www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Rja - zaščita
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 16, 2007 1:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa odstranjevalec vlage?Ne vem koliko časa se nabira voda v posodici in ko je poln zlivat to je
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2018 10:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prebarvati moram nosilec motorja in nekaj delov za mojega Smarta katerega sem predelal v EV. Ta hip je že tretjič odstranjen motor in nekaj delov zaradi balansiranja zato sem se odločil, da jutri pobarvam in zaščitim še nekaj delov, ki so mi sedaj dostopni.
V kolikor imate PRAKTIČNE iskušnje s kvalitetno temeljno barvo za zaščito kovine bi prosil za dober nasvet za barvanje s čopičem ali v spreju.

Kako se v praksi obnese Cink sprej kot temeljna barva in zaščita?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2018 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po domače:
-zbrusiš površino (strojno, ročno,...)
-razmastiš (kakšen nitro razredčilo)
-premažeš s tem
-prebarvaš s temeljno barvo
-prebarvaš z zaščitno barvo (lahko tudi 2x)

Bolj profi:
-peskanje
-prašno barvanje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2018 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Postopek poznam zelo dobro. Nikoli ne razmaščujem z nitrom. Uporabljam raje aceton za grobe zadeve in profesionalni razmaščevalec (kot v avtoličarskih delavnicah) za barvanje že pripravljenih površin.

Nimam nobenih praktičnih izkušenj z IZBIRO temelja za železo (pločevino). Za aluminij, zlitine in plastiko imam iskušnje in preizkušene metode in preparate.

Barval bom v črno akril mat barvo (avto lak po starem) v spreju, zato mora biti primer že dobra antikorozivna zaščita.
Katero osnovno zaščitno barvo-primer uporabiti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2018 11:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dvokomponentni epolor od heliosa (3A+1B).

lp.



EPOLOR - komp. A.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  42.65 KB
 Pogledana:  4 krat

EPOLOR - komp. A.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dobi tudi pri nas kaj podobnega kot uporabljajo američani neke temeljne barve, ki so nekoliko jedke in se zažrejo v kovino? Bi mi prišla prav kjer je zelo izpostavljeno kašnim poškodbam.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poslušal sem nasvet. Dva nosilčka sem danes pobarval z epolor sivo temeljno barvo.
Rezultat je katastrofalen !?!#@!!
Barva je pregosta. Obvezno bi jo bilo potrebno razredčiti vendar me na to ni nihče opozoril. Niti v Mavrici mi tega niso omenili. Škoda. Jutri grem še po redčilo za epoxi. Poskusim in prilepim slike.
Mater tolko sem po raznih forumih že napisal lastnih iskušenj jaz pa se moram še vedno učiti na lastni koži. Kaj res za vraga še nihče od vas nikoli ni barval kovine ... !??

Brez razredčila nikakor ni možno na tanko pobarvati kovine z epoxi barvo !!!
Suši se počasi povrh vsega pa še steče. Nikakor je ne smeš poskušati popraviti, ker se kar nagrbanči in prične grdo svaljkat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Isto je z tessarol akril emailom. Tega sem moral jaz narediti praktično vodenga, da se je dalo nekako kulturno delat z njim. Za tistega dvo komponentni epoxi ti nisem znal dati odgovora, ker tega še nisem uporabljal.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 8:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Epolor EM redčilo.

lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 8:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
........Kaj res za vraga še nihče od vas nikoli ni barval kovine ... !??......
Pa ne enkrat, pa ne samo z enim tipom barve in vedno razredčene, tudi če jih nanašam s čopičem.
Epolor dvokomponentne barve (tiste, ki jih nanašaš direktno na kovino, brez temeljne barve) so pa, same po sebi, tako goste, kot bi mazal marmelado, če jih ne redčiš.

Tvoj premaz bi moral biti suh na oprijem v treh urah pri 20C. Menda nisi delal samo z eno komponento?

Kako naj bi pa vedeli, da prvič barvaš!?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Kaj res za vraga še nihče od vas nikoli ni barval kovine ... !??
Že ... se pa postopki razlikujejo glede na uporabljen material. Splača se prebrat navodila/postopek za konkretno uporabljeno barvo. V prilogi sta med ostalim dva članka, ki se ju mogoče vseeno splača prebrat.

Iztok_Š je napisal/a:
... ni možno na tanko pobarvati kovine z epoxi barvo !!!
Kaj pa je zate "na tanko"? 200-300 mikronov, kot nekateri priporočajo za učinkovito antikorozijsko zaščito predstavlja že kar konkreten nanos. Ob pravilnem mešanju komponent pa bi omenjena barva načeloma morala dopuščati doseganje cca 100 mikronov.


Barve_14.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Barve_14.pdf
 Velikost datoteke:  1.3 MB
 Downloadano:  6 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z Epolor temeljno barvo sem pred 15 leti pobarval železno ograjo, z valjčkom, 2 sloja, nerazredčeno. Takrat sem govoril z nekom iz razvoja in so mi rekli, da naj zelo natančno zmešam razmerje, ker pri epoksi zreagira celotna količina ene komponente z drugo, če pa ni pravilno razmerje, del ene od komponent ne reagira in zadeva ostane lepljiva in zaščita je slabša. Takrat so mi tudi rekli, da naj ne redčim, da bom tako dobil sloj vsaj 200 mikronov, kar preprečuje dostop kisiku.
Eno leto za tem sem pobarval čez s tesarolom, tistim navadnim, ki ni na vodni osnovi.
Danes se tesarol lušči, rje pa ni nikjer.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 9:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Nikoli ne razmaščujem z nitrom.[/b]


Zakaj ne?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Z Epolor temeljno barvo sem pred 15 leti pobarval železno ograjo................ rje pa ni nikjer.
Tudi pred toliko leti sem barval, z dvokomponentno barvo Epolor HB, železno ograjo boksa za psa. Barval sem direktno na železo, ki je bilo že rjavo (betonska mreža) in je še danes gor, brez rje.
Tisti, ki imajo psa, pa vedo, kako agresiven je pasji urin.......

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker nisem vedel kako gost je Epolor sem ga zmešal kot piše na embalaži v TEŽNEM razmerju 3:1. Pred mešanjem komponent VEDNO z vrtalko in kovinsko metlico zmešam vsako komponento posebej. Te zadeve poznam, saj sem za hobi pobarval že precej zadev z odličnim rezultatom predvsem z akrilnimi barvami in laki z HVLP brizgalnimi pištolami Sata. Imam namreč celo paleto od airbrusha do velike. Volumensko razmerje za epolor ni podano kajti bilo bi premalo natančno. Za te zadeve uporabljam vago, ki je natančna na desetinko grama. Nisem vedel, da bo epoksi temelj prišel tako gost kajti s tem še nisem imel opravka. Nekako sem se ga izogibal, ker še pri nikomur nisem videl lepo pobarvanega izdelka z epoksi barvo s čopičem. Vedno je bilo vse nakacano, narebreno z vidnimi potegi čopiča... skratka nesprejemljivo.

Jezi me, ker me v trgovini niso opozorili, da nujno potrebujem tudi redčilo.
Jezi me, ker na proizvodu piše cel kup neumnosti brez enega pametnega nasveta. Kot da bi bilo tako težko napisat navodilo ZA UPORABO in ne samo naštevat standarde in neumnosti v slogu, ni za uživanje..., poišči pomoč pri zdravniku... pa jebela saj ne bom s tem kuhal kosila niti ga pil. Rabil bi zgolj napisano kako se doseže najboljši rezultat, koliko časa se suši, kolikšna je poraba na m2, na kaj paziti, pri kateri temperaturi je še sprejemljivo barvat in podobne zadeve. Šel sem gledat tudi na net pa imajo samo bedasta neuporabna navodila v istem stilu. Skratka nič pametnega.

Zakaj ne razmaščujem z nitrom? Vedno razmaščujem oziroma čistim umazane in mastne dele z najboljšim razmaščevalcem za posamezno zadevo. Čistila in razmaščevalce uporabljam v tem vrstnem redu; nafta, bencin, nitro, aceton, razmaščevalec za avtoličarje (anti silikon), profi razmaščevalec A (Kemis Plus doo).
To sedaj ne pomeni, da čistim vsako malenkost v tem vrstnem redu ampak po pameti in glede na namen. Vsekakor se je pokazalo, da je aceton predvsem za barvne kovine veliko boljši razmaščevalec kot nitro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group