www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težava s proženjem releja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 3:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za naslednjič bom naročil tale rele, glede na to da tako rabim 2 releja, ta ima možnost ločenega napajanja releja in proženja impulzov.

https://www.ebay.com/itm/3V-2-Way-Relay-Module-Interface-Board-Low-Level-Trigger-Optocoupler-Arduino-ZH/312807465696?hash=item48d4c722e0%3Ag%3AaNUAAOSwy%7EJdqCzh&LH_BIN=1

V tem videu vse lepo razloži:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=LLFQ8sBWc80&feature=emb_logo

Me pa iz videa bega samo ena stvar. Torej pin je potrebno dati v nizko stanje, tako tok steče iz 5V (v mojem primeru 3.3V) pina v signalni pin. Vendar signalni pin je naštiman na output. Nekako mi ne gre skupaj da bomo mi tok pošiljali v pin, ki je naštiman na output Neutral
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Signalni pin (Arduina) je nastavljen kot izhod. Izhod ima lahko (v programu) stanje 1 ali 0, se pravi 5V ali 0V.

Ko je na Arduinovem izhodu stanje 0 (0V) steče tok skozi R1 LED v optokoplerju in DS1. Takrat je rele na sliki vključen (njegova kotva pritegnjena) in obratno. Zgornja shema je od tukaj. To povezavo sem našel pod tvojim videom, kjer je vse lepo razloženo.

Zopet si nekaj čudno predstavljaš. Output pomeni izhod. Predstavljaj si ga tako:



Output(izhod).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  47.36 KB
 Pogledana:  0 krat

Output(izhod).jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa da mi ne boš napisal tega:
Sentinel66 je napisal/a:
Vedno z nekaj slabšalnega in poniževalnega, sovražno nastrojenega prizvoka. Ah ja. Bo treba razumeti da nismo vsi šolani štromarji in se nekateri stvari iz 0 učimo. Ampak dobro, bomo preživeli.

Rolling Eyes
Tudi jaz pravim, da postavljaš vprašanja na katera je težko odgovarjati. Bodisi so čudno postavljena ali pa nepopolna-pomankljiva. Zavedaj se tega, da se mora tisti, ki odgovarja, postaviti na tvoj nivo znanja, kar pa iz vprašanja ni vedno lahko izluščiti.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm bom poskusil drugače. Signalni tok bo tekel v smeri od 3.3V pina na esp8266 do releja in od releja nazaj v IN pin na esp8266. Od tega IN pin-a na esp8266 je odvisno ali bo tok stekel in vklopil rele. Če bo IN pin na 3.3V, potem ne bo stekel tok ker ne bo razlike v napetosti. Če bo pa ta IN pin na 0V, bo tok stekel iz 3.3V na esp8266 skozi rele in nazaj v IN pin.
Moja težava je v tem, IN pin smo naštimali na OUTPUT. To mi da misliti, da se bo pričakovalo da tok teče VEN iz tega pina, ne V pin. Torej moti me da je na pin-u naštimano kot izhod, v resnici pa bo tok tekel v pin, ne iz njega. Vem zakaj je temu tako, vem da deluje ker sem pogledal video, poraja se mi vprašanje kako da to ni problem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vzemi svinčnik in nariši shemo, jo skeniraj in objavi. Nato bova(-mo) lažje ugotovila(-li) kaj te bega.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group