega keramičnega kondenzatorja 2nF, ki mu je pri poskusu demontaže odpadel en priključek. Žal tega ne bom mogel nikoli z gotovostjo trditi, saj aparata ne morem vrniti v prvotno stanje. Think
Hitro sem spravil UKV v predvideno območje 87,5 – 108 MHz s pomočjo L7-8 in C11, postavil radio na noge (prej je stal na boku) in začel iskati po skali kaj vse bom po novem lahko sprejemal. In glej ga zlomka, spet je na zadnji četrtini skale utihnil! Brick wall Ko sem radio obrnil nazaj na bok, se je poslabšana situacija z oscilatorjem ohranila, dobra občutljivost na preostalem delu skale pa je ostala! To se pravi da sem imel v resnici dva različna problema. Enega sem očitno rešil pri poskusu reševanja drugega. Kaj hočem, pri lovu na zajca sem nehote ujel medveda! Mr. Green Ostaja pa še vedno prvotni problem ugašanja lokalnega oscilatorja. Think
Nekateri proizvajalci so v svojih UKV enotah (tunerjih) za sprejemnike z elektronkami predvideli majhen trimer kondenzator za uglaševanje oscilatorskega mostička, ki kompenzira kapacitivnost med mrežico in katodo mešalne elektronke. Glej C7 pri sprejemniku Soča UKV, enake UKV enote so potem vgrajevali tudi v razne izvedbe Triglava. Moj RIZ je tam imel fiksni kondenzator 11pF. Če se želi spremeniti kompenzacijo, ga je treba zamenjati z drugim podobne vrednosti. Najprej sem poskusil z 8,2 pF, vendar je situacija bila še slabša ker oscilator tokrat ni nihal na nizkem delu UKV področja. Vrednost 12pF je ravno prava, zato sem jo priporočil na pripeti shemi in označil z rdečo barvo.
Po zamenjavi obeh kondenzatorjev sem opazil da se je popravila tudi temperaturna kompenzacija frekvence lokalnega oscilatorja. Pred zamenjavo je, po vklopu radia, izbrana postaja skozi "bežala" po skali in jo je bilo treba stalno "loviti" dokler se radio ni dobro ogrel. Sedaj po zamenjavi, ko po daljši prekinitvi ponovno vklopim radio, je ta nastavljen točno na isto postajo kot prej in se frekvenca nič več ne spreminja zaradi ogrevanja aparata. Very Happy

ZAKLJUČEK: Pri širjenju UKV pasu do 108 MHz na tem sprejemniku je treba najprej izvesti spremembe, označene z rdečo barvo na pripeti shemi. V oscilatorskem nihajnem krogu: keramični kondenzator 40 pF, v seriji s spremenljivim vrtljivim kondenzatorjem C9, je treba zamenjati s kratkim koščkom bakrene žice. C10=8pF je treba odklopiti ali odstraniti. V oscilatorskem mostičku se keramični kondenzator od 11pF zamenja s podobnim od 12pF. Potem je treba na novo uglasiti oscilatorski nihajni krog. Izmenično uglašujemo najprej s tuljavo L7-8 pri 87,5MHz na začetku skale in potem s C11 pri 108MHz na koncu skale.
Teoretično bi bilo potrebno na koncu uglasiti še tuljavo L5-6 vmesnega nihajnega kroga na maksimalno ojačenje na sredi UKV področja. Ko sem poskušal obračati feritno jedro, nisem opazil nobene razlike v občutljivosti. Kvaliteta (selektivnost) tega nihajnega kroga je premajhna in nastavitev zato ni kritična. Tudi ojačenje VF in MF ojačevalnikov je veliko in jih že malenkostni vhodni signal izkrmili do nasičenja, detektor limitira in majhne razlike v amplitudi niso opazne. Če se ferit v L5-6 vseeno dosti premakne, je treba še enkrat preveriti nastavitve L7-8 in C11, ker tudi L5-6 nekoliko vpliva na položaj postaj na skali.
offtopic
P.S: Opazil sem da linka iz prvega posta žal nista več aktivna. Tista lepa stran o starih radio aparatih ne obstaja in domeno si je prilastil neki Japonec. Škoda!



UKV enota predelava.jpg
 Opis:
87,5 - 108 MHz
 Velikost datoteke:  178.64 KB
 Pogledana:  20 krat

UKV enota predelava.jpg



_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 13, 2011 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dovolil sem si napraviti povzetek tega lepega opisa popravila radija in razširitve UKV območja. Naj ostane na kupu, mogoče bo še komu koristilo, posebej tisti del o razširitvi območja.


RIZ 634 UKV-popravilo.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  RIZ 634 UKV-popravilo.pdf
 Velikost datoteke:  2.44 MB
 Downloadano:  45 krat


_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Pon Dec 19, 2016 8:44 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marvin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Dec 2016 23:39
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2016 11:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi,

Sem nov tukaj. Iz Zagreba sem, zato vas prosim za razumevanje zaradi jezika.

Rabim pomoč pri radio Riz 634.
Radijski sprejemnik hrupa, bruji, zuji na 100 Hz, šum je trikotna oblika.
Poleg tega deluje normalno. Radio postaje so običajno izvoljene, sliša se postaja le v ozadju je vedno prisotno brujanje, zujanje. Tudi kje je pritisnut gumb za izklop.

Potrebujem nasvet, kje iskati napako?

Hvala Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2016 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

marvin je napisal/a:
Pozdravljeni vsi,

Sem nov tukaj. Iz Zagreba sem, zato vas prosim za razumevanje zaradi jezika.
..........

Pozdravljen tudi ti, kar se pa jezika tiče, lahko pišeš v svojem, saj še nismo popolnoma pozabili tvojega Wink .

Brez inštrumenta, tako na pamet, bo bolj težko pomagati.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marvin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Dec 2016 23:39
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2016 1:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
marvin je napisal/a:
Pozdravljeni vsi,

Sem nov tukaj. Iz Zagreba sem, zato vas prosim za razumevanje zaradi jezika.
..........

Pozdravljen tudi ti, kar se pa jezika tiče, lahko pišeš v svojem, saj še nismo popolnoma pozabili tvojega Wink .

Brez inštrumenta, tako na pamet, bo bolj težko pomagati.


Ok Smile

Imam multimetar. Znam čitati ššemu. Nešto iskustva sa samogradnjom, uglavnom silicij, pojačala i pretpojačala.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
yu2myg
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Avg 2010 13:49
Prispevkov: 113
Aktiv.: 0.68
Kraj: Gardinovci-Vojvodina-KN05BE

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2016 3:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za početak premeri sve elektrolitske kondezatore,pa blok kondezatore u mreži i u sprezi između NF i VF a trebao bi prekontrolisati i potenciometre.Pre svake prover isprazni elektrolitske kondezatore radi svoje sigurnosti i da ti nestrada instrument.
_________________
tube technique is the law
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
marvin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Dec 2016 23:39
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2017 1:21 am    Naslov sporočila: icon_cool Popravljeno :) Odgovori s citatom

Hvala svima na savjetima i pomoći Smile

Zamijenio sam jedan od ona dva velika elektrolita od 2 x 50 uF i sada sve radi kako treba Very Happy
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group