www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Katero orodje priporočate za odspajkanje SMD komponent?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:29 am    Naslov sporočila:  Katero orodje priporočate za odspajkanje SMD komponent? Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Na svojem prenosnem računalniku želim zamenjati BIOS čip na matični plošči. Zadeva je v bistvu en SOIC8 čip, ki pa se nahaja zelo blizu nekaterih drugih SMD komponent. Imam spajkalnik ERSA RDS80 s posebno konico (hoof tip) za spajkanje čipovja, ki ima zelo tanko in poševno odrezano glavo. Vseeno pa se mi zadeva še vedno zdi prevelika in imam občutek, da bom pri uporabi slednjega in bakrene pletenice poškodoval ali odspajkal še sosednjo komponento.

Ali imate kakšno priporočilo katero namensko orodje si naj kupim za odspajkanje SMD komponent npr. čipovja s tačkami? Orodje bi seveda uporabljal tudi drugje, ne samo za svoj računalnik.

Tule zgleda, da je gospod uporabil nekakšno orodje na vroči zrak.
https://www.youtube.com/watch?v=tu31Rt2lsRg

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

take čipe jaz odstranim tako da vsako stran zalijem z cinom in potem dvignem z pinceto. ne kompliciraj z vročim zrakom za 8pinske čipe
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 10:43 am    Naslov sporočila:  Re: Katero orodje priporočate za odspajkanje SMD komponent? Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
Zadeva je v bistvu en SOIC8 čip, ki pa se nahaja zelo blizu nekaterih drugih SMD komponent...


Če si lahko privoščiš, da čip uničiš, uporabi precizne (drobne) klešče ščipalke, previdno poščipaj nogice tik pri ohišju, odstrani ohišje čipa ter odspajkaj nogice eno po eno...

LP, Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ščipanje nogic je sicer najbolj enostavna varianta, ampak moraš zelo pazit, ker se ob tem hitro odtrga kakšen pad na vezju.
Jaz tudi kar zalijem obe strani čipa s cinom in gre stran. Še lažje gre, če imaš dva spajkalnika.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.eevblog.com/2013/03/11/eevblog-437-removing-smd-parts-with-chipquik/

Zadevo imajo tudi na Farnellu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 5:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Hvala za vse nasvete. Kot sem že omenil, se skoraj malce bojim spajkati zadevo z dodatnim cinom, da ne bom po nesreči poškodoval oz. odspajkal še sosednjih komponent (na sliki označenih s puščicami). Komponente na sliki zgledajo velike ampak v realnosti so zelo majhne. Npr. desni element ocenjujem na debeino polovico milimetra. Najbolj se mi še dopade pristop s preciznimi kleščami, ker bom itak potem na mesto čipa prispajkal SOIC8 socket oz. nekakšno "vtičnico" za SOIC8 čipe, ki jih bom lahko potem menjal po želji ali celo uporabil originalnega čeprav bo brez celih tačk.

Takšnih klešč še nimam, vidim pa, da jih je dosti na Amazonu. Npr:
https://www.amazon.de/Faller-170688-FALLER-Spezial-Seitenschneider/dp/B0000WRPMY/ref=sr_1_7

lp



flash.jpg
 Opis:
Winbond SOIC8 SPI Flash
 Velikost datoteke:  104.17 KB
 Pogledana:  0 krat

flash.jpg



_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polkic
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Dec 2017 20:27
Prispevkov: 68
Aktiv.: 0.88

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,
Bolj visoko temperatura pa na hitro naredi. Poškodba sosednjega elementa je malo vrjetna, lahko pa tudi ko končaš malo nazaj pociniš.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinkobalinko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Prispevkov: 95
Aktiv.: 1.10

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri cvikanju s klešči znajo res biti priblemi z odluščenimi padi. Jaz bi se zadeve lotil z mini brusilnikom in porezal nogice tik ob čipu. Je pa res, da bo ta čip potem za v kanto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kapton polimidni termicni lepilni trak ali aluminijev lepilni trak ali alu folija in zaščitiš kar te "matra".
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še ena varianta, ki jo jaz včasih uporabim je ta:
- najprej pociniš vse pine s cinom z nizkim tališčem (npr. Pb cin)
- nato s spajkalnikom drsaš po pinih ene strani čipa, da se cin na vseh tistih pinih stali
- pod čip vtakneš nek vzvod (npr. konico olfa noža) in rahlo privzdiguješ čip na tisti strani ki jo segrevaš
- ko se cin na vseh štirih pinih stali, boš lahko tisto stran čipa dvignil od vezja
- sedaj se čip drži samo še s pini na eni strani - segreješ še to stran in čip pade dol

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 2:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

8 pinske SMD čipe se dobi dol z lahkoto, brez poškodbe vezja, druga stvar je, če bo čip po demontaži še brezhiben.

Vprašljivo za čip, varno za tiskano vezje:
Vsako stran čipa obilno namočim s cinom, potem izmenično grejem obe strani s temperaturo cca 400st, lahko tudi malce več in gre dol, brez težav.

Hitreje, manj pregrevanja, zanesljivo za čip, zanesljivo za tiskano vezje:
Vsako stran čipa obilno namočim s cinom, seveda najprej eno stran, potem malo počakam da se ohladi, potem še drugo stran in počakam da se ohladi. Vzamem 2 spajkalnika, segreta na 400st in z vsakim spajkalnikom segrevam eno stran, zelo hitro popusti, z enim ali obema spajkalnikoma frcnem čip iz plošče.

Na enak način, torej z 2 spajkalnikoma pobiram z matičnih plošč FET tranzistorje, ki jih potem uporabim v svojih projektih... seveda gredo tako dol DPAk in tudi D2PAK FET tranzistorji in seveda SOIC-8 in še kaj, tudi SOT-223 gre fajn.

Za kakšne večje zadeve pa naredim namensko konico točno za tak footprint in jo montiram na 300W spajkalnik, komponente kar letijo dol, sekundo ali dve, že leti, nobenih poškodb, nobenega pregretja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam še eno vprašanje. Katere vrste fluks pa uporabljate? Meni se zgodi, da se fluks pri uporabi visokih temperatur (400 °C) začne smoditi, na PCB-ju pa potem ostane črni zasmojeni ostanek, ki ga je izredno težko odstraniti. Imam pa neko no-clean fluks pasto.
_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fluks se da ponavadi lepo očistiti z izopropilnim alkoholom.
Najlažje gre stran, dokler je zadeva, ki jo čistiš, še vroča.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.97
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole gre z vročim zrakom dol v 10 sekundah brez strahu da boš uničil sosednje elemente samo pretok mora biti na easy ne da piha na polno.. potem daš malo fluksa s pinceto primeš novega pogreješ prisloniš BP... nimaš kaj delati s tem več kot 2 minute Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group