www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

CTCSS subton za samogradnjo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 12:51 pm    Naslov sporočila:  CTCSS subton za samogradnjo Odgovori s citatom

Po nekaj poskusih sem le našel ustrezen in enostaven subton.
Avtor tega je VK5AH, narejen je z PIC-om 16F84A.

Vse potrebne frekvence (in še več) se nastavljajo z šestimi brikami.
Signal je stabilen, v okolju VF-a, in ne povzroča nobenih težav.

Predhodno temu sem naredil STCSS z NE555, kateri deluje tudi OK ampak pod določenimi pogoji. Mora biti oklopljen, in dobro stabilizirana napetost za njegovo napajanje.
Če ni, ko sem preklopil iz 1W na 10W, več nisem vklopil repetitorja.
Za kaj? Enostavno se je nastavljena frekvenca 123Hz, prestavila za kakšnih 10 do 20 Hz v plus.

Še ena težava: pri zamenjavi NE555 z drugim, vedno je bilo potrebno narediti korekcijo frekvence.
Za to se rabi osciloskop. Za onega narejenega z picem ne rabiš nič, razen da ga pravilno sestaviš, in sprogramiraš.

V .zip se nahaja vse potrebno.

Za kaj vse to?

Za to ker so se našli nekateri nadobudneži da dostop do repetitorjev omogočijo samo z uporabo CTCSS (subtona) vglavnem brez potrebe.

Ker osebno NE uporabljam repetitorjev, me to sploh ni prizadelo, ampak sem imel "pritisk" prijateljev radioamaterjev, da nekaj najdem uporabnega za vgraditev v "stare" ampak še vedno odlične postaje.
Ni jih malo, katere samevajo po predalih, čakajo boljših časov.
(V večini slučajev so boljše kot čungalunga nove postaje, katere imajo že vgrajen subton)
Dosti radioamaterjev je te stare (boljše) postaje zamenjalo z novimi (nekvalitetnimi) samo zaradi tega subtona. Škoda bi bila , če nebi oživele ponovno.

Je pa ponavadi problem, kam to vezje vgraditi?
V mikrofonsko ohišje ponavadi ne stane. Lahko bi bilo vezje manjše, z smd picem, brez trimerčka. To prepuščam posameznikom.

Jaz sem subton vgradil v škatlo postaje, v bližino mikrofonskega konektorja.



01.JPG
 Opis:
Signal mora biti takšen, nivo se pa lahko koregira z trimerčkom, odvisno od tipa postaje, katerega se potem lahko zamenja z fiksnim uporom.
 Velikost datoteke:  123.38 KB
 Pogledana:  20 krat

01.JPG



DSCN0908.JPG
 Opis:
Na izhodu iz PIC-a je signal takšne oblike.
 Velikost datoteke:  450.13 KB
 Pogledana:  18 krat

DSCN0908.JPG



Elektronik.zip
 Opis:
V tej mapi se nahaja vse potrebno za samogradnjo.

Download
 Ime datoteke:  Elektronik.zip
 Velikost datoteke:  1.7 MB
 Downloadano:  48 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Josip, lepo si tole zbral na kup in objavil tukaj, bo mariskomu prišlo prav Wink.

Še vprašanje - a trikoten signal normalno odpira repetitor?
Ko sem pred časom z osciloskopom pomeril en generatočrk CTCSS je imel čist sinusen signal.?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odpira. Prvo sem naredil tega:

http://www.qsl.net/sv1bsx/Subtone/Subtone.html

in imel težave opisane v prejšnjem postu (stabilnost frekvence).



DSCN0886.JPG
 Opis:
Subton narejen z 555
 Velikost datoteke:  448.73 KB
 Pogledana:  9 krat

DSCN0886.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sonyx
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Okt 2007 10:27
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.26
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj še jaz pripnem en zanimiv CTCSS modul od podjetja NorComm. Na njihovi strani najdete modul pod oznako NC-101. Na strani je mogoče dobiti tudi navodila za ta modul kjer je narisano vezje. Jaz sem en tak modul (tovarniško izdelan) že montiral v eno postajo in nisem opazil, da bi se mu frekvenca kaj spreminjala. Vezje je že zrisano v programu Eagle. Prilagam vse skupaj mogoče pa bo komu uporabno. Je pa vezje pripravljeno za na Lingva panel Smile, DRC je oky. Lahko pa ga pregleda kakšno izkušeno oko in popravi morebitne napake.

Vir: http://www.norcommcorp.com/CTCSS.html



CTCSS_z_LM324.rar
 Opis:
NorComm NC-101 klon

Download
 Ime datoteke:  CTCSS_z_LM324.rar
 Velikost datoteke:  116.22 KB
 Downloadano:  25 krat


_________________
Drži vodu dok majstori odu. Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 13, 2014 8:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Idea jaz sem nekoč za oni brezžični telefon (iz praška) napravil kar par Hz sinusni generator s tranzistorjem in ga vezal na modulacijsko Varicap. Na bazi pa sub-filter, ki je "virtualno slušalko držal na polnjenju" in se ni mogel kdo zastonj priklopit na mojo tel.linijo. Baza je (oz.sub-filter) odstranil ono navidezno polnenje, če je v signalu bila prisotna sub modulacija, tako da je reagirala samo na moj predelani telefon (ko še ni mel DTFM kodiranega kontaktnega poziva). Delovalo je ... evo kot ena dodatna ideja Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 14, 2014 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj navodil glede vgradnje subtona, potem ko sem dobil vprašanja za kaj postaja sedaj "brni" in ima brum na simpleksnih frekvencah.
Nekateri so vezali CTCSS kar na vhod modulatorja, (paralelno mikrofonu) in z stalnim napajanjem.

Subton je treba v stare postaje vgraditi tako da se ga da izklopiti v simpleksnem delu.
Za kaj?
Za to da se ne sliši 123Hz brum. Ta brum drži repetitor na oddaji, in na vhodu repetitorja mora biti, na izhodu ga ni, ker ga repetitor pofiltrira preden pride modulacija do odajnika (modulatorja) repetitorja.
(Treba je preučiti sistem delovanja subtona in repetitorja kateri ga uporabljajo, pa ne bo takšnih vprašanj)

V prilogi so slikice kako se tak subton enostavno vgradi v TR40M postajico, katera je nekoč bila gasilska, in je sedaj radioamaterska.
Spajkati po postajici sploh ni potrebno. Dodamo "letvico" na PL-2 konektor in od tam povežemo +12V na stikalo, izhod subtona v modulator, ter maso za vsak slučaj. Maso subton dobi itak prek nosilca, katerega pritrdimo za že obstoječa ušesca.
Največji poseg je luknjica za stikalo na prednji plošči.



Stikalo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  356.29 KB
 Pogledana:  9 krat

Stikalo.jpg



Vgradnja.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  298.52 KB
 Pogledana:  10 krat

Vgradnja.jpg



Zgoraj.jpg
 Opis:
Ta subton je zgrajen z 555 (smd) in dela dobro (po nekaj začetnih težavah).
 Velikost datoteke:  328.57 KB
 Pogledana:  9 krat

Zgoraj.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 14, 2014 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne bodo naši repetitorji v naprej namen sami sebi, objavljam še enostaven komplet za izdelavo subtona 123Hz.

(da skalim tišino, molk na repetitorjih - uh sem žleht!)

Nekaj je manjši od onega z picem. Uporabljen je 555 smd.



DSCN0917.JPG
 Opis:
Zgoraj in spodaj, popravljeno in delujoče vezje.
 Velikost datoteke:  457.22 KB
 Pogledana:  6 krat

DSCN0917.JPG



Subton smd 555.zip
 Opis:
V tej mapi je vse potrebno za gradnjo zgoraj poslikanega, od .pcb do .sch

Download
 Ime datoteke:  Subton smd 555.zip
 Velikost datoteke:  468.07 KB
 Downloadano:  17 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 24, 2015 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Josip

Josip, zanima me s kom/čim/kako si sprogramiral PIC-a? Katri programator si uporabil? Sem slučajno našel enega PIC-a pa bi ga poizkusil sprogramirati, malo za poizkus. Do sedaj sem delal samo z AVR-ji.

Imaš mogoče še gerberje za tiskanino?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2015 11:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
@Josip

Josip, zanima me s kom/čim/kako si sprogramiral PIC-a? Katri programator si uporabil?


Imam tega...veliiiiiko.
Rezultat mora biti vedno isti, ne glede katerega uporabim, ali kateri SW uporabim.
Uporabljam:
WinPic800, ICprog, GTP-USB, USBurn-13a3, MPlab-Ide, PICkit 2 v2.61...

Za začetek ti priporočam Matjaževe programatorje, v .zip imaš vse:

http://lea.hamradio.si/~s53mv/equipment/picprog.html

(pa še hitro in enostavno ga narediš)

Za malo bolj zakompliciranega pa uporabi tale link:

http://www.sprut.de/electronic/pic/projekte/brenner8/index.htm

(pa še marsikaj zanimivega najdeš gor)


arksi je napisal/a:
Imaš mogoče še gerberje za tiskanino?


Ne, to nimam. .pcb sem narisal na hitro "po Prešernu" za laminator. Imaš pa gor v prvem postu vse v .pdf obliki (.pcb, shemo, montažni tisk spodaj in zgoraj).



DSCN1141.JPG
 Opis:
Nekaj od preostalih programatorjev, katere nisem še odpisal.
 Velikost datoteke:  702.77 KB
 Pogledana:  6 krat

DSCN1141.JPG



Pcb.jpg
 Opis:
Predvideno za laminator!
 Velikost datoteke:  132.59 KB
 Pogledana:  8 krat

Pcb.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2015 7:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala Josip za informacije in tiskanino. Sem poizkusil programirati z tem programatorjem, pa mi PIC-a ni hotelo sprogramirati. No, se bom še malo poigral.....

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 28, 2015 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker vidim da je še vedno zanimanja za subton, a mogoče kdo nima 16F84A lahko to naredi z novejšim 16F628.

V prilogi je še CTCSS narejen z Pic 16F628A. Avtor tega je viden v sami .asm kodi, je pa ideja od prejšnjega avtorja.

V priloženi datoteki je vse potrebno. Jaz sem to preizkusil, deluje lepo, na starem .pcb-ju od pcbja za 16F84 (vezje skoraj identično).

Narisal sem tudi novo tiskanino z dodatnimi upori, nisem pa imel potrebe izdelati ga.

(nimam toliko postaj brez CTCSS kam bi to vgradil)

Pozor: nastavitve đamperjev za frekvenco niso identične kot pri 16F84A.

Nastavitve frekvenc so tudi zraven.



16F628.ZIP
 Opis:
Shema, .hex, .asm, .pcb v .pdf formatu, fotografije preizkusa...

Download
 Ime datoteke:  16F628.ZIP
 Velikost datoteke:  1.21 MB
 Downloadano:  39 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
coolman
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 29 Mar 2015 10:47
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 29, 2015 2:25 pm    Naslov sporočila:  Hex code?? Odgovori s citatom

Hello

Would it be at all possible to get the hex code for this CTCSS connection? Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 07, 2020 12:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp je napisal/a:
Pozor: nastavitve đamperjev za frekvenco niso identične kot pri 16F84A.


s54jp je napisal/a:
Narisal sem tudi novo tiskanino z dodatnimi upori, za PIC16F628A in je v prilogi .zip fajla


Uporova letvica je z osmimi upori, prva dva od skupne nogice se lahko izpusti ali enostavno odreže, podvije... kakor želiš.
(takšnih imam veliko in sem jih za to uporabil)

Bi pa bila boljša tiskanina CTCSS če bi uporabil vse smd elemente, (tudi PIC) ker v nekatere postajice je to težko vgraditi ker je problem z prostorom.

V prejšnjih mojih postih je bilo popolnoma dovolj obrazloženo, samo prebrat je potrebno in pogledati prilogo.



Top.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  190.01 KB
 Pogledana:  1 krat

Top.jpg



DSCN0919.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  406.9 KB
 Pogledana:  4 krat

DSCN0919.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group