www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kaj je bipolarni elektrolitski kondenzator
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 12, 2019 10:46 am    Naslov sporočila:  Re: Kaj je bipolarni elektrolitski kondenzator Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
Gledam eno shemo ojačevalnika in me zanima kaj je bipolarni elektrolitski kondenzator:


Na signal ne dajaj elektrolitov, ampak folijo, MKP.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 12, 2019 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo tole okrog bipolarnega kondenzatorja.
Sem šel malo pogledat datashet.
C5 po pripeti shemi v prvem postu, v datashetu označen kot opcijski kondenzator. Na tem mestu ni potreben, ima pa funkcijo, da odreže najnižje frekvence.
Feedback capacitor. Ensures unity gain at DC. Also a low frequency pole (highpass roll-off) at:
fc = 1/(2πRi Ci)

Glede na to, da je v tisti shemi tudi na vhodu kondenzator C7 3,3uF, ki ima lahko enako funkcijo, je po mojem mnenju C5 nepotreben!
Za C7 3,3uF zadostna napetost 63V pa je iz stališča boljše kvalitete bolje vgraditi MKP ali folijski kondenzator, ki ni niti velik niti predrag.
Še datashet



LM3876.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  LM3876.pdf
 Velikost datoteke:  931.52 KB
 Downloadano:  6 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za C5 sem dajal navadni elektrolit in ni bilo nikoli problema.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2019 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na mojem LCZ merilnem inštrumentu sem odkril novo funkcionalnost. Surprised Na čelni plošči poleg dveh priključkov piše DC BIAS INPUT. Do sedaj se nikoli nisem spraševal čemu to služi, sedaj pa ko sem prišel do problema kako bi pomeril kapacitivnost zaporedne bipolarne vezave dveh elektrolitov pri višji napetosti, mi je pa padlo v oči. Pogledam v navodila za uporabo in ugotovim da je točno to kar potrebujem. Na merjeni element lahko pripelješ enosmerno prednapetost ali drugače rečeno OFF SET napetost. V navodilih piše da mora biti ta napetost zelo dobro filtrirana da odstrani vse morebitne motnje ki bi lahko motile meritev, zato sem na hitro "zašvasu" skupaj en filter s kondenzatorji, upori, pa še eno COMMON MODE dušilko. Vse skupaj priključim in z voltmetrom še preverim če je ta napetost prisotna na merilnih sponkah.

V pričakovanju kaj se bo zgodilo s kapacitivnistjo te bipolarne vezave ko bom pripeljal nanjo prednapetost, sem ugotovil da se ne zgodi nič, Confused kapacitivnost je enaka kot prej brez prednapetosti, tudi izgubni faktor D in ESR se ne spreminjata.

Vse kaže da so bili moji dvomi v zaporedno bipolarno vezavo dveh elektrolitskih kondenzatorjev čisto odveč, in vezava deluje.

Glede maksimalne priključne napetosti na takšno zaporedno bipolarno vezavo pa naj povem da se le ti dve od obeh kondenzatorjev ne seštevata tako kakor pri običajnih zaporednih vezavah.
No, pa mi je le uspelo najti eno slabost. Mr. Green



Meritev zaporedne bipolarne vezave dveh elektrolitov.jpg
 Opis:
Merjenje kapacitivnosti zaporedne bipolarne vezave dveh 10uF/35V elektrolitskih kondenzatorjev z DC prednapetostjo 15V.
 Velikost datoteke:  2.88 MB
 Pogledana:  18 krat

Meritev zaporedne bipolarne vezave dveh elektrolitov.jpg



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2019 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
...Glede maksimalne priključne napetosti na takšno zaporedno bipolarno vezavo pa naj povem da se le ti dve od obeh kondenzatorjev ne seštevata tako kakor pri običajnih zaporednih vezavah. ...No, pa mi je le uspelo najti eno slabost. Mr. Green
... zato eni dajo upore po par M Omega paralelno kondičem ... (primer pri cevnih amp-ih - visoka anodna napetost na "lampi", pa dva VN elektrolita v serijo) ... Rolling Eyes ... odvisno kje in kako torej po potrebi ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 17, 2019 2:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky, raztegnjene elastike se ne da nategniti še enkrat, razen če si ...

Pa saj govoriva o BIPOLARNI vezavi elektrolitov, a ne?

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group