www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Solid state releji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 03, 2015 6:58 pm    Naslov sporočila:  Solid state releji Odgovori s citatom

Mogoče kdo ve, ali kje obstaja varianta kombiniranega SSR NO/NC v enem ohišju? Večino tistega kar najdem so običajno izvedbe NO ali NC, ne pa skupaj. Zanimajo me SMD izvedbe napetostno tja do 100V in tokovno nekje do 2A. Če ima kdo kak namig ali link bi bilo dobrodošlo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 03, 2015 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče tole?
Šele sedaj sem do konca prebral in prišel do 2A Brick wall

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 9:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo.
Izdelal sem krmilnik za centralno kurjavo (ATXMEGA) s katerim vklapajam in izklapljam črpalke in mešalne ventile. Do sedaj sem imel vezje narejeno z releji, pa je pri izklopih črpalke prihajalo do motenj in občasnih resetov elektronike. Zato sem se odočil, da releje zamenjam s Solid State releji, ker imajo "Zero cross detector". Uporabil sem ploščico od Arduino paketa. Vezje sem predelal, ker ga želim vklapljati z logično "1" in ne z "0", kot je default nastavljeno. Torej odstranil sem optocouplerje in izhode procesorja direktno povezal z vhodi solid state releja. Uporabljena napetost na izhodu je 230VAC. Ko na izhode priključim klasično žarnico npr. 25W vezje normalno deluje, ko pa na izhod priključim mešalni ventil pa se zgodi, da se pri izključenem stanju na izhodu pojavi napetost cca 50VAC. Mešalni ventili imajo zelo majhno porabo, zato mislim, da je ravno to poblem. Zanima me, ali je kdo od vas že imel podobne probelem in kako jih je rešil?
LPM.



3016_mešalni_ventili_s_pogonom.jpg
 Opis:
Mešalni ventil
 Velikost datoteke:  18.58 KB
 Pogledana:  1 krat

3016_mešalni_ventili_s_pogonom.jpg



arduin_solidState.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  76.74 KB
 Pogledana:  6 krat

arduin_solidState.jpg



_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlog: če ne nagaja, se ne sekiraj.

Vprašanje pa, če ni laže predelat programa za spremembo krmilja kot pa za predelavo vezja.. Če si program sam napisal.

Pa še... ali si meril 50V pri izhodu SSR "v zraku" ali pri priključenem bremenu - ventilu?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri solid state releju imaš vedno "off-state leakage current" nekje ranga <3mA. To ti verjetno ventila še ne požene.
Predpisan je tudi "Min. operational current" - če imaš 5A SSR je to nekje 20mA.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom izkoristil temo za eno varnostno vprašanje glede SSR-ov.

Kakšna je največja dovoljena vrednost varovalke (ali odklopnika) v tokokrogu SSR-a?
Zanima me predvsem z varnostnega vidika, torej da preprečimo pregrevanje, eksplozije, vžig.

Sprašujem, ker razmišljam o izdelavi podobnega krmilnika, ki bo imel npr. 24 izhodov narejenih z 2A SSR-i.
Tok na posameznem kanalu bo recimo do 0,5A, skupno torej do 12A.
Najlažja je izvedba z enim dovodom faze, zaščiteno s 16A inštalacijskim odklopnikom.
Ali je taka izvedba dovoljena ali bi moral imeti vsak rele svojo 2A varovalko?

Enako sem razmišljal o podobni izvedbi z navadnimi 6A releji - ali je torej 6A rele lahko ščiten s 16A varovalko iz varnostnega vidika?

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proizvajalci SSR-ja navedejo njegov delovni tok kot tudi tok I(kvadrat)t. (I2t)
To je vzdržni tokovni sunek SSR-ja.
Pri 5A SSR-ju je ta navadno okrog 50A(kvadrat)sekund.
Temu primerno potem izbereš varovalko, ki ima višji delovni tok od bremena ter deklariran manjši I(kvadrat)t kot SSR.
Načeloma se SSR varuje pred uničenjem z ultra hitrimi varovalkami, ker drugače (z navadnimi) zgornjega pogoja ne dosežeš.
To seveda pomeni, da bo prej pregorela varovalka in da bo SSR ostal nepoškodovan.

Ker pa je pri majhnem SSR cena ultra hitre varovalke navadno višja kot sam SSR, se odločiš po svoji presoji, kaj uporabiš in ob okvari pač menjaš tudi SSR.

Pri SSR je treba upoštevati še, da je naveden delovni tok pri npr. za SSR na katerem piše 5 A:
AC 51 @ Ta = 25°C => 5A
AC 53a @ Ta = 25°C => 3A
glej WIKI

Načeloma se vsak SSR varuje posebej, saj že zdrava pamet pove, da 2A element varovati s 16A počasno varovalko vodi v potencialno nevarnost.
Ne moreš se namreč zanašati, da bo SSR prekinil in bo tok =0.
Navadno bo prebil, okvara bremena ne bo taka, da bi bil popolnoma v kratkem stiku, in posledično bo čez SSR tekel tok npr. 10A.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bojan, na tak način sem tudi sam razmišljal, samo sem iskal kakšno rešitev, da ne rabim za 24 SSR-ov dat še 24 2A varovalk (ali pa 12).

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tiste tri evre za varnost boš pa že preživel...


Fuse.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  29.19 KB
 Pogledana:  21 krat

Fuse.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj je problem v prostoru, ki ga varovalka zasede (oziroma 24 takih), sploh če daš kakšno v ohišju, da se jo da zamenjat brez spajkanja.
Prostora na vezju imam trenutno zelo malo, bom moral še malo razmislit, kakšena bo najbolj optimalna rešitev.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali boš dal tudi SSR na podnožje? Ker če ne, boš moral v vsakem primeru spajkati.
Saj se spomniš, da sva že razčistila, da ti bo ob okvari odpovedal tudi SSR?!
Zato težko verjamem, da je problem v prostoru za SMD varovalko 10x3mm.
Naredi pa seveda po svoje.
Ower and out.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

smatjaz je napisal/a:
Zdravo.
Izdelal sem krmilnik za centralno kurjavo (ATXMEGA) s katerim vklapajam in izklapljam črpalke in mešalne ventile. Do sedaj sem imel vezje narejeno z releji, pa je pri izklopih črpalke prihajalo do motenj in občasnih resetov elektronike.

Torej elektronika ni dovolj robustno narejena. Zakaj ne bi raje te popravil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 16, 2020 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, prav imaš. To bi bila prava pot. Ker je to rešitev, ki je bila narejena iz hardware-a za neko drugo elektroniko (gre za najboljšo varianto tiskenega vezja, ki sem ga imel v svojem predalu) je rezultat takšen.

Če bi to namensko razvijal, bi bila izdelava novega - namenskega tiskanega vezja prava rešitev. Verjetno bom moral na koncu tako narediti.
Very Happy

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 17, 2020 2:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gotovo imaš diodo poleg relejeve tuljavice....? morebiti bi bilo pametno fizično ločiti "energetske" kable (črpalke, ventili) od "signalnih" (temp. sonde,...). Oz. pravilno ozemljiti oklope kablov.

Jaz sem velikokrat s krmilnikom vklapljal releje, pa nisem imel takih težav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group