www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Trdo/mehko žilni kabel
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 17, 2018 7:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predvsem je pri novejših stikalih, vtičnicah in podobno problem ker niso več vijačne ampak imajo vzmetni kontakt.
Le ta je v večini primerov prirejen za trdo žico in le v tem primeru dobro prime.
Če daš votlico/tulko na mehko žico in jo porineš v tak kontakt NI dobrega stika.

Torej katero žico trdo/mehko boš uporabil je po moje vseeno, je pa res da je "periferija" večinoma prirejena na trdo žico.

p.s.: obstajajo tudi vzmetni kontakti, ki do dobri za trdo in mehko žico, ali to obstaja tudi za stikala in vtičnice pa ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Dec 2010 17:40
Prispevkov: 73
Aktiv.: 0.45
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 18, 2018 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za mnenja, torej bom delal z trdo žico
Lep vikend vsem
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 18, 2018 12:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trda žica pri štedilniku, ki se kdaj tudi snema je neumnost. Za moje pojme so votlice pri mehki žici pri štedilniku odveč. Seveda se lažje dela, potrebno je orodje, crimp klešče in material, ki je besno predrag. Dobiš pa le točkasti spoj, ki je slabši od sprešanih mehkih žic v sami klemi. Na dolgi rok se to le pozna. Zategovanje mora biti dokaj konjsko v klemi, da sprešaš vse žice in pridobiš maksimalni kontakt. Nekdaj so stari električarji spoje spletli z ovijanjem na poseben način, to najdeš kje na YouTube in to nato izolirali. Navsezadnje obravnavamo zvezo za vsaj 7kW, če je več rink nažganih, zato je previdnost, trdnost in zanesljivost bistvena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 18, 2018 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred 20 leti ko sem na našem koncu naredil kar nekaj novogradenj, sem uporabljal gewiss izdelke. Mesto kamor pride žica kvalitetno narejeno. Normalno, da je treba dovolj stisniti, zato pa so vijaki. Samovzmetnih sem se vedno izogibal, če se je le dalo.
Do sedaj uporabniki niso imeli še nobenega problema.
Štedilnike sem več krat svetoval in tudi priklopil direktno z forbox sponkami.
Sem pa opazil, da ponudbe teh izdelkov ni več toliko. So pa kvalitetni.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -


Nazadnje urejal/a kose19 Ned Avg 19, 2018 8:40 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 19, 2018 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za večžilne - mehke žice je obvezno potrebno uporabljati sponke, ki imajo pod vijakom ploščico ali pa na njih stisniti tulke.
To zahtevajo tehnični standardi.

V nasprotnem primeru vijak med stiskanjem žic en kup žičk odreže in efektivni presek vodnika se zmanjša. V primeru kratkega stika ali celo normalno uporabo pa potem vodnik ne zdrži toka in lahko povzročimo požar, v primeru ozemljitve pa koga ubijemo, če se vodnik prekine.

Tak da ne pisat neumnosti.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 19, 2018 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa brezvijačne sponke, primerne za mehke in trde vodnike. Recimo, znane so wago sponke.

Pri teh zadevah je treba biti previden, kot je že bilo omenjeno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group