www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop enkoderja na motorju
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2010 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si pa odkritosrčen! Klobuk dol.

Hvala!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2010 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Raptor je napisal/a:
Razbijam si glavo kako priklopiti enkoder na motorčku.

Podatki, ki so znani so:
Pin +/- =12VDC Motor
Pin 1 = Emitter 1
Pin 6 = Emitter 2
Pin 2 = Kollektor 1
Pin 5 = Kollektor 2
Pin 3 = Kathode
Pin 4 = Anode


To je navaden optični enkoder s tokovnimi izhodi. Analognimi seveda - sinus/kosinus. Brez reference. Izvedba je sicer precej čudna s fototranzistorji namesto s fotodiodami.

Od celotnega enkoderja je tole le sprednji del. Manjka še elektronika za obdelavo signalov - interpolator.

Glede na to, da je zadeva očitno precej cenena, so notri fototranzistorji, ker iz njih malo težje dobiš lep sinus in kosinus in ni namenjeno ravno neki visoki ločljivosti.

LED se napaja preko predupora, ker marsikatera industrijska aplikacija dela na 24V ali 48V. Marsikateri kontroler starejše generacije je narejen za take "surove" enkoderje z analognimi signali. Ravno včeraj sem na Hrvaškem na enem hudo starem merilnem stroju montiral elektroniko na takih tokovnih letvah starejšega datuma.



Heidenhain LIDA 19P - 40 datasheet.pdf
 Opis:
Tokovni signali - glej stran 10 in 44

Download
 Ime datoteke:  Heidenhain LIDA 19P - 40 datasheet.pdf
 Velikost datoteke:  1.81 MB
 Downloadano:  38 krat


interpolator RLX40i.pdf
 Opis:
Princip priklopa analogno / digitalno

Download
 Ime datoteke:  interpolator RLX40i.pdf
 Velikost datoteke:  119.26 KB
 Downloadano:  19 krat


_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Raptor
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2008 14:20
Prispevkov: 533
Aktiv.: 2.72
Kraj: Ravne na Koroškem/Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2010 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem priklopil nov motorček. Seveda preko tistega vezja. Preskusil sem ga kar na UHU kartici in zelo lepo dela. S tem enkoderjem je resolucija 576 inkrementov na obrat (144 na kanal) kar bo za mojo aplikacijo čez glavo dovolj.

aly, hvala za razlago in dokumentacijo! Koliko pa stane RLX40i ali pa RLXA2510?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Benlu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 21 Jun 2010 16:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Da ne odpiram teme. (pika) (velika začetnica) Sam sem se začel ukvarjati z escopom in sicer z njegovim enkoderjem. (pika) (velika začetnica) Raptor, (vejica, presledek) (ali kdo drug), (vejica) lahko kaj več poveš o tem vezju s (ne z) primerjalnikom in Schmitt triggerjem ni mi glih najbolj jasno glede tega. Razumem, (vejica) da dobimo iz motorja sinusne signale (vejica) s (ne z) komparatorjem pa ga lahko preoblikujemo v pravokote.

Za odgovore bom zelo hvaležen.

:adminedit:
Malo kulture pri pisanju prosim!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 16, 2010 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz motorja ne boš dobil sinusnih signalov. Mogoče iz enkoderja pa Whistle
Odvisno kakšen enkoder imaš. Ta, ki ga omenja Raptor, je kao digitalni, s tem da sta foto tranzistorja floating. Rabi še ustrezno priključitev - pull-up ali pull-down upori.

Če iz enkoderja dobiš res sinus ali kosinus (lep tokovni ali napetostni), se ne spača čarat s schmitt-trigerji, ampak raje vzemi interpolator, s katerim lahko dobiš x10 ali še višjo resolucijo. Zakaj poslabšati potencialno dober izdelek? Think

Cena za interpolator je minimalna. Na pamet pa je ne vem. Tako na palec 1-2 eur (ugibam, ker nimam cenika pri roki).

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Benlu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 21 Jun 2010 16:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 16, 2010 4:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da gre za isti motorček z neuholda in sicer točna oznaka je escap 28D2R.
Ok če vzamem interpolator, kaj dobim z njega še bom mogo mal raziskat, ker sem glede regulacij še rodi Sad
Aha zaj sem še vido na pdfju od raptorja gre za tip B

2. opozorilo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
belukman
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Okt 2010 23:54
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2010 10:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni;

Tudi mene zanima princip priklopa interpolatorja. Na kaj moram biti pozoren, je kakšna posebnost? Kaj pa dobim za izhodni signal iz njega?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2010 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Interpolator je v sami osnovi podobne zgradbe kot flash-AD pretvornik. Le s to razliko, da ima dva vhoda in dve uporovni lestvici. Ampak to so že hudi detajli.

Klasičen interpolator ima v bistvu 4 vhode. Dva diferencialna para A in B.
V odvisnosti od tega, kakšen je vir (1Vpp sin/cos ali mikroamperi iz fotodiod) se nastavi vhodna stopnja v tokovni ali napetostni način.

SINo in COSo so monitoring priključki, ki pridejo prav ob priklopu fotodiod na vhodu, kjer je tok praktično nemogoče meriti brez transkonduktančnega ojačevalnika.

Napetostni sin/cos gre potem v specialni AD pretvornik, iz katerega se dobi absolutno pozicijo iz faze sinusa in kosinusa (enotski krog pri matematiki).
V bistvu ta konverter opravlja matematično funkcijo ArcTan2.

Absolutna pozicija faze gre potem v digitalno procesiranje, kjer se generira A in B digitalna signala.

Tretji (ločen) kanal pa je za referenco (oznaka Ri ali Z) in poskrbi, da se referenčni impulz pojavi samo enkrat znotraj faznega kroga.

Vhoda A0 in A1 sta za izbiro stopnje interpolacije.
Msel je za izbiro tipa vhoda.
Vagd je polovica napajalne napetosti in se uporablja, če so vhodni signali single-ended (ni na voljo diferencialnega para).

Za več informacij in tipične sheme predlagam branje datasheeta.

Podobno stvar, kot je interpolator, se da naresti v mikrokontrolerju / FPGAju z uporabo CORDIC algoritma (ArcTan2 funkcija prilagojena za binarni računski sistem). Seveda sta potrebna dva simultana AD pretvornika za zajemanje sin in cos analognih signalov.



RLX40.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.2 KB
 Pogledana:  1 krat

RLX40.jpg



RLX40_vhodi_izhodi.jpg
 Opis:
Vhodni signali (sin, cos, referenca)
Izhodni signali A, B, Z
 Velikost datoteke:  152.86 KB
 Pogledana:  7 krat

RLX40_vhodi_izhodi.jpg



_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
belukman
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Okt 2010 23:54
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 20, 2010 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aly zelo lepo razloženo zame, kot nepoznavalca, bi te prosil še za kakšno elektično shemo, kjer je lepo razvidno, kako je interpolator direktno priklopljen; hvala.
_________________
**Električne naprave delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več! **
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 20, 2010 8:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aly je napisal/a:
Za več informacij in tipične sheme predlagam branje datasheeta.



RLX_priklop.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  91.22 KB
 Pogledana:  28 krat

RLX_priklop.jpg



_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
hoangthong_mcx
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 06 Nov 2010 8:33
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 9:22 am    Naslov sporočila:  help me Odgovori s citatom

I need active forum member's help .I have need of file" Lida Heidenhain 19p - 40 datasheet.pdf" but i can't download it because i'm not active forum member.please send to me, i need that file at once.My email: hoangthongbkhn@gmail.com.
Thank you very much!!!!!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 9:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem mu jaz poslal.
_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
peini
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2012 18:24
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: Österreich

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2012 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi. I'am also not an active forum member but i need two files.
I would need the Escap datasheet "http://www.elektronik.si/phpBB2/download.php?id=21694" and the Heidenhain LIDA 19P - 40 datasheet "http://www.elektronik.si/phpBB2/download.php?id=21695".

Could anybody sent me the two files via E-Mail:
daniel.peinhopf@gmail.com

Thank You.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2012 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi temu sem poslal.
Izgleda je tale Lida pogosta zadeva - sem pa tudi jaz zelo težko prišel do dokumentaciuje. Ne vem kaj to tako skrivajo Doubt

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
PriWas
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 12 Maj 2019 17:38
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 17, 2019 8:24 pm    Naslov sporočila:  Hvala Odgovori s citatom

Ravno to rabim
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group