www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

dvostransko spajkanje brez lepila

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.05
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 12, 2020 9:26 pm    Naslov sporočila:  dvostransko spajkanje brez lepila Odgovori s citatom

Gledam opcije za dvostransko reflow spajkanje SMD komponent brez lepila. Poznam varianta z dvema različnima pastma - viskokotemperaturno in nizkotemperaturno, vendar to zakomplicira.

Baje da se lažje komponente da spajkat brez vsega, ker jih površinska napetost spajke dovolj drži. Našel sem informacijo, da to velja da če je razmerje mase (g) in površine (inč^2) komponente manjše od 30, kar je identično 0,046g/mm2.

Sem šel za test računat za SMD upor 0402: m=0,6g A=0,5mm2 => m/a=1,2 >> 0,046, se pravi bi že ta padel dol. Po občutku pa bi rekel da ne bo (nisem pa poskušal).

Ali ima kdo mogoče kakšne informacije/izkušnje, kaj se da spajkat dvostransko brez lepljenja in kaj ne?

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 12, 2020 9:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

0603 in 0402 brez problema obrnes, pa nic dol ne pade v drugem ciklu ... Tudi vroce po mojem ni tako zelo spodaj, ker so grelci vseeno na vrhu.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BorisK
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Apr 2008 23:43
Prispevkov: 239
Aktiv.: 1.22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 8:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Masa 0402 upora je 0.6 miligrama.


resistors.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  29.51 KB
 Pogledana:  5 krat

resistors.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Večino opremljevalcev PCBjev uporablja "trik".
Ko gre pasta prvič skozi peč se ji tališče rahlo povzdigne.
Za koliko natančno nisem dobi informacij, imajo pa take peči precej točno regulacijo temperature.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.05
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 1:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za informacije. Tale miligram v mojem izračunu je bil napačen (kot je ugotovil Boris) zato mi ni šlo skoz po izračunu. Če dam prave enote vse štima, se pravi tudi po izračunu ne bi padel dol.

@Peter, a tako potem lahko vse komponente spajkaš, tudi težje - ali mikrokontrolerji in BGAji tudi ostanejo gor.

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neke omejitve po mojem so samo jih nisem izvedel.
Meni je bilo naročeno, da so lahko spodaj samo pasivne manjše komponente.
Moje domneve:
-aktivni elementi mogoče niso predvideni za 2x reflow. Možno da je takih komponent več sort.
-dejansko lahko komponente padejo če so prevelke?
...???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group