www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Toplotna črpalka 16Kw
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.02
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Ker je ravno primerna tema- koliko pokurite elektrike za ogrevanje tople vode s toplotno črpalko te dni?
Meni kuri od 5 do 7 KWh samo za vodo na dan in to je okrog 1 euro, kar se mi zdi kar veliko!?
COP je pa okrog 2,5, vodo greje od 40 na 50°, bojler je 200l in ga segreje včasih 2x na dan, včasih 1x, toliko porabimo vode, ker nas je 6



Porabim cca 70kwh poleti in 100kwh pozimi mesečno. TČ je home - made s 300l bojlerjem, vzdržuje temperaturo SV na 45 st.C. V hiši sma pa 2 odrasla in 2 otroka ter maček (ampak on se ne tušira in ne kopa Smile ).

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 9:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas "pokurimo" za dve družini (2 kopalnici, 2 kuhinji - 6 oseb) okoli 200 kWh mesečno. Pa ne ravno varčujemo.


2015.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  34.44 KB
 Pogledana:  6 krat

2015.jpg



_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
torej, sedaj ko sva se preselila v manjšo hiško, razmišljava o toplotni črpalki.
Tloris oz. površina 60m2, in pa mansarda nekje ravno toliko. Prejšnji lastnik je zagotavljal, da se je za ogrevanje in sanitarno vodo pokurilo med 600l in 800l kurilnega olja. Pri tem je treba upoštevati, da sta notri živela starejši par, zadnje dve leti pa gospa sama. Torej ni ravno nek podatek. Midva sva tudi sama, ne marava hladnih prostorov, sam skoraj nikoli ne nosim v hiši puloverja (pa naj stane kolikor hoče Smile ). Hiša ima neko fasado in omet, ima zamenjana okna...
Kako močno TČ bi mi nekdo, ki se na to spozna svetoval in koliko ta zadeva dejansko pokuri električne energije.
Koliko je življenska doba TČ, preden začneš razmišljati o tem, da se pa to le "je-ni" izplačalo?
PS.: mansarda se prej ni ogrevala, je sicer neka plinska prenosna peč zgoraj, vendar mi ne diši...

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 1:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi rad zadevo naredil optimalno na vajino počutje v praktično neznanem objektu, preživi prihajajočo zimo z obstoječim sistemom.
Namontiraj števec delovnih ur in števec vklopov, poglej velikost dize in nastavljen tlak na gorilcu.
Predvsem pa vestno spremljaj (vsaj mesečno, raje tedensko) odčitke, zraven pa zapisuj zunanje in notranje temperature, pa temperaturo dvižnega voda (če imaš vremensko regulacijo poskusi še nastavitve na nižjo temp. DV pa ne delaj prevelikih razlik med dnevno in nočno temp., ako pa ni vremenske pa ročno nastavljaj čim nižje še zadostne temp.).

To je najboljši temelj za nadalnja odločanja. Pa še časa za naštudirat TČ boš imel zadosti.
Ako boš silil z glavo čez zid in nabavil nekaj že letos, bo montirano nekaj po odokativni oceni, ki bo morda celo zadetek, bolj verjetno pa 50% narobe.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 7:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.
No, saj letošnjo zimo res misliva preživeti z obstojećim sistemom. Sprašujem pać čisto informativno lastnike-uporabnike TĆ, saj je mene težko premakniti iz udobja Smile, prtisnem gumb rećem grej! in ima da greje. To da ne marava hladnih prostorov še ne pomeni, da imava 28 stopinj. 22-23 je pa čisto OK. Razen spalnice. Zjutraj ko grem na WC, se ne mislim oblaćiti na "fertik"....
Koliko torej dejansko TČ porabi čez celo leto?[/code]

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.55
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi smo v enem letu porabili 2300 eurov komplet za elektriko. Dva gospodinjstva, pečice plin elektrika, pol hiše talno gretje, 6 oseb.
Trenutno za elektriko že drugi mesec zapored 75 eurov.
Hiša nima fasade , ima pa nova troslojna okna in dobro izoliran strop.
Je bila pa zelo hladna zima.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš kak ltž namenski kohar na kurilca, lahko preko palca rečeš da te stane enako kot direkt na elektriko. (predimenzioniran muzejski kombiniran feroterm požre vsaj 30% več)
TĆ naredi enako za cca 1/3 tega zneska.
Ampak to je res preko palca, ker je preveč dejavnikov, ki vplivajo na rezultat (lokacija, izolacija, akumulacija, radiatorji/talno, ....).

Topla voda nanese (spet preko palca) 10eur/oseba/mesec v elektriki, tole sem sicer ocenjeval pred leti pri 2 osebah in nato pri 4-ih, prek električnega bojlerja s števcem del. ur (x2kW grelec --> kWh), vključno s pomivanjem na roke.
Dvomim, da se je do danes bistveno spremenilo.
V kurilcu torej za vodo daš kakih 100eur. (poleti več, pozimi manj)

Glede na potrebno temp. dvižnega voda torej najprej rabiš oceno ali rabiš VT ali NT TČ.
Če verjameš prodajalcu bi zadostovala že najšvohnejša kar jo najdeš (pa za najhladnejše noči parkrat na zimo elektrogrelci ali če zadržiš obstoječo na kurilca).
Za cene pobrskaj, pa napravi oceno če se ti sploh splača razmišljat o tem, sploh če je v denarnici čebula.
Cenejše načeloma nimajo sorazmerno nižjega izkoristka, je pa hudič s podporo (sploh ker ponavadi crkne v bolj mrzlih dneh).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.51
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 8:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TČ imamo zdaj četrto leto. Prej smo imeli plinsko centralno. (Ne kar neke: Viessman)
Razlika je predvsem v tem, da centralna na plin ali olje velikokrat prižiga in ugaša, vmes segreje na 60 ali več °C. TČ sicer tudi povsem ugasne, v osnovi pa voda venomer kroži, zato so radiatorji stalno mlačni, nikoli vroči. Vsaj pri nas je tako.
In nikoli nsmo imeli tako enakomerno segrete hiše. Do TČ tudi nismo ogrevali garaže, zdaj jo temperiramo (ne seveda tako kot bivalne prostore).
Ogrevamo cca- 160m2. Hiša je stara 16 let, kar dobro izolirana, dobra okna.
TC je moči 11kW, mislim pa, da bi šlo normalno tudi s 7kW.
(To so max. moči ogrevanja, realno je max. el. moč naše okrog 9kW)
Realno temperatura dvižnega voda nikoli ne preseže 40°C, tudi v najhujši zimi ne.
Je pa TČ kombinirana z vgrajenim 190l bojlerjem in ko segreva sanitarno vodo, takrat seveda ogreva močneje.
Električni grelci v TČ se v štirih letih tudi enkrat niso prižgali, imam jih bolj zaradi varnosti, če bi kompresor odpovedal, da nismo na mrzlem.
Poraba TČ v poletnih mesecih je cca 5eur za sanitarno vodo (4 članska družina).
Poraba UNP je bila cca 2500-2700 eur/leto. Koliko je zdaj za elektriko pa ne bom povedal, raje priložim 2 letni izpisek računov.
Če rabiš še kakšen podatek/nasvet se javi na ZS, da ne bom več delal reklame.



El. računi.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  14.18 KB
 Pogledana:  39 krat

El. računi.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

E, nekaj takega sem pričakoval.
Torej, v prejšnji hiši, dva gospodinjstva (no ja, 1 in 1/2), smo živeli trije, stara peč za CK je delovala pač 24/7, zaradi ogrevanja tople vode, pozimi pa smo se seveda tudi greli.
Fasada OK, okna skoraj nova, v enem nadstropju PVC, v enem lesena, ampak (skoraj) nova 2-slojna ali kako se že reče... Porabili smo na sezono cca 1200l kurilca ob zgoraj omenjenih zahtevah. Res je da čez dan, ko smo bili v službi se je temperatura v kurilni sezoni vzdrževala na cca 18 stopinj, pred prihodom pa se je dvignila na bivalno 22-24 stopinj do nekje 22. ure. potem nazaj na cca 18-19 do zjutraj, eno uro pred vstajanjem.

To se pravi, če me TČ, v štartu pride nekje 10-12k€ (ne vem ali je z montažo, ali ne, nima veze), potem porabim na leto še za cca 1k€ lepetrike (skoraj isto kot za kurilca čez celo sezono na prejšnji lokaciji). In če tudi jaz računam čez palec na 10 let (bog daj, da pri TČ nič ne crkne) je to min.10K + 10k = min.20k, prišparam nič. Res pa je, da sva sedaj v hiši le dva, torej je vseeno 1x na dan manj tuširanja in vsaj za 1/4 manj ogrevanja.
V vsakem primeru bodo šli energenti gor, enkrat eni, drugič drugi, "tuht, tuht, tuht..."
Think.
Problem nabave TČ trenutno ne bi bil problem, ampak da jo imam samo zato, da jo imam, mi pa ni. V tem primeru lahko prihranim 20k€.
Mr. Green

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.51
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda ne rabiš VT črpalke ampak NT. TČ+montaža+DDV-subvencija=te ne bi smelo priti preko osem tisočakov.
Konfort je večji, ker ni nihanj temperature. Tudi ko gremo pozimi za en teden smučat ne znižam temperature.
Ker sem povedal, da je poraba sanitarne vode poleti 5 eur, bi si lahko zračunal, da je rednih stroškov mesečno z el. 35 eur, se pravi, da od celotnega zneska računov odštej cca 400 eur in dobiš porabo TČ.
...V tem primeru lahko prihranim 20k€. - Ne vem od kod si tole potegnil? Saj energijo v vsakem primeru plačaš.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 9:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

10÷12k za TČ, torej razmišljaš o zemlja-voda? Ker zrak-voda je skoraj pol cenejši...

Mimogrede, pokurim za +/- jurja kurilca letno (ogrevanje prostorov + dogrevanje TSV kolikor ne naredi zaenkrat neobdavčeno sonce), pa se mi matematika s TČ (zaenkrat še) ne izide z zadostno gotovostjo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2017 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK, malo sem se šalil glede varčevanja, brez zamere, sem čakal, da se kdo vtakne v mojo matematiko Smile.
10k€, katere bi dal in 10k€, katerih še nisem dal.

Saj take stvari me zanimajo, kot ste jih pisali, torej zemlja voda, zrak voda ....nimam pojma o ničemer, zato malo sprašujem in pridobivam informacije od ljudi, ki to imajo in lahko dejansko povejo: to je "tolkle" in to je "tkolele".
Hvala obema, lahko pa tudi drugi malo opišejo izkušnje, kajti prodajalci, saj veste, vse je dobro, samo da prodajo.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jerjur
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Maj 2010 22:09
Prispevkov: 459
Aktiv.: 2.70
Kraj: Žiri

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 17, 2017 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na sezono porabim povprečno 600€ za ogrevanje. Lani 700€ za 300m2 ogrevanih prostorov. (izolacija 15cm)

Povprečno leto porabim:
-Toplotna črpalka V/V, 12kW tolotne moči, nizkotemperaturni sistem (samogradnja) 300€.
-kamin 4m2 brezovih drv 200€. gori vse vikende in še kdaj vmes. Začne se že s pečenjem kostanja.
-Peleti za premagovanje ekstremnega mraza ali suše 100€.

Če, kdaj in zakaj toplotno črpalko bi se dalo diskutirati do onemoglosti.
Glede na podatke ki si jih dal
Domnevam da centralna napeljava ni primerna za nizkotemperaturni sistem. Zato bi ga ohranil takšnega kot je.
V tej hiški je bilo letos najbrž kar prekleto vroče, če ne stoji v kakšni gozdni senci. Zato bi montiral eno reverzibilno klimo, ki hladi in greje. Z njo bi pokrival vmesna obdobja in se poleti hladil. Olje pa bi rabil samo v najhladnejših zimskih mesecih.

Za sanitarno vodo pa sončne kolektorje ali toplotno črpalko.

l.p. jure

_________________
Avtomatika je zakon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 17, 2017 3:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Zato bi montiral eno reverzibilno klimo, ki hladi in greje.


Hm, kako pa lahko centralno hladiš celo hišo? Potrebno je verjetno imeti posebne izmenjevalce toplote po prostorih, ki grejejo oziroma hladijo zrak v prostoru.
To o rešetke, podobne avtomobilskemu hladilniku, skozi teče od TČ hlajena li ogrevana voda, običajno vgrajene v tleh ali blizu tal, in pot njimi ventilator ki je piha zrak v prostor. Ampak takrat je lahko problem kondenz, ki se nabira kadar tak izmenjevalec toplote hladi.

Če je hiša stara s starimi konvektorji, le ti so primerni le za ogrevanje, vsaj tako mislim,

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 17, 2017 11:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peč je NT, tako mi je Jaka57 povedal. Kar se tiče lege hiše, je kar na odprtem terenu. Temperatora z jutranjim prezračevanjem ni presegla 25 stopinj in še to, ko sva cel dan letala not in ven, pa je pač toplota prihajala notri.
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
Stran 9 od 10

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group