www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Fotelj z električnimi komandami

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 08, 2018 11:07 am    Naslov sporočila:  Fotelj z električnimi komandami Odgovori s citatom

Na kratko fotelj ima daljinca na kablu... otrok je nekaj vlekel z zadnje strani in uničil zadevo.... Jaz sem zadevo odprl se pravi vozlišče je bilo zalito v neko plastično kocko in ko sem to razdrl itak nisem videl kaj je bilo kam vezano (no nekaj sem) nekaj je bilo pa itak že odtrgano.
Imam normalno napajlni kabel faza, nula ki pride v to vozlišče od koder gre faza nula na motor ne vem pa kako so bile vezani kabli od daljinca. Kar sem ujel med razdiranjem (nekaj je blo itak izpuljeno) je to :
Daljinec ima 4 vodnike : črn , bel , rumen , zelen

Črn je bil vezan na nulo (nevem če je bil zraven še kakšen od ostalih)
Beli in zelen sta bila vezana skupaj kot bi bila v zraku
Rumen je bil v zraku (nimam blage kam bi lahko pasal)

Ima kdo kakšno idejo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 08, 2018 12:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo poslikaj daljinec, kable, elektroniko,... za boljšo predstavo.
_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 08, 2018 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom se potrudil ni pri meni doma ampak pri žlahti...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 10, 2018 9:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem jaz slikal slike so kakršne so Smile





V glavnem ni slike kabla od motorja ki pa ima enaka kabla kot napajlni kabel (faza , nula)
No in vse to skupi je blo zalito v neko plastično kocko...

Kot sem že napisal tole sem nekako ujel:
Črn je bil vezan na nulo (nevem če je bil zraven še kakšen od ostalih)
Beli in zelen sta bila vezana skupaj kot bi bila v zraku
Rumen je bil v zraku ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor01
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2004 12:09
Prispevkov: 581
Aktiv.: 2.62
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 10, 2018 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj se slika priključne sponke na modulu pogona in daljincu .
Konci kablov z žicami ne povedo veliko ...
Morda še model fotelja, nalepke na pogonu.

LP
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 10, 2018 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takle daljinec mi je rahlo sumljiv za 230 V AC.

4 žice so sicer dovolj za običajno vezavo za spremembo smeri vrtenja enofaznega motorja, vendar motor v tem primeru ne more biti priklopljen na samo dve žici.

Ima stol še kje kakšno dozo z elektroniko ali releji? Motor z dvema žicama je precej verjetno mali enosmerni (trafo, usmernik, ...) s polžnim reduktorjem (v stilu tistih od brisalcev ali za stranska stekla).

Če je možno razkopati daljinec (itak ga bo treba), bi bilo dobro dodati še sliko tiskanine ali tipk v njem.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 13, 2018 8:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pardon fantje jaz sem ga malo posral s temi 230V hehe seveda je vmes adapter iz 230V na 24V DC (ni ga bilo na slikah in nisem niti pomislu zdej sem brskal po spominu in ja...) sorry Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 13, 2018 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če hočeš dober odgovor je treba natančno postaviti vprašanje.
To je vse, kar imamo na razpolago, da ti pomagamo.

No velikokrat se pa tudi rešitev pokaže, ko stvar toliko raziščeš, da lahko
postaviš kvalitetno vprašanje. Smile



mogoče kaj takega ?
https://www.youtube.com/watch?v=46_g8rnjjm4
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 13, 2018 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sta tista dva krogca poleg zgornje tipke lučki? V tem primeru je ena žica dovodni minus (-), ena dovodni (+), dve pa povratna (+) za NaslonjaloGor oziroma NaslonjaloDol.

Treba bo razkopati daljinec, dokler se žice še držijo, ali ga vsaj temeljito premeriti z ohmmetrom (piskač), katere žice se sklenejo, ko se pritisne katero tipko. To se meri v dovolj temnem prostoru, da se opazi morebitno brlenje ledic, zato je treba premeriti vsako žico z vsako in v tabeli označiti, kje je bila ob vsaki meritvi črna sponka multimetra.

Tista zalita črna škatlica je uganka. Tipki zagotovo nista narejeni za tokove, ki jih vleče 24 V DC motor, torej sta notri vsaj dva releja, če ne še kaj več (soft start/stop modul).
V upanju, da je zalito v dovolj prosojno maso, da se lahko pravočasno opazi kak element še preden bi se ga poškodovalo (pri črni masi je to silno tvegano početje), vam lahko zaželim še veselo praskanje in srečno. Če se bosta prikazali ohišji dveh relejev, načeloma ni treba praskati do konca, saj se da s parimi poskusi določiti, kam gre katera žica.

Mulca/Smrkljo pa ni treba preveč nahruliti. Povsem dovolj bo, če bo zraven ob čisto vseh aktivnostih v zvezi s popravilom. Jih bo precej. Skupaj z razlagami o pomenu žic ( progresivnost pri elektrotehniki ne deluje ), preizkusom baterije z jezikom, ... in priložnostnim tečajem osnovne elektrotehnike, da ne bo naslednjič šaril/-a po vtičnici.

Naj fotografirajo tisto škatlico, da se bo videlo, kako so bile pritrjene 4 žice in 2 žici (prispajkano, ...). Imajo pri hiši multimeter?

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 13, 2018 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Itak bom šel mimo v teh dneh pa bom razdrl daljinca pa poslikal. V tisti črni škatlici ni bilo ničesar , to je izgledalo kako bi opisal velikosti 3x2x1cm notri ni bilo nobenih elementov samo zalito vozlišče kot neka fizična zaščita.. Če še kaj poslikam kar povejte... Ma problem je ker to ni bil domači otrok ampak od gostov žlahta pa noče težit gostom lej kaj je vaš otrok naredil.

zadeva je mislim da točno taka
https://www.xxxlesnina.si/p/cantus-pocivalnik-krom-siva-kovina-tekstil-002674004101
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 1:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ni nikjer drugje ničesar, je povsem možno, da so v daljincu 4 tranzistorji v H-bridge vezavi, nekaj uporov, dve ledici in dve mali tipki za vklop ustreznega para tranzistorjev.

Torej prideta iz adapterja (230 V AC / 24 V DC) dve žici do sponk ter od tam po dveh žicah v daljinca. Po še dveh žicah pride pa že izhod iz H-mostiča v daljincu nazaj na sponke in od tam po dveh žicah do motorja.

Na podlagi fotografije zgornje in spodnje strani tiskanine v daljincu se potem določi, katera žica gre na katero sponko.


Imej še multimeter, da določiš, kje je (+) iz adapterja in podobno.
Tudi 8 votlic 1,5 mm2 bi prav prišlo (četudi jih stisneš brez namenskih klešč) in 4 dvovijačne sponke (čokoladice).
Lahko tudi dobro prepleteš žičke in zaspajkaš spoje.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 12, 2018 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No v glavnem samo ,da napišem ,da zadeva dela, ko sem odprl daljinca je bilo hitro vse jasno.. iz napajlnika greta + in - v daljinca in potem iz daljinca dva vodnika na motor, ki spreminjata polariteto glede na pritisnjeno tipko. Zadevo sem povezal s "čokoladicami" povil z iziolirtrakom in to je to Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group