www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ali je možna direktna vezava porabnika na sončni panel (v.2)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantocci je napisal/a:
..med delovanjem sam sebe hladi ..
Prej sem pozabil povedat, da PC venti s sleeve bearing obrnjeni na glavo (da bi sesali topel zrak ven navzgor), se v bistvu ne vrtijo (rotor del) na spodnji podložki-ležaju ampak v magnetnem polju - rotor v "luftu" in delujejo bp do-o-olga leta brez vzdrževanja.

Imam par starih sleeve ventov - narobe obrnjenih v kompu tako že 2 desetletji ... no problem !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če na ta panelčič vežem en najcenejši PWM regulator? Imel bi ga le kot ene vrste stabilizator napetosti na cca. 12V, vezal pa bi naj le breme (en ali dva ventilatorčka)?
Ali tak regulator lahko dela brez priključene baterije (da je le breme priključeno) ali bi padel v kakšno napako?

povezava
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 7:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kompleksnejša vezja pričakujejo dokaj nizko-impedančen vir, kar panel PV to ni.
Saj smo ti že predlagali upor ali zener diodo. Lahko uporabiš tudi linearni regulator, lahko poizkusiš z 7812.

Regulatorji polnjenja delujejo skupaj z baterijo, katere polnjenje regulirajo - logično. Brez baterije lahko da sploh ne bo stabilno deloval. Tudi če bi deloval bi lahko dobil na bremenu napetostne impulze, ko bi bil vhod povezan neposredno na izhod (in baterijo, ki je ni).

Povezave iz Ebay lepi samo do kode oglasa (prva mnogomestna številka) oz. do vprašaja, vendar brez njega. Ne zanima nas tvoja št. seje ipd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
...Povezave iz Ebay lepi samo do kode oglasa
ali uporabi ... http://skrci.me/ ... včasih štrajka (snažilka cukne štrom out)

... če je nedostopen lahko tudi https://shorturl.com/ ... ta dela praktično zmeraj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 10:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky je napisal/a:
ali uporabi ... http://skrci.me/ ...

Osebno imam raje original okrajšan URL. Večina URL pri eBay so bistveni podatki; naslov, št. oglasa in podatek, da je eBay. Sicer pa se lahko skrije s povezavo, ki jo že omogoča forum. Delalo bo vedno, dokler je cilj. Gornji primer:
Enostavno kopiranje:
https://www.ebay.co.uk/itm/Intelligent-10A-20A-PWM-Solar-Panel-Charge-Controller-Regulator-LCD-12V-24V-AO/392250671145
Izdelava povezave na forumu:
en najcenejši PWM regulator ali en najcenejši PWM regulator
V povezavi se lahko tudi izpusti opis in obdrži zgolj številko oglasa (druga povezava zgoraj). Vendar mora biti opis drugje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 11, 2019 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem preizkusil zadevo, je lepo sončno jutro, pa še sobota...Idealno.

Najprej sem vezal ventilator direktno na panel. Takoj se je zavrtel, zelo močno.
Vmes sem za meritve dal še enosmerni kWh-meter preko shunt upora in ta je pokazal spodnje vrednosti.
Ker se mi je zdela napetost na ventilatorju 19.6V le previsoka sem mu zaporedno vezal še predupor 16 Ohm. S tem sem omejil tok iz prejšnih 0,26A na 0,21A (kar se pa že sklada s tovarniškimi priporočili) in upor je nase prevzel 3,4V.
S tem je postala zadeva tudi dovolj tiha in mislim, da bom kar tako pustil.

"Solarni ventilator" deluje, kot je bil zamišljen.



solarni ventilator.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  154.35 KB
 Pogledana:  7 krat

solarni ventilator.jpg



Brez predupora.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  77.57 KB
 Pogledana:  2 krat

Brez predupora.jpg



S preduporom.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  74.58 KB
 Pogledana:  0 krat

S preduporom.jpg




Nazadnje urejal/a Fantocci Sob Maj 11, 2019 9:49 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 11, 2019 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BTW, kdaj bom postal "aktivni" član, da bom lahko vsaj svoje priponke videl?
Ta omejitev se mi zdi precej nesmiselna, tega nisem videl še na nobenem drugem forumu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 12, 2019 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko boš imel aktivnost 1.00 ali več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group