www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Simulirana shramba / klet v hiši

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 2:22 pm    Naslov sporočila:  Simulirana shramba / klet v hiši Odgovori s citatom

Nekaj časa sem razmišljal o izvedbi kleti za shranjevanje ozimnice in nekaj tekočine (s % Very Happy). Na način zemljanke, torej z zemljo zasut prostor, ki ima betonske stene in ploščo, po tleh pa so tlakovci na nasutju, spodaj pa direktno zemlja.

Ker je vse skupaj preveč in včasih bolje, da stvari malo odležijo preden se jih lotiš in vse ozimnice skupaj nimam toliko, da bi se mi splačalo s tem ukvarjati, sem prišel na idejo, kako bi podobne razmere naredil nekje v hiši. Vseeno bi rad imel te stvari shranjene nekje v nekem namenskem prostoru, ker nekaj pridelka se pa čez leto nabere.

Torej nekakšna omara, ki bi bila izolirana z notranje strani. Gabariti recimo 1 m x 1 m x 2 m. Notri bi moral z elektroniko kontrolirati vlago in temperaturo. Vlaga nekje 70 - 80 %, temperatura pa nekje 13°C +- 2°C. Oboje konstatno skozi vso leto.

Je že kdo kaj takšnega počel ali pozna kakšen podoben projekt ali produkt? Več idej nikoli ne škoduje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 2:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. 1200l (dvojni) lth hladilnik - poglej malo na bolhi

ali

2. Hladilna komora iz "sendvič" panelov ter hladilni agregat.

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas tudi ne moremo imeti kleti in mi je "špajza" manjkala.
Saj ni bil problem za krompir in vloženo zelenjavo, pač pa za sveže, domače sadje, kumare, čajote.
Letos sem zato nabavil zamrzovalno skrinjo, 300l jo nekoliko predelal in napravil namenski regulator. Ker sem jo postavil na balkon, ima tudi ogrevanje.
Prostora v njej je za 12 plasttičnih gajbic za sadje, kar je meni čisto dovolj.
Merim sicer tudi vlago, samo ne vem, kako bi jo enostavno uravnaval. Zgleda da to niti ne bo potrebno. Dela mi zdaj dva ali tri mesece in je "so far so good".
Aha, pa temperaturo imam nastavljeno na 5 stopinj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, super, da se najdejo še drugi s takšnimi idejami.

BojanR, koliko pa imaš kaj vlage v svoji "skrinja špajzi"? Ali je konstatna ali niha? Temperatura je verjetno dokaj konstantna čez leto.

Kakor vem je pri klasičnih kleteh dokaj važno, da poskrbiš za neko izmenjavo zraka - svež noter in slab ven. Pri takšnih kleteh pač prostor poskrbi za uravnavanje vsega potrebnega (temperatura, vlaga).

Do koliko °C pa je kaj možno nastaviti hladilnike? Nisem še nikoli preizkusil. Ponavadi so tam nekje na 5°C. Po moje bi bilo za mojo aplikacijo tam nekje 12°C idealno. V hiši je temperatura vedno nekje med 22°C in 25°C in 50-60 % vlage, tako da bo vedno nekje 10 K do 13 K razlike. Če bi v to "špajzo" vgradil še neko počasno izmenjavo zraka iz okolice prostora, bi se zrak lepo ohladil in povečala bi se mu relativna vlažnost, recimo na 80 %. To bi lahko kontroliral preko izmenjave - ventilator, ki je krmiljen preko senzorja vlage mogoče.
Ali pa čisto enostavno časovno vklapljanje ventilatorja. Dobro bi bilo sicer, da zrak ne bi dosegel temperature rosišča.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 11:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vlažnost zraka v špajzi je ta hip okoli 84%. Se pa vlaga kondenzira na stranicah in spolzi na dno, kjer bom (ko bo špajza prazna, računam da spozno pomladi) uredil odvajanje vode skozi cevko.
Uravnavanje vlažnosti z izmenjavo zraka je po mojem bolj uboga varianta.
Vsaj zame, ker imam špajzo na zunanjih pogojih.
Npr. danes je v Ljubljani (Koseze) dnevno povprečje 13,6°C in 94,4% Rh.
Poleti je velikokrat okoli tridesetice in čez 90%Rh. Pozimi pa se zna pojaviti obratni problem.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, se strinjam. Če jo imaš zunaj, so vhodni pogoji zraka zelo spremenljivi. Za notranjo pa ne vidim takšnega problema, ker so pogoji v hiši dokaj konstantni.

Mogoče bi bilo še bolj smiselno vse skupaj regulirati na točko rosišča oz. z neko toleranco nad njo. Sicer so stene ponavadi hladnejše in zato tam pride do kondenza, zrak ima pa vseeno 84 % vlage, kot si napisal.

Moram še malo premisliti. Če še kdo navrže kakšno idejo, ne bo nič škoda. Bolj kot vse ostalo so mi neznanke kontrola in regulacija pogojev. Zato pravzaprav pišem na ta forum...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 1:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma bi lahko posodo/omaro/prostor naredil iz stirodurja. Hladilniki so oblečeni v plastiko zaradi čiščenja in higiene no in da zaščitijo izolacijo, pa police nosijo...

Dejansko bi moral meriti temp. in rel vlago v prostoru in pri "zajemu" zraka.
Če je vlaga pri zajemu zraka prevelika potem ne črpaš zraka v prostor.
Če ti temperatura pri zajemu zraka ni po godu (od do) potem tudi ne črpaš zraka.

S tem bi lahko reguliral vlago in temperaturo. Idealno nebi bilo.
Verjetno bi bilo zanimivo še vklapljati kompresor, s katerim bi dejansko samo odstranjeval vlago?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 17, 2019 12:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opazujem kaj se dogaja z zelenjavo v hladilniku, če ni zaprta še v neki plastični posodi. Vlaga počasi iz nje prehaja v zrak, potem pa na stenah hladilnika kondenzira in odteče ven v posodico nad kompresorjem. Hladilni sistem zelenjavo posuši.

Če je pa zelenjava zaprta v posodi potem vlaga ostaja notri in do tega ne pride.

V kleteh so pravi pogoji podobni tistim v posodi...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group