www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri tranzistor za krmiljenje sirene?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Komplikacij glede vklopa sirene z nazivnim tokom 30mA.... Rolling Eyes

Predlog je bil FET s trajno obremenitvijo >20A d'oh!

Poleg tega pa če gledam (in zastopim) njegovo karakteristiko, je potrebna napetost na vratih 6V za breme 30mA.
Kolikor pa vem, je arduino napajan z malo manjšo napetostjo???

Uporabi tisti navadni NPN iz začetka teme in med bazo ter izhod arduinota dodaj 1k0hm upor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Komplikacij glede vklopa sirene z nazivnim tokom 30mA.... Rolling Eyes

Predlog je bil FET s trajno obremenitvijo >20A d'oh!

Se popolnoma strinjam,
še švabi niso imeli take rezerve Very Happy

ULN bo popolnoma OK, posebno, če bo krmilil še kaj drugega.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 2:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je bila pogruntana topla voda... no, pa vseeno, IRF540 ima Vgsth 3V, kar pomeni da bi pri 5V iz arduinota normalno vklopil, le Rdson bo nekoliko večji kot pri Vgs=10V

Seveda obstaja cel kup FET tranzistorjev, tudi bipolarnih... in za tako majčkeno breme, kot je omenjena sirena, je vsak signalni tranzistor dovolj, le redki imajo manj kot 100mA tokovne zmogljivosti, tako da...

Dodat en bazni upor je tudi velik problem ja...
No, praviloma bi moral dodat tudi upor na G pri FET tranzistorju, čeprav arduinotov port ne bo crknil, če se G direktno priključi, ni pa izključena kakšna motnja in morebitno nestabilno delovanje, čeprav je ta možnost izredno majhna.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom stestiral zadevo z ULN2003AN.
Ali je takšna vezava pravilna?
Je potrebno priključiti tudi pin 9?



Sirena.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  48.36 KB
 Pogledana:  3 krat

Sirena.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za sireno najbrž ni potrebe, če boš pa z ULN2003 vklapljal kakšen rele ali karkoli induktivnega, pa moraš priključit pin 9 na + v tem primeru na +24V, saj so notri že vgrajene diode.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 10:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Košta ga pa nič, če priključi pin9 na +24V, da ne bo najbrž Very Happy .
Drugače pa kot je napisal v.j., notri so zaščitne diode, prvenstveno zaradi induktivnih bremen (inducirana napetost pri izklopu npr. releja).

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priključil sem ULN2003, tako kot sem narisal na shemi in ne deluje.
Na Arduinu sem pin nastavil na output, z voltmetrom izmeril in lepo preklaplja med 0 in 3.3V. Sireno sem stestiral, tako da sem jo priključil direktno na 24v adapter in deluje brez problemov.
Bom poskusil tale ULN stestirati še s kakšno diodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 9:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GND potenciale arduina in ULN-ja imaš povezane skupaj?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 10:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eddie je napisal/a:
GND potenciale arduina in ULN-ja imaš povezane skupaj?


Ups, ne d'oh!
Trenutno imam zvezano tako, kot je vidno na shemi.
Torej ULN pin 8 povežem na GND Arduina. Poskusim kasneje in javim. Hvala za opozorilo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 4:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Za sireno najbrž ni potrebe, če boš pa z ULN2003 vklapljal kakšen rele ali karkoli induktivnega, pa moraš priključit pin 9 na + v tem primeru na +24V, saj so notri že vgrajene diode.


Taki stari "mački" in taki nasveti !
Kaj je sirena druga kot induktivno breme ? (sicer nevem za kako sireno gre?)
Na priloženi skici je treba + sirene vezat na pin16 in GND sirene na GND (pin8).
Pin9 mora biti na + (24V).
GND Arduino mora bit na pin8 (ULN) in vhodni signal na pin1.

Še nisem na ULN uporabljal vhod 3,3V, zato ne moren trditi, da deluje.
V prakski sem uporabljal 5V in 470E na vhod ULN-a


LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta sirena ni induktivno breme, pri izklopu ne generira nobene napetostne konice kot jo npr tuljava releja. Sirena ima najprej napajalni del vezja, ki zagotovo vsebuje diodo takoj na začetku, potem je kondenzator, potem... niti ni važno kaj je, če je nekje na koncu navitje transformatorčka za poganjanje piezzo zvočnika, se njegova induktivnost na noben način ne kaže na začetku vezja. Sirena se kvečjemu obnaša kot kapacitivno breme, torej na začetku kvečjemu potegne nekoliko večjo tokovno konico, za kar pa antiparalelno vezana dioda ni potrebna.

@stursc : Ne pisat nekaj na pamet, brez da preveriš za kaj se gre in lepo da si napisal, da ne veš za katero sireno gre, mi pa vemo, ker smo prebrali data-sheet.

Tako kot je napisal Jaka57, pin 9 se lahko priključi, nič ne košta in nič ne škodi, lahko pa koristi.

ULN2003 deluje tudi pod 3V saj gre za običajno darlington vezavo bipolarnih tranzistorjev z dodanimi upori. V tehničnih podatkih (data-sheet) je potrebno gledat v tabeli podatek "On state input voltage". Pri zelo nizkih vhodnih napetostih bo zanesljiv preklop le za manjše tokove, lahko tudi samo 200mA ali pa bo višja napetost zasičenja spoja CE. Če bi šlo za vezavo darlington brez uporov, oziroma samo bazni upor ali pa bi bilo razmerje uporov drugačno, bi bila napetost lahko tudi pod 1,8V, že 1,5V bi bilo dovolj, ampak ne za ULN2003. ULN2001 nima baznega upora, ULN2002 ima na vhodu poleg upora celo zener diodo 7V, kar pomeni krmilno napetost nad 10V, po podatkih kar 13V.

Pisanje na pamet je kakor babji čvek, treba brat data-sheet, potem je vse jasno.
Stari mački beremo data-sheet in upoštevamo podatke, seveda jih tudi razumemo.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 7:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantje ne se kregati Surprised

ULN pin 8 (GND) sem priključil na Arduino GND in zadeva deluje Dancing
Pin 9 nisem prikljapljal, vseeno deluje.

Še enkrat hvala za pomoč !



Sirena_2.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  48.86 KB
 Pogledana:  3 krat

Sirena_2.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi me pa še vseeno zanimalo zakaj je tisti pin 9 in lahko lahko koristi, če nanj priključim 24v?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 06, 2018 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cip je napisal/a:
Bi me pa še vseeno zanimalo zakaj je tisti pin 9 in lahko lahko koristi, če nanj priključim 24v?

Saj je bilo napisano. Ko priklopiš tuljavo (induktivnost) na enosmerno napetost, se pri izklopu te enosmerne napetosti v tuljavi inducira napetost, ki ima obrnjeno polariteto
in ta napetost lahko uniči izhod ULN, diode v ULN pa to napetost kratko sklenejo.

In običajno se paralelno relejem in podobnim elementom (induktivnost) daje dioda, ki kratko sklene inducirano napetost pri odklopu napajalne napetosti elementa.

stursc je napisal/a:
.......Kaj je sirena druga kot induktivno breme ? (sicer nevem za kako sireno gre?).........
Kaj trolaš, če ne veš!?

In čemu služi tisti upor 470E, ki ga ti v praksi dodajaš, glede na shemo enega dela ULNja, ki je v priponki.



ULN2003_Block.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  59.72 KB
 Pogledana:  8 krat

ULN2003_Block.JPG



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 08, 2018 3:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj sem se lotil izdelave tiskanega vezja v Eagle-u, pa me zanima naslednje. Za povezave sem uporabil "Autorouter" in nato ustreznost preveril še s "SparkFun DRC datoteko", ki pa mi javi nekaj napak, da so linije preskupaj (Clearance error).
Nastavitve razmika v DRC datoteki so 8mil. Zanima me, če so te linije res preskupaj oz. kje v Autorouter-ju nastaviš kakšen naj bo min. razmik med linijami?
Verjetno bo potreben redesign Razz

EDIT: sem povečal debelino linij in Autorouter je sedaj naredil brez napak Confused



drc1.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  92.41 KB
 Pogledana:  2 krat

drc1.png



drc2.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.23 KB
 Pogledana:  0 krat

drc2.png



drc3.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.87 KB
 Pogledana:  1 krat

drc3.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group