www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pretvornik 12/230 in regulacija

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 17.05

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 22, 2018 5:34 pm    Naslov sporočila:  Pretvornik 12/230 in regulacija Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Kolegu sem obljubil regulacijo sesalca - potrebuje ga za specifične namene, zato nima že vgrajene regulacije.

Ker to potrebuje na terenu, ga namerava uporabljat preko pretvornika 12/230V, klasičnega trapeznega.

Ko je hotel razsmernik kupit, ga je prodajalec opozoril, da bo razsmernik zelo hitro , če bo na njegovem izhodu regulacija.

Jaz sem nameraval narediti - uporabiti klasični dimmer s triakom, vrednosti elementov bi že nekako prilagodil trapezu.
Ali bi razsmernik res hitro odšel? Nimam izkušenj s tem, pa ničesar (še) nimam v roki, da bi zaresen preizkus naredil. Ali ima kdo izkušnje s takim problemom?

Ali pa je najboljša opcija na izhodu zopet usmernik in PWM... Potem pa imam opravka s 311V... Spet problemi....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 7.72
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 22, 2018 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole to gre, sesalec ima cca 1kW, pri pretvorniku vzemi malo rezerve, torej 2kW. Dovodne žice do pretvornika, dolge cca 1m, ki bodo vodile 100A toka, naj bodo vsaj 35mm2. Akumulator za tako breme naj bo trakcijski, vsaj 200Ah, sicer trčiš v omejitev dovoljenega toka praznjenja. Za prenašanje okrog je bolje vzeti 2 po 6V in jih vezati zaporedno. Ampak to tehta 60kg.
Možno je dvoje, da se pri mojih predpostavkah motim (napiši vsaj kakšna moč sesalca in kje bo dobil 12V da bo to priklopil), ali pa je bolje, da kupi agregat.

Da bi zaradi neugodnega bremena pretvornik crknil, pa nimam izkušenj, z mojim poceni 300W sem gnal brusilko, sicer čisto narahlo obremenjeno, ker se je sicer sesedel, pa laptop, pa pištolo za spajkanje, tisto hitro s transformatorjem in bakreno žico na izhodu, pa je kar zdržal, mislim da je zaščiten kot medved.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 17.05

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2018 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, sesalec je 1000W, potrebno mu je pravzaprav omejiti moč na 400 - 500W maksimalno. Šibkejšega ustrezne oblike ni našel.Namenjen bo "ometavanju" čebel ko bo čistil panje - zato mala moč, Obratoval bo predvidoma po 10 do 20 sekund vsake pol ure (ko ga bo uporabljal). Ima ustrezen akumulator, agregat pa zaradi načina obratovanja niti ni tako primeren. Več časa bi potreboval za zaganjanje in zaustavitev kot za samo delo Smile

Glede na opisano sem izbral razsmernik 700W trajno cca 1400W trenutne moči.

Še vedno pa se mi postavlja vprašanje, če bi bila regulacija s triakom ustrezna...? Ali bi potreboval kateri drug način regulacije?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.04
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2018 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa kakšne 12V ali 24V verzije sesalcev ne pridejo v upoštev? Sicer sesalna moč je precej manjša, ampak...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 7.72
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2018 1:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen standardni, malo močnejši 12V sesalec je premalo?, npr. TOLE ali pa TOLE, če pa rabiš močnejšega, iz tistega tvojega odžagaj ven motor in montiraj notri Rule ID20. Stvar je sicer namenjena napihovanju čolnov in podobnega, vleče 30A pri 12V in je zelo učinkovita, nima pa kakšne vrečke ali filtra.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 17.05

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2018 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ energetik: te linke bom pa posredoval..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group