www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Regulator za vetrni generator in solarni regulator

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pigic93
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Jun 2015 19:09
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 21, 2018 8:47 am    Naslov sporočila:  Regulator za vetrni generator in solarni regulator Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Imam objekt, ki se bo napajal s pomočjo solarnih panelov in vetrnega generatorja. Slednja bosta polnila dva 12V akumulatorja. Potrebno napajanje za porabnike v objektu je 24VDC (krmilnik, induktivni senzorji, merilnik temperature, nivoja).

Težavo imam pri izbiri ustreznega regulatorja. Na spletu sem naletel na regulatorje z možnostjo priklopa tako vetrnega generatorja kot tudi solarnega panela vendar me moti, da porabnikov ne morem napajati preko regulatorja, saj bi potreboval informacijo o "polnosti" akumulatorjev katero bi pošiljal na krmilnik.
Se pravi kateri regulator glede na zahteve bi mi priporočili? Bi bilo lažje informacijo o stanju akumulatorjev zajemati s kakšnim voltmetrom z možnostjo komunikacije?

Naslednje vprašanje imam kar se tiče priklopa akumulatorjev. Ali regulator poskrbi za zaporedno vezavo akumulatorjev, če ima možnost priklopa dveh in sta ta vsak po 12 V ali pa jih moram fizično zvezati zaporedno? Pri tem me skrbi ali bi kakorkoli skrajšal življensko dobo akumulatorjema pri taki vezavi.

V naprej hvala za odgovore!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1316
Aktiv.: 11.88
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 21, 2018 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj je 12V svinčevi akumulator?
To je 6 kosov 2V akumulatorjev zaporedno, seveda so vsi enaki, iz iste šarže, narejeni na isti dan.

Kaj pomeni 2 akumulatorja 12V zaporedno?
Teoretično je to 24V akumulator oziroma 12 akumulatorjev 2V zaporedno. Ali to izpolnjuje zgoraj napisane pogoje oziroma lastnosti za 12V akumulator?
Če sta akumulatorja iz iste šarže, ni problema, če sta akumulatorja različna, je balancer in posebno kontrolno zaščitno vezje obvezno.

Manj težav je, če imaš 12V sistem, vzporedna vezava akumulatorjev, tudi nekoliko različnih, ne povzroča nobenih težav. Pretvorba napetosti 12V na 24V danes ni več težava, res pa imaš vsaj 5% izgub.

Po eni strani je fajn, če imaš regulator polnjenja vse v enem, po drugi strani pa za kompleksnejše sisteme priporočam posebej regulator polnjenja za solar, posebej regulator polnjenja za vetrno ali vodno turbino, posebej zaščita pred izpraznitvijo, posebej pretvornik napetosti, če je potreben, ...

Kontrola in zajemanje podatkov so lažji pri "vse v enem", ker gre za eno napravo z več funkcijami. Kaj uporabiš je odvisno od denarnih sredstev, ki so na voljo, od znanja monterja, uporabnika, ...

Pred nekaj tedni sem reševal problem "vse v enem" ko so zaradi neznanja monterja skurili to kontrolno napravo, menda vredno kar visoke denarce. Ker je bila panika in pod nujno, smo rešili sitem po modulih. Šlo je za problem previsoke napetosti magnetnega generatorja vodne turbine, saj je pri polnem akumulaotrju napetost šla v prosti tek... Ker pretoka vode ni šlo enostavno regulirat in bi bilo predrago, sem dodal shunt regulator oziroma umetno breme, ki stabilizira in omeji napetost prostega teka, ... stara in zanesljiva finta, le v bolj sodobni obliki. Podobno kot pri vodnih turbinah je tudi pri vetrnih, danes se zelo pogosto pri obeh uporabijo magnetni generatorji oziroma alternatorji s permanentnimi magneti.

Za konkretno reševanje problema sem dosegljiv privatno na e-mail.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group