www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vodni filtri za domačo uporabo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 5:43 pm    Naslov sporočila:  Vodni filtri za domačo uporabo Odgovori s citatom

Tule na dolenjskem se občasno pojavi problem s kvaliteto vode. Gre za starejše vodovodno omrežje, kjer se običajno ob večjih količinah dežja pojavi motna voda. Razmišljam o možnosti vgradnje vodnega filtra. Verjetno bi bilo najbolje vgraditi nekaj na samem vstopu v objekt.

Zanimajo me izkušnje in priporočila, ker je ponudba raznih oblik filtracije kar obsežna.

Bi bila izvedba s tristopenjsko filtracijo (sediment, mehčalec, aktivno oglje) in opcijsko UV tretman ustrezna? So kakšni drugi predlogi ali izkušnje?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam 3 stopenjskega (50 mikron, ogljeni in 10 mikron), nato pa še UV lampico. To imam montirano na vikendu na lastnem vodnem zajetju. Vodo pijem normalno, res pa da ker je to vikend, se tudi kaj razkužim Very Happy.

Sistem mi je priporočal prijatelj kemik, ki se ukvarja s tem. Filtre sem naročil na nemškem ebayu (imam 1 set viška za prodat), UV lampico pa preko aliexpressa (več kot pol ceneje kot pri nas) - jih pa trži tudi en tip v Sevnici.

Lahko poslikam, ko bom kaj gor (konec drugega tedna).

Če boš hodil kaj okoli Krškega ali Sevnice, pa javi, pa grema lahko v živo pogledat. Mam tudi nekaj pelinkovca gor na vikendu Wink

lp

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2018 3:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Precej je odvisno od tega, kaj želiš doseči z vgradnjo filtra.

Kolikor je meni znano manjši filtri, ki so sposobni zadržati vsaj večje bakterije (E.coli) zaradi padca tlaka niso primerni za montažo takoj za števcem.
UV dezinfekcija potrebuje mehanski predfilter, ker nečistoče v vodi zmanjšujejo učinkovitost.
Večina RO ima zelo majhen pretok, zato je RO za domačo uporabo smiselna samo za pitno vodo. Nekateri (starejši) RO sistemi trošijo vodo (izpiranje) tudi, ko ni potrebe.

Če ti je nivo filtracije pomemben, poglej kako proizvajalec definira filter. Nazivna vrednost je lahko podana npr. pri 70%, ali 99,99% filtraciji.

Sam sem pri starših najprej montiral dva filtra 50micr in 5(1)micr takoj za vodnim števcem.
Pod kuhinjsko korito pa keramični 0,3micr in ogljeni filter.
Mehčanje dozator sem montiral le pred dovod za bojler.

V mojem primeru se je izkazalo, da je 50micr predfilter pri števcu nepotreben.
0,3micr filter pa je bilo potrebno čistiti na vsaka 2-3 tedna, ker je drugače pretok upadel pod uporabno raven.
Zato sem direktno pred keramični filter dodal še en 5(1)micr filter. In na moje presenečenje je pomagalo. Očitno je bila rja od pocinkanih cevi v hiši dovolj, da je v 2-3 tednih zapacalo keramični filter.

Predlagam, da izbereš standardno 10'' ohišje. Tako potem pri nakupu vložkov nisi vezan na točno določenega proizvajalca.
Npr. Merkur prodja dve verziji ohišij. Pri cenejšem, je navoj na lončku. Potrebno je vtreti cel lonček.
Nekoliko dražja verzija ima navoj na matici.
Glede na moje izkušnje je pri verziji z matico zadostovalo, če sem ga privil samo z roko. Medtem, ko so tisti z navojem na lončku večkrat puščali tudi še po tem, ko sem jih precej tesno privil s ključem.

Ne pretiravaj s količino filtrov, ker jih je potrebno redno menjat in tudi v primeru biološkega onesnaženja, ali daljšega intervala neuporabe.
Poleti lahko pride do problemov s kondenzom na ohišju filtra. Tiste pod kuhinjskim koritom sem moral izolirat, drugače je bila poleti pod njimi lužica.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2018 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas je filter montiran na črpališču, iz vrtine pride na filter, nato pa v bazen.

Treba je povedati, da so ta ukrep odredili, ker motna voda ni v redu za zdravje, sploh če se izvaja še npr. kloriranje. Tudi UV lampa ne dela dobro, če je motna voda, zato velja, da pri motni vodi UV ne dezenficira dovolj. Se pa ne ustvarjajo nevarne spojine, kot v primeru kloriranja. Tako je v primeru, da vrednost motnosti presega določeno mejo izražebo v enotah NTU, treba vrtino ustaviti, filter dodatno izprati in nato znova spustiti vodo skozi filter. Filter se sam izpira.

Je pa to na sistemskem nivoji, ne na domačem.

Mogoče sem ti kaj pomagal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 09, 2018 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za izkušnje in informacije. Seveda ste mi pomagali. Napisano je vsaj okvirno potrditev mojega razmišljanja.

Strinjam se, da bi bilo najbolje rešit na začetku pred vstopom vode v omrežje. Ampak o tem teče debata (in moje sugestije) že lep čas brez nekega napredka. Počasi mi je tega čakanja in slabe volje ob vsakem odpiranju pipe dovolj.

Zaenkrat gre razmislek v smer montaže ob vstopu za vodomerom. Taka izvedba bo v mojem primeru najenostavnejša. Glede tipa uporabljenih filtrov se bom še odločil.

Damo, če boš imel kaj časa, bi bila kaka slika izvedbe dobrodošla.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 11, 2018 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo slikce v prilogi....

Vezava je: vodohran - črpalka - filtri - UV lampa - razvod

Filtri so kupljeni na nemškem ebayu, UV lampa na Aliekspress, hidropak pa mislim da v Jagru.



voda.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  142.67 KB
 Pogledana:  23 krat

voda.jpg



Uv.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  84.8 KB
 Pogledana:  17 krat

Uv.jpg



_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 13, 2018 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš tudi indikacijo, da je potrebna menjava UV sijalke ?
_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group