www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zaščitno stikalo RCCB (FID)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 29, 2017 3:45 pm    Naslov sporočila:  Zaščitno stikalo RCCB (FID) Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Namen imam izdelati mešalno grelni kotel (za lastne potrebe). Za gretje se bom uporabil cevne grelce. Hitrost mešanja se bo nastajala s pomočjo frekvenčnega pretvornika (LS iG5A).
El. motor mešala... 1,1 kW, 400 V
Grelec... 6 kW, 400 V
Glede na to, da je prisotna voda, želim sebe in napravo max. varovati. El. motor bo varovan z motornim stikalom, grelci pa z inštalacijskem odklopnikom.
Dodatno želim montirati še Zašč. stikalo, RCCB, 40A/4p/30mA, 10 kA, A Puls, G, frekv.
To je najšibkejše zaščitno stikalo, ki je primerno za frekvenčne pretvornike.
Kaj menite ostali, ali bo to v redu?

_________________
Nisem električar, imam pa veselje...


Nazadnje urejal/a Strojnik23 Ned Apr 30, 2017 8:15 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vimc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Nov 2007 7:53
Prispevkov: 54
Aktiv.: 0.27
Kraj: SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 29, 2017 10:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

30mA (izmenični) je tok ki še ni smrten za človeka. Tak FID je primeren za zaščito človeka...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2017 9:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsekakor želim zaščiti tudi operaterja. Kot sem zasledil je za človeka lahko že smrtno nevaren tudi manjši tok kot 30 mA (slabo srce, srčni spodbujevalnik,...).
Nekako me moti tistih 40 A, ki se mi zdi, da je preveč za napravo skupne moči 7,1 kW. Kot sem že napisal bo pa el. motor in grelec posebej varovana.

_________________
Nisem električar, imam pa veselje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2017 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če smatraš da je 25A dovolj in se ti gre za par eur razlike (v velikosti jo najbrž ni), potem naredi tako.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2017 10:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tistih nekaj EUR je najmanjši problem...
Zanima me ali je to stikalo primerno za moj primer (frekvenčnik + grelec)?
Ali priporočate katero drugo?

_________________
Nisem električar, imam pa veselje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2017 10:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri RCCB tok pomeni, koliko zdrži in ne da pri tistem toku odklopi. Vzemi 40 A. Moraš vedeti, da če imaš glavne varovalke 25 A, potem 25 A RCCB ni dovolj. Moraš vzeti 40 A, ker karakteristika odklopa varovalk je lahko tudi 1,6 x nazivni tok ali več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2017 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Grelec je 3x2kW slabih 10A po fazi tako da so 3*16A varovalke dovolj za vse skupaj.

Lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vimc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Nov 2007 7:53
Prispevkov: 54
Aktiv.: 0.27
Kraj: SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 03, 2017 12:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Strojnik23 je napisal/a:
Tistih nekaj EUR je najmanjši problem...
Zanima me ali je to stikalo primerno za moj primer (frekvenčnik + grelec)?
Ali priporočate katero drugo?


Glej naprave kot take "načeloma" nimajo FID stikal. Vgrajene imajo lahko razne bimetale, varovlke... (za zaščito ločenih tokokrogov).
Predvideva se da je naprav postavljna in priključena na instalacijo ki ustreza predpisom (FID, tip vezave TN-C-S,....)
Se pa najdejo tudi naprav katere imajo zaradi okolja/specifičnosti vgrajen difrenčni odklopni. Sprožilni tok(difrenčni tok) je podatek ki je za zaščito človeka najpomebnješi. Ta ti pove pri katerem "mimobežnem" toku bo izklopil. Nazivni tok (40A) ti podomače pove le moč šalterja ki pa je odvisna od moči naprave....
Varovalke imaš zato da varuješ vodnik. Če imaš vodnik 1.5mm2 ga varuješ z 10A varovalko (13A varovalko), nikakor pa ne s 16A varovalko itd....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tamic
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 31 Dec 2016 11:43
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.03
Kraj: Velenje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 21, 2017 8:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
ne vem če je ravno prava tema ampak se gre prav tako za fid stikalo.
Ravnokar prenavljam kopalnico v kompletu. V stanovanju je izvedeno ničenje po vseh prostorih. V kopalnico sem potegnil nove vodnike za vtičnice. Zanima me, če lahko pri omarci vezem fid stikalo samo za kopalnico, ostali del stanovanja pa bo zaenkrat še na ničenju? Po mojem razmišljanju bi bilo potrebno na fid priklopiti fazni vodnik, nevtralni vodnik pa lahko vzamemo iz PEN sponke, ki je sedaj vezana v omarci? Izhod nevtralnega vodnika pa lahko vežen nazaj na PEN sponko, na katero se povežejo tudi povratni vodniki iz kopalnice?
Hvala vam za odgovor ter lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 21, 2017 9:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko narediš. Razen:

Tamic je napisal/a:
Izhod nevtralnega vodnika pa lahko vežen nazaj na PEN sponko, na katero se povežejo tudi povratni vodniki iz kopalnice?


Tega se ne sme! Ker potem nisi dosegel nič. Izhod nevtralnega vodnika na Fidu veži na ničelni vodnik, ki gre v kopalnico. Ta se ne sme naprej stikati z nobenim ostalim PEN vodnikom od preostale inštalacije več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 21, 2017 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za kopalnico uporabi KZS. Ali več njih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group