www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ničenje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mighty7
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2009 19:12
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2017 7:58 pm    Naslov sporočila: icon_question Ničenje Odgovori s citatom

V starejsi hisi, ki je bila sedaj renovirana sta v vseh sobah samo dva vodnika, faza in nula, ozemljitve pa ni. Kolikor sem jaz razumel se temu rece nicenje.
Ker pa se sam ne zastopim ravno, me zanima nekaj stvari: vec ljudi mi je reklo, da naj naredim briko med zemljo in nulo v vticnicah. To sem storil v kuhinji potem pa sem kasneje malo bral na internetu, da to ni ravno najboljse v kolikor kje kaksna nula izgubi kontakt..
Sedaj nevem ali naj naredim brike po celem stanovanju ali naj se tiste pomecem ven in vse naprave prikljucim brez ozemljitve?
Ali lahko za ozemljitev v kuhinji npr. uporabim kuhinjsko korito/odtok?
Opazil sem tudi da so nekje nicelni vodniki kar povezani med sabo in tudi nekoliko tanjsi? kolikor razumem je to ok pri trifaznem toku drugace pa ne?
Zanima pa me se kaksna je vrednost varovalke za kuhalno plosco, kaksna za hladilnik ter kaksna za bojler?
Hvala, Lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2017 8:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Investiraj v kvalitetno obnovo inštalacije. Ker karkoli drugega je sizifovo delo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2017 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Temu se res reče ničenje, ki pa ni več dovoljeno in tudi varno za uporabnika ni v taki hiši, oz v tako stari inštalaciji. Porabnike, ki niso dvojno izolirani in ki imajo kovinske dele (bojler, pomivalni in pralni stroj...)je smrtno nevarno priklapljati brez ozemljitve, tako da v vsakem primeru naredi briko med nulo in ozemljitvijo v vtičnici. Bolje kot nič, če boš imel srečo bo ob morebitni okvari porabnika pregorela varovalka.

Drugače je pa vsekakor smiselno investirati v obnovo inštalacije. Sicer bi lahko začasno rešil tudi tako, da bi vso hišo varoval z FID stikalom z diferenco 30mA, a ob stari inštalaciji obstaja velika verjetnost, da bo to zaščitno stikalo povzročalo težave - izklapljanje "brez" vzroka.

Glede varovalk. Za kuhalno ploščo in bojler naj bo 16A, za hladilnik je dovolj 10A, a če to dopuščajo vodniki. za 16A mora biti vsaj 2,5mm2, sicer uporabi 10A. Z malo sreče bo tudi kuhalna plošča delala na 10A

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
faznprifer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Okt 2012 9:36
Prispevkov: 173
Aktiv.: 1.23
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2017 9:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ste renovirali hišo, res škoda da se niste spustili v obnovo inštalacije. Izboljšala bi se predvsem varnost.
_________________
L.p. faznprifer
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.17
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 7:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

načeloma lahko uporabljaš električne naprave II klase

https://en.wikipedia.org/wiki/Appliance_classes

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je renoviranje že končano, stene prekitane in na novo pobeljene, potem verjetno nimate želje razbijat in vgrajevat novo inštalacijo... to bi morali obvezno narediti prej... zdaj je kar je...

Vsekakor bolje ničenje, kot brez ozemljitve, pa čeprav bo to ničena ozemljitev preko ničle (nevtralnega vodnika). Ničenje je nevarno, če se prekine nevtralni vodnik, zato priporočam, da pregledate vse spoje po razvodnicah, čeprav bi to morali storiti že prej... lahko imate pokrove lepo pobeljene in odpiranje pusti sledi, kar vam spet najbrž ne bo všeč.

Izbira je vaša, odgovornost boste nosili sami, prav je, da se opozori na nevarnosti.

Po drugi strani pa, prej je bilo "dobro" več desetletij, sedaj pa kar naenkrat ni več v redu, če je inštalacija dvožična in z ničenjem. Takole je s tem, dobro je, dokler ne pride do prekinitve ničle, potem pa Whistle seveda so tudi druge pomankljivosti in prav bi bilo, da se pri adaptaciji pravilno uredi električna napeljava. Pogosto to ljudje pozabijo, češ da je to nepotreben strošek... potem pa so taka in drugačna vprašanja, problemi in težave.

Mogoče kavbojska rešitev in ne čisto po pravilih, ampak električno čisto v redu je, da ozemljitveni vodnik do vtičnic in naprav s kovinskim ohišjem, pripelješ nekje po drugi poti ločeno, lahko tudi za talnimi letvami in podobno. Ni potrebno do vseh, vsaj do najbolj kritičnih.

Za ozemljitev ne uporabljaj vodovoda in odtokov, centralne kurjave in podobno, povleci kabel oziroma vsaj žico in naj bo vsaj prave barve: rumeno-zelena Exclamation
Mimogrede, tudi vodovodno in centralno napeljavo bi moral pravilno ozemljiti Wink

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 1:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne. To vsekakor ni v redu odgovor. Če niso investitorji tako pametni, da bi sanirali staro inštalacijo v sklopu prenove objekta, potem naj jih kar trese ali pa koga strese do konca.

Jaz ne vem, kako to, da je denar za obnovo, ni pa za inštalacijo.

Torej, razbijte nove stene in naredite, kot je treba. Ni druge. Neumnost stane.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mighty7
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2009 19:12
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 3:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore, nazalost pa je ze vse zakljuceno, tako da kaj dosti ne morem, sem se pa spustil v to sele, ko sem ugotovil, da ko se primem notranjosti pomivalnega stroja ter korita trese.. bilo je okoli 40v in takrat sem preverjal po dozah odklopil ter ponovno priklopil vse in tega sedaj ni vec, tako da smatram da je bil slab stik nule..
Prej o ozemljitvi nisem razmisljal..

Ce prav razumem, je bolje da naredim brike v vse vticnice po celem nadstropju? V spodnjem delu hise jih naprimer ni in do sedaj vse nekako funkcionira..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
faznprifer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Okt 2012 9:36
Prispevkov: 173
Aktiv.: 1.23
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 4:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brike naredi povsod, tudi v spodnjem delu hiše, v kolikor zaščitni kontakt ni priklopljen
_________________
L.p. faznprifer
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj si brez brik. Preberi 118. člen TEGALE

Prva varianta:
Povsod daj brike. Vseeno je to bolj varno, kot če jih ni. Slej ko prej ti bo prebil kakšen grelec v boljerju, pralnem stroju ali pečici in začel prevajati fazo na ohišje. Če nimaš brike, bo tistega, ki bo to prijel, lahko tudi ubilo. Če imaš briko, bo izklopila varovalka, če je inštalacija v dokaj dobrem stanju in povezave nule niso nikjer prekinjene. Če je inštalacija slaba in ima kakšna nula slab stik, zaščita ne deluje. Še enkrat preberi tisto zgoraj.

Druga varianta:
Napelji vse na novo. Najprej preberi Tehnično smernico

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 25, 2017 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi s FID-om 30mA bo zaščitil sebe in ostale uporabnike, samo vprašanje je, če ga ne bo izklapljalo občasno "brez" vzroka.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 2.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 25, 2017 2:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poišči enega električarja, naj ti pregleda in po potrebi popravi, vse spoje v dozah.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mighty7
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2009 19:12
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 26, 2017 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me se mogoce neumno vprasanje.. ali je to ok ce dobim med fazo in kuhinjskim koritom 220v?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 26, 2017 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda je OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 2.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 26, 2017 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Korito je prek vodovodnih cevi povezano z zemljo. Zato je to normalno.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group