www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Radio Triglav
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 4:58 pm    Naslov sporočila:  Radio Triglav Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Sem nov na forumu. Nisem elektronik in nimam pojma o elektroniki. Sem pa ljubitelj starin. Pred kratkim sem dobil star radio Triglav z gramofonom. radio ni delal. Gramofon je vrtel. Ker nimam pojma o elektroniki sem ga odnesel enemu upokojenemu RTV mehaniku in je sprejemnik usposobil. Torej res lepo dela. Rekel je da je zamenjal nekaj uporov, 1 lampo in 1 kondenzator. Da je bilo skurjeno. Gramofona pa da ne more, ker je hin glava. Glava ima prenos preko nekakih kristalov, ki da so se od starosti med seboj kot zlepili in da je zdaj kot ene vrste velik kristal, ki pa da ne prevaja kar igla bere. Sem razumljivo napisal? Ko plošča igra in je glasnost na max je malo slišat na zvočnik ampak res samo malo več kot daje sama igla. Torej je med vami kak mojster, ki je to popravljal in kako bi se uredilo? Prilagam sliko za lažjo predstavo radia. koliko sem do zdaj raziskoval imajo vsi triglavi emona gramofone a moj je drugačen. Je kdo videl že takega? Lp...



radio 004.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.6 MB
 Pogledana:  6 krat

radio 004.JPG



radio 002.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.31 MB
 Pogledana:  7 krat

radio 002.JPG



_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 7:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam Triglav doma, katerega sem obnovil,
takega sem dobil


tak pa je po obnovi


s tem, da je moj malo novejši, ker ima že Iskrin gramofon.
Ker, kot si napisal, da nimaš pojma, ti je poskušal mojster razložiti to okoli kristalne glave, da bi ti bilo najbolj razumljivo.
Ta t.i. kristal se nahaja na spodnji strani obkroženega dela ročke na sliki


dvigni ročko in slikaj ta "kristal", mogoče se pa najde kakšen forumaš, ki ima še kaj takega ali podobnega.

S spodnje strani mora biti v ročki nekaj podobnega, kot je na spodnji sliki obkroženo z rdečo:


V tem videu lahko na približno vidiš, kako izgleda podoben "kristal" znotraj.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 10:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep je vaš. Ja malo je mlajši. Je pisalo na dnu Iskra, na mojem piše še telekomunikacije. Ja, koliko sem raziskoval sam so imeli iskrini tudi njihov gramofon model Emona. Ta pa ne vem kaj je. Prilagam slike glave, če bo kdo lahko kako pomagal. Lp...


radio 001.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.87 MB
 Pogledana:  5 krat

radio 001.JPG



radio 002.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.77 MB
 Pogledana:  1 krat

radio 002.JPG



radio 003.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.31 MB
 Pogledana:  2 krat

radio 003.JPG



_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem se da zamenjati (dobi se tudi na Ebayu).

Še nekaj poučnega v tem videu.Splača se ga pogledati do konca.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2018 3:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam doma eno glavo z iglo od novejega. Mislim, da RIZ. Bi šlo? Kako zvežem žice' Original sta samo 2 a noveji ima 4.
_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitja3
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 21 Nov 2018 19:00
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.02
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 19, 2018 7:03 pm    Naslov sporočila:  Igla gramofona Odgovori s citatom

Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 6:19 pm    Naslov sporočila:  Re: Igla gramofona Odgovori s citatom

mitja3 je napisal/a:
Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.



Glede gramofona, preveri če ni kje prekinjen stik od vhoda za gramofon na zadnji strani do samega pick-upa. Preveri tudi, če ti igra preko vhoda za gramofon npr. MP3 predvajalnik (ali pa se vhoda dotakneš s prstom in moraš slišati brum).

Bilo je več verzij shem, bolj ali manj je osnova enaka, le tu in tam so kakšno malenkost spremenili. Meni je npr. najbolj všeč ravno ta od RA88, saj je zelo pregledna in jasna.

Radio ti sicer igra?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 25, 2019 11:07 am    Naslov sporočila:  Re: Igla gramofona Odgovori s citatom

mitja3 je napisal/a:
Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.


O, pozdravljeni. Nisem bil nekaj časa na forumu. Torej, da, sem probal obrniti glavo in je enako. Menda so bile to dvojne igle za velike in male plošče. Ne vem zakaj. Vendar je tema tako in tako. Sem šel pogledat za točen model in se vidi zelo slabo. RA je natisnjeno original s črno, številke so pa kot štampiljka v modri barvi, ki je zelo zbledela. Zdi se mi kot da je 54. Malo sem pogooglal in našel, da so bili tipi 54 Soča. Na oko bi rekel, da je bil to identičen Triglavu samo je bil brez gramofona. Naj me kdo popravi. če se motim. Vaš gramofon dela? Je točno tak kot na mojem? Ker noveji so imeli že Emona gramofon in je že na pogled čisto drugačji. Vam piše na ohišju na sprednji strani spodaj na sredini ISKRA ali TELEKOMUNIKACIJE? Lp...

_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 27, 2019 6:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Igla z napisom "78" je namenjena predvajanju starih 78 obratnih plošč, ki so že takrat bile bolj kot ne redke.
Igla z napisom LP, pa je namenjena predvajanju 45 in 33 obratnih plošč oz. microgroove plošč.

Razlika je v debelini igle. Obe igli sta vpeti v pick-up, ki je pri vseh teh gramofonih kristalen. Ti pick-upi s starostjo izgubijo na ojačanju, lahko pa se pojavi tudi popačenje zvoka. V nekaterih primerih čisto odpovejo (še posebej če so bili na vlagi).

Neke znanosti pri gramofonih ni, vsi so bolj kot ne po istem kopitu. Če se pladenj vrti in je igla dobra, potem je lahko težava le še v pick-upu in žičkah, ki vodijo do pick-upa.

Soča in Triglav sta v osnovi enaka radia, le da ima Triglav dodan gramofon. Prvi gramofoni so bili znamke LESA (Italijanski), kasnejši pa Iskrini.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 05, 2019 11:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Igla z napisom "78" je namenjena predvajanju starih 78 obratnih plošč, ki so že takrat bile bolj kot ne redke.
Igla z napisom LP, pa je namenjena predvajanju 45 in 33 obratnih plošč oz. microgroove plošč.

Razlika je v debelini igle. Obe igli sta vpeti v pick-up, ki je pri vseh teh gramofonih kristalen. Ti pick-upi s starostjo izgubijo na ojačanju, lahko pa se pojavi tudi popačenje zvoka. V nekaterih primerih čisto odpovejo (še posebej če so bili na vlagi).

Neke znanosti pri gramofonih ni, vsi so bolj kot ne po istem kopitu. Če se pladenj vrti in je igla dobra, potem je lahko težava le še v pick-upu in žičkah, ki vodijo do pick-upa.

Soča in Triglav sta v osnovi enaka radia, le da ima Triglav dodan gramofon. Prvi gramofoni so bili znamke LESA (Italijanski), kasnejši pa Iskrini.



Kaj pol pogruntat s pick upom?

_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 06, 2019 8:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čitaj!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
OLD
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Mar 2018 17:27
Prispevkov: 22
Aktiv.: 0.30
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 1:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Čitaj!


Hm, glede na to da imam 2 levi kar se tiče elektronike, se mi zdi komplocirano in mislim, da je velika možnost, da sploh ne bo delalo, če se sam spravim to predelovat. Sem mislil, da bi bilo kaj bolj enostavnega ali originalnega... Lp...

_________________
VW je kot vino. Starejši ko je, boljši je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojze59
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Sep 2019 15:11
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.22
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:09 pm    Naslov sporočila:  Radio triglav pomoč Odgovori s citatom

Dobil sem star radio triglav 3d,pa so bile v njem zbite nekatere elektronke.Potem sem skoraj vse dobil pri nas,le elektronka ef89 sem nabavil preko ebaya,ta pa ima 7pin in ne gre v podnožje.Sedaj bi prosil za odgovor ,če kdo pozna ta slučaj .Oznaka je philips miniwatt ef 98.
hvala za odgovor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 738
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bo treba kar pravo dobiti. Torej EF 89, ne EF 98.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojze59
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Sep 2019 15:11
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.22
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja res sem kiksnu
Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group