www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zalogovnik vode+ fotovoltaika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
overload
Član
Član



Pridružen-a: Tor 23 Jun 2015 10:30
Prispevkov: 71
Aktiv.: 0.67

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam tole:

http://www.kontiki-solar.si/regulatorji/1375-regulator-kon-tiki-solar-ktr4.html

Sicer je cena kar visoka, vendar če dobiš kakšne module res poceni, je to super varianta. Jaz sem si namestil grelec čisto spodaj v 300l bojlerju (predelava prirobnice), drugi grelec imam nameščen v zalogovniku 1000 l (ker imam peč na drva), kamor gredo viški.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 30, 2019 8:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No to pa je oderuštvo.
Za takšen denar mora biti komplet s paneli Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 30, 2019 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zanimiva je tudi ta :
https://www.ebay.com/itm/1000W-Solar-Power-Grid-Tie-Limiter-Wechselrichter-Mppt-Inverter-DC22-65V-Home/283432873912?hash=item41fdea6fb8:g:TaQAAOSwMuBcmLFU

Ne rabiš papirjev za netmetering, enostavno si zmanjšaš ali izničiš porabo na fazi, a v omrežje ne pošiljaš nič.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 30, 2019 7:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale Kontiki pretvornik je skoraj zmerne cene, ker je do 4000W, na izhodu daje 230V AC in če je res slovenski proizvod... verjetno je narejeno v Sloveniji, prepričan sem, da je bolj robustno narejen kot cenejše verzije iz ebaya, ki so večinoma tudi šibkejši. Prav gotovo bi bil lahko cenejši, ampak če uspejo prodat po tej, zakaj pa ne.

Tale grid tie inverter na ebayu pa... pirpy, kako sklepaš da v omrežje ne pošiljaš nič? Potem bi moral porabnike priključiti na ta inverter, če je energije iz sonca premalo, naj bi jo inverter potegnil iz omrežja... ampak ne vidim ali ne najdem opisa, priključkov, ki bi to potrdili.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 30, 2019 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim, da nisi ravno seznanjen s solarno energijo Smile
Omenjeni razsmernik ima zraven tokovnik (tokovnik je tudi narisan na sliki), ki ga montiraš na fazo pri števcu.
Razsmernik potem potiska energijo v omrežje vse dokler je smer energije, ki teče čez tokovnik , v smeri od omrežja do porabnikov. če začne energija odtekat v omrežje, razsmernik zmanjša moč , toliko da je poraba hiše nična.

Tale kontiki je pregrešno drag, četudi je slovenski proizvod, ga nebi kupil, raje dodam 5 panelov in imam energije preveč tudi brez njega Smile
Sem se že veselil tvoje mojstrovine vendar, če meriš tako visoko ...
Električni grelec ne potrebuje izmenične napetosti tako ,da je pretvorba nepotrebna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 31, 2019 10:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S solarnimi sistemi, predvsem malimi otočnimi, imam izkušnje.

Grid-tie inverter sem imel montiran doma dokler sem imel mehanski števec električne energije, potem sem ga raje prodal, dokler sem ga še lahko, dokler je bilo še povpraševanje.
Zaradi pomanjkanja časa in ne prav velikega interesa potem nisem nič konkretno delal na področju net meteringa, zato tega grid-tie inverterja s tokovnim senzorjem nisem poznal... no, sedaj ga, mi je vse jasno, zelo domiselna rešitev, predvidevam, da če tokovni senzor ni montiran, omejitev ne deluje.

Iskal sem 3 fazni razsmernik, ki bi deloval podobno, da bi energijo razporejal po fazah, ampak nisem našel ali pa je cena previsoka... no, potem sem pri iskanju obupal, ker niti časa nisem imel.
Da bi uporabljal navadni grid-tie inverter in bi višek rinil v omrežje me osebno ne moti, bi pa verjetno prej ali slej dobil opozorilo ali obisk iz elektra. Sicer sem se pozanimal kako je s tem, so rekli da ni problema ampak da se lahko najde nekdo, ki se bo vtaknil v to in takrat me bodo na to opozorili in prepovedali uporabo.
Grid-tie inverter z limiterjem je dobra rešitev, ker energija ne bo oddajana v omrežje in zato nihče ne bo tečnaril.

Grelec seveda ne potrebuje AC napetosti, popolnoma enakovredno deluje tudi na DC, ki je lahko tudi impulzna, recimo PWM ali naključna, kakršna koli že je. DC napetost ne paše klasičnemu termostatu, navadnim relejem, ... zato je AC izhod krmilnika zelo dobra rešitev.

Za nekoga, ki želi dobro delujočo rešitev na ključ je cena kontiki kontrolerja skoraj zmerna, včasih je bolje dati nekoliko več, da se znebiš komplikacij drugje.

No, jaz ga tudi ne bi kupil za to ceno, ker lahko naredim dosti ceneje in nikakor ne ciljam tako visoko, sploh ne. Seveda bo očitna razlika tudi v delovanju in opcijah, ne bom naredil nobenih nobenih prikazov in meritev energije, tudi MPPT ne bo imel, delovna točka bo nastavljena fiksno, mogoče kdaj kasneje, da bo kaj več, za začetek, da deluje bo zadeva zelo osnovna. In ja, bolje je dodati še kakšen panel ali dva in ostati na enostavnem sistemu, ki ga je lažje obvladovati, manj ima za crknit in če že, bo tudi popravilo lažje in poceni.

Kolega s 5 paneli in 150V je imel idelo o vgradnji 150V grelca... ima pa samo eno 6/4" flančno v bojlerju, če ne bo sonca, ima namen vodo segreti na elektriko iz omrežja... Rolling Eyes na 150V grelec? Potem mi je povedal, grelec po naročilu, 230V in 150V.
Ker že ima 3x1000W 230V sem mu matematično dokazal, da je obstoječi popolnoma v redu. Ko bo grel na omrežje, bo imel enakomerno fazno obremenitev 3x 1000W, ko bo grel na PV 150V DC bo imel cca 420W po grelcu, skupaj 1260W, ravno prav.
Mimogrede, omenjeni kolega že ima 5kW net metering in po njegovih besedah nič ne šparajo, zato porabijo več kot proizvedejo in se je odločil za gretje vode montiran nekakšen otočni sistem, ker bi ga po njegovem mnenju nadgradnja male SE prišla predrago (nov projekt, papirji, soglasje, ...).

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 31, 2019 8:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolega naj kupi kitajski inverterček in namesto gretja vode s petimi celicami pošilja energijo v omrežje, tu pa sploh nebo nihče težil.
ena elektrarna ima boljšo lego druga slabšo in razlike v proizvodnji so lahko velike...
Bolje da mu narediš merilec pri glavnih varovalkah in v primeru da pride peak malce pogreje vodo v zalogovniku iz omrežja , da zniža špico.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 31, 2019 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, to sem mu že jaz rekel, da bi dodajal v omrežje, je rekel, da ne upa.

Če bi zaradi statistike proizvodnje kdo kaj vprašal, bi lahko rekel, da je požagal eno drevo, ki je bilo malo v napoto...

Proizvodnja sama ni problematična, popolnoma drži, kot si napisal, povsod ni enaka lega niti ni enako vreme, mogoče kje moti kakšna senca, ...

Peak proizvodnjo bi moral meriti in po potrebi omejiti, ravno to je razlog, da se je lotil drugačnega pristopa.

Ker ima za gretje vode števec delovnih ur, lahko preprosto izračuna letno porabo. Izračunal je, da če znatno zmanjša porabo za gretje vode, da bo splaval na ničlo in poraba ne bo večja od proizvodnje, to je njegov cilj. Ureditev kontrolerja za gretje vode bo cenejša od grid-tie inverterja, sicer pa se to lahko naredi tudi kasneje

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2019 7:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še do solarnega kontrolerja bomo prišli, upam da boš prodajal pcb ali kit komplet Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Ne bi se šel MPPT, kar ročno in fiksno bi določil napetost, ker je tako najbolj enostavno. Pri 5 panelih sem nameraval vklopit tranzistor pri cca 155V in izklopit pri 145V, kondenzatorje ...

Napetost kar precej variira s temperaturo (ca. -0.45 %/K). Ob nekaj 10 K različni temperaturi med poletjem in zimo nanese kar nekaj voltov. Ob vročih modulih poleti bi težko prilezel do 155V. Moral bi izhajati iz zimskih parametrov, poleti pa je tako ali tako dovolj energije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bianco je napisal/a:
Zadeva bi izgledala takole: x PV panelov, vezanih zaporedno in nato to vezano na povsem navaden bojler kot se sicer uporablja za pripravo tople vode na 230V mreži (čisto naveden bojler npr. 100L), preko termostatskega stikala, seveda, vendar brez vsake druge pretvorbe el. energije. Torej, priklopil bi enosmerni tok na bojler, ki je bil izvorno narejen za izmenično napetost.

Ob načrtovanju za čim večji energijski izplen preko celega leta, bi pri ohmskem bremenu izgubil ca. 17 % energije, ki je na voljo. Večji del bi izgubil preko zime, ko jo najbolj potrebuješ.
Maximum-power-point tracking during outdoor ageing of solar cells, Solar Energy

Več energije dobiš z MPPT ali držanjem konstantne napetosti, kar je tudi že bilo omenjeno.

Naj tudi jaz pripomnim, da gre pri DC za težave z odklopom.


Nazadnje urejal/a bostjang Čet Apr 18, 2019 2:30 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 3:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moč, ki gre v omrežje se lahko omeji tudi tako, da se odvečno energijo preusmeri v grelec. Na ta način je PV za gretje vode in ostale porabnike. Res pa je, da se še vedno lahko zgodi, da gre energija v omrežje (ob že segreti vodi in majhni porabi).

Obstaja več komercialnih rešitev:
Solar iBoost
immerSUN
SolarImmersion
SOLiC 200
PowerDiverter
Apollo GEM

Nekateri delajo s pomočjo izpuščanja period, kar lahko rezultira v flickerju, drugi pa delajo s pomočjo PWM. Najboljši se mi zdi prvi, ki tudi uporablja PWM.
Zanimivo, da je to v VB veliko bolj popularno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 4:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Pa še do solarnega kontrolerja bomo prišli, upam da boš prodajal pcb ali kit komplet Smile

Kot sem napisal, bom članek zelo verjetno objavil v celoti, ne nameravam ga zadržat zase in se potem ukvarjat s prodajo. Kdor bi želel tiskano vezje, to pa bo vsekakor na voljo, za KIT pa še ne vem, najbrž ne. Da ne bo zakomplicirano, bodo izbrane lahko dobavljive komponente.


bostjang je napisal/a:
Napetost kar precej variira s temperaturo (ca. -0.45 %/K). Ob nekaj 10 K različni temperaturi med poletjem in zimo nanese kar nekaj voltov. Ob vročih modulih poleti bi težko prilezel do 155V. Moral bi izhajati iz zimskih parametrov, poleti pa je tako ali tako dovolj energije.

Ja, napetost bi nastavil glede na razmere, razmišljal sem celo, da bi meril temperaturo, še vedno bolj enostavno kot se ubadat z uC in programom za krmiljenje.


bostjang je napisal/a:
Ob načrtovanju za čim večji energijski izplen preko celega leta, bi pri ohmskem bremenu izgubil ca. 17 % energije, ki je na voljo. Večji del bi izgubil preko zime, ko jo najbolj potrebuješ.
Maximum-power-point tracking during outdoor ageing of solar cells, Solar Energy

Več energije dobiš z MPPT ali držanjem konstantne napetosti, kar je tudi že bilo omenjeno.

Naj tudi jaz pripomnim, da gre pri DC za težave z odklopom.


A tale članek v PDF bi se dalo pripeti na forum?

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2019 2:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
A tale članek v PDF bi se dalo pripeti na forum?

Založnikove različice ne, ker ni Gold Open Access. Sem pa zgornjo povezavo popravil na COBISS+, kjer je tudi DOI in povezava na Repozitorij UL, kjer je vsem dostopna avtorjeva končna različica (od tega tedna dalje).

Odprti dostop je dokaj nova zadeva, ki jo zahtevajo financerji. Lahko se pričakuje, da bodo na RUL kmalu vse recenzirane objave raziskovalcev UL.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 19, 2019 7:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vili:

Take in podobne članke dobiš hitro in brezplačno na sci hubu. To je sistem, ki je sicer piratski odgovor na pohlepne založnike.

Moram povedati, da mi te veliki založniki gredo strašno na živce, hkrati pa tudi akademiki, ki podpirajo ta založniški sistem, proti kateremu se moramo boriti, ne pa ga podpirati, saj ni dober ne za akademsko sfero, ne za uporabnike, ne za recenzente. Edini tu imajo korist vplivni založniki.

Torej, priloge so odstranjene, tudi tiste prosto dostopne iz RUL, da ne bom zasedal prostora na disku strežnika, kjer gostuje forum.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group