www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Regulacija moči grelca električne ponve

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
birca
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 11 Maj 2011 20:10
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.05
Kraj: obalakebala

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 11:09 am    Naslov sporočila:  Regulacija moči grelca električne ponve Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Doma imam omenjeno 2000W okroglo električno ponev z grozno histerezo.

Ima kdo od vas kakšen načrt, kako bi zadevo izboljšal?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čim bolj enostaven regulator s triakom.
Za 2KW boš moral dat vsaj 16A triak ( recimo BTA 16-600 in ne BTA 06-600 kot je na priloženi sliki) na kar spodobno hladilno rebro.
Vse ostalo narediš tako kot regulator za luč na priloženi shemi. Namesto luči seveda priključiš ponev.
Jaz imam vezje zapakirano v majhno plastično škatlo na kateri je vtičnica, potenciometer in kabel z vtikačem. Služi kot podaljšek in regulator obenem.
Pa na varovalko ne pozabi.



regulacija.JPG
 Opis:
Nekaj takega...
 Velikost datoteke:  24.34 KB
 Pogledana:  5 krat

regulacija.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko bi našel tisti prispevek, ko je nekdo naredil regulacijo za to ponev. Ne vem, če je bilo na tem forumu ali sosednjem. Mogoče se avtor sam javi.
Jaz bi tudi to izdelal, ker original regulacija je neuporabna.

edit: vidim, da se je avtor že javil. Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 12:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Varianta1:
Kupiš kaj takega.
Varianta2:
Samogradnja - glej recimo namensko čipovje TDA1023,UAA2016,... kak mikrokontroler pa lasten program....

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta termostat je čudovita rešitev, je pa vprašanje kam ga dati, še težje pa, kam s senzorjem. Tudi enosmerno ločeno rabiš za termostat in SolidState pogon. Jaz sem to naredil za omaro za sušenje sadja, tam pa je prostora zadosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 1:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole bi bil zanimiv projekt. Seveda mora biti regulacija in ne samo krmilnik.
Pripadajoč termostat je obupen - velika histereza, pa še majhna toplotna
vztrajnost toplote zaradi tanke pločevine.
Da vzdržuje temperaturo, ko vržeš meso gor in se ne pregreva, ko ga pobereš dol.
Fino bi bila še indikacija nastavljene in trenutne temperature. Led bar od 180 do 260 °C, po 5 °C bi bil več kot odličen.
Vse bi bilo treba natlačit v originalni priključek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz ne bi preveč kompliciral z regulacijo, zadovoljen bi bil že samo s krmiljenjem triaka. Toliko, da nastaviš nek kot odprtja in potem približno vzdržuje toploto, ker obstoječe dela na polno, ali pa čisto ugasne.
Pa mislim, da je nekdo nekoč že objavil tiskanino, ki lepo paše v manjšo škatlico (dozo).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 06, 2018 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.s5tech.net/viewtopic.php?f=61&t=1980

stran 53.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 07, 2018 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, to sem mislil v prvem sporočilu vendar se nisem spomnil, kje sem videl.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 07, 2018 11:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če smem pripomnit...
Sem tudi sam izdelal 2 regulatorja po načrtu iz Elektronik.si revije (po spominu avtor SimonS) in je bistvo v izbiri triaka. No ja, ne toliko triaka kot regulacijsih uporov - potenciometer (ostane enak), paralelni upor in potem še zaporedni upor regulacijske zanke. Pa velikost kondenzatorja. Ampak ko enkrat po navodilih iz članka vse upariš, pa ponev postane šele zares uporabna.
Aja,pa ne nucaš TIV delat, teh nekaj elementov je veliko laže in hitreje/pregledneje povezat z njihovimi nožicami. Dead bug varianta. Pa z vročim lepilom pritrdit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polkic
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Dec 2017 20:27
Prispevkov: 68
Aktiv.: 0.88

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 08, 2018 10:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če uporabjate verzijo z mikrokrmilnikom in optosklopnikom, predlagam takega z zero-crossingom.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 08, 2018 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam narejen projekt regulacije moči točno za takle namen... okrogla električna ponev in podobne električne grelne zadeve.

Elektronika je vgrajena v ohišje, ki je hkrati vtikač in vtičnica, kot stikalna ura in podobno. Regulacija moči je enaka kot pri steklokeramični plošči, rele vklaplja in izklaplja, razmerje med časom vklopa in izklopa je dejanska moč. Že nekaj let se zadeva odlično obnese, regulacija moči podobno kot plin.

Regulacija s pomočjo potenciometra, signalizacija je LED, ki prikazuje vklopljen rele. Interval je nekje okoli 3-5 sekund. Toplotna vztrajnost grelca je kljub zelo podhranjeni masivnosti še vedno dovolj velika za tak interval.

Zakaj ne regulacija moči s triakom? Ker se preveč greje! Na releju ni izgub in ni gretja, zadeva je tudi bolj robustna.

Projekt še ni na voljo za objavo, je pa možno dobiti gotov izdelek, več na e-mail.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jurem
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Dec 2003 15:53
Prispevkov: 408
Aktiv.: 1.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 09, 2018 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hoj,

na spletu je tudi tale članek, skupaj s predlogo za TIV in programom.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 09, 2018 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te ponve so zanič. Zdržijo 1 ali pa 2 leti, nato se teflon prežge, tam, kjer je grelec.

Torej, hitra kalkulacija. Električna ponev je 20-30 eur, s tem, da je potrebna predelava, ker je zanič histereza. Pa še samo 1 ali dve spiriali ima, tako, da ni linearno razporejene temperature čez celo površino. Da ne omenjam, da nima nobene toplotne kapacitete, ker je pločevina tanka.

Dolgoročno je bolje vzeti plinski gorilnik za 30-40 € (ali pa indukcijo, če želite električno napajanje), nato pa še litoželezno ponev, katera je za večno, če je kdo ne ukrade. Cene so pa od 30 eur dalje.

Vsak naj pa sam premisli, kaj bo imel. Se opravičujam za OT, vendar me zelo jezi, ker prodajajo te smeti, ravno tako, kot me moti, da ljudje kupujejo teflonske ali keramične ponve, ki tudi ne zdržijo dolgo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 09, 2018 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponve so res zanič narejene, pretanka pločevina in plast proti prijemanju se res unič nad grelcemi... brez regulacije seveda. Jaz sem svoji ponvi dodal regulacijo že po nekajkratni uporabi, ko sem ugotovil, da je taka kot je, preprosto neuporabna. No, zaenkrat je videti še zelo v redu.


Ponev imam že okoli 10 let, redno se uporablja na dopustu, sploh če kampiramo. Tudi doma je v uporabi kar nekajkrat v poletni sezoni. Tudi če pečem na liti plošči, je ponev z regulacijo odlična za odlaganje pečenja, da ostane toplo. OK, res ni regulacije temperature, ampak regulacija dovedene moči več kot odlično opravlja svoje delo...

Ne zamenjam za plin ali kohar kakršni koli že, čeprav na eni masivni ponvi bi res fajn pekel, ampak ponev je lahko hitro premajhna.

Fotografija projekta je vidna tukaj: http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?p=12230

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group