www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

popravilo krmilnika Letrika AEK1350 H48V 400A

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 23, 2019 10:31 pm    Naslov sporočila:  popravilo krmilnika Letrika AEK1350 H48V 400A Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Kot da ne bi bilo že vseh presenečenj danes popolden pri mojem e avtu dovolj, mi je nazadnje uspelo še pokvariti krmilnik asinhronskega motorja.

Ob odpravljanju napake ( baker je kar pojedlo v sponki) sem na krmilniku naredil stik med +48V in GND. Ta GND napaja temperaturni senzor in senzor obratov. Nekoliko se je zaiskrilo ( na izvijaču in vijaku ni videti nobenih ožganin), sedaj pa krmilnik ne deluje. oz bolje rečeno, motor ne deluje. Ko aktiviram pogon oz pohodim gas, se motor le malo ziba levo/desno ( podobno, kot da bi manjkala 1 faza), potem krmilnik izklopi ( isto je izklopil tudi pred tem, če so bila kolesa blokirana).

Krmilna elektronika je bila pred leti že zamenjana, zato sedaj lahko priložim sliko, krmilnik ki je sedaj v okvari, je še v avtu.

Ker mi sedaj avto stoji, nujno pa ga rabim čimprej, iščem nekoga, ki bi to zanal popraviti. Pred leti so mi ga v Letriki popravljali 3 tedne, zato bi se jih sedaj rad izognil.



lp
Uroš



AEK1350 krmilna elektronika.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.8 MB
 Pogledana:  80 krat

AEK1350 krmilna elektronika.jpg



AEK1350.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  105.18 KB
 Pogledana:  63 krat

AEK1350.JPG



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2019 3:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno je odžgalo maso na pcb ju, jo dvignilo na 48 v in nato skurilo temp senzor in enkoder na motorju.
Ali ti ohm meter še pokaže, da je masa res masa na mestu kjer si naredil kratek stik?
Ali je napetost na sponki 12 V ki napaja enkoder.
Mogoče boš moral menjat enkoder, kar pa verjetno pomeni cel motor ? Sad

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2019 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred nekaj dnevi je bil avto popravljen.

Je pa bila cela štorija glede popravila. Kot sem zgoraj omenil, motor je samo malo trzal levo desno. Misleč, da je na krmilni plati šel izhod, ki goni gonilnik na IGBT-je ali pa da je na gonilniku odletelo kaj na eni fazi, sem rešitev iskal v smeri popravila kontrolerja. V mahle-ju bi to serijo začeli delati šele sredi aprila. Sad A sem navezal stik z enim zaposlenim ( Marjan K.), ki mi je šel zelo na roko. Poznal je gospo, ki je kupila isti komplet kot jaz, a se je premislila glede predelave, zato mi je zelo ugodno prodala kontroler in diagnostično konzolo ( <400€). Čez dva dni jaz to zamenjam, a prišel je trenutek resnice. Avto še vedno ne gre. Nakar z grenkim priokusom ugotovim, da je ob prvem stiku odletel samo senzor obratov (enocder). Spet mi je Marjan šel na roko in naslednji dan brezplačno poslal ta senzor. In avto sedaj deluje z mojim kontrolerjem.

Drugi kontroler je pa tako sedaj na voljo po ugodni ceni.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

offtopic ta Mahle oz. prej Letrika je bila še prej Iskra (avtoelektrika). Sem tudi jaz prejšnji teden imel z njimi kontakt in so bili zelo ustrežljivi..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 12:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V Smartu imam vgrajen kontroler AEK1350 kateremu je danes na žalost odpovedal en od treh driverjev za trofazni asinhronski motor.

Kupim tak driver ali pa kar celoten kontroler. Malci se priporočam.

Letrika-Mahle driver modul...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 7:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Huh, neprijetno ... Kaj si pa pocel, se je zgodilo kar tako, med voznjo?
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 7:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen Muc
Crknil je Katarini na rdeči luči na Celovški pri Iliriji, pred tem pa je startala od Tivolija. Kontroler se še niti segrel ni dobro. Crknil je praktično brez vzroka. Mislim, da je temu krivo pregretje kdaj prej. En vijak na izhodu driverja je verjetno premalo za takšne tokove.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2020 12:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem dobil nov krmilnik. Zamenjal sem procesorski plošči, še prej pa novo glavno ploščo krmilnika predelal na nekaj specifik mojega kontrolerja. Šlo je predvsem za uporovne delilnike za pravilno zaznavanje napetosti.
Pokvarjen krmilnik bom poslal v Mahle na popravilo, čeprav sem že diagnosticiral napako. Ti močnostni driverji niso v prosti prodaji in so lasten izdelek nekdanje Iskra Letrika sedaj Mahle. Naložili bodo še posebno verzijo softwera za Smarte, ker imajo robotski menjalnik in mora motor vrteti vztrajnik tudi v času, ko vozilo stoji, da deluje preklop iz nevtral v drive ali pa v vzratno prestavo.

Hvala Malci za pomoč.
Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group