www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vesna 60 UKV
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 12, 2020 7:03 am    Naslov sporočila:  Vesna 60 UKV Odgovori s citatom

Pozdrav,
Ima kdo na forumu servisna navodila za radio Vesna 60 UKV?
Potrebujem shemo (po možnosti boljšo, kot je na radiomuseum) in postopek uglaševanja UKV (ustrezno opremo imam - osciloskop in wobbler).

Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 12, 2020 9:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je TA SHEMA kaj boljša kot na radiomuseum?

VIR
Ker link direktno ne deluje, je potrebno spremeniti http v https.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaidd
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Jul 2019 20:36
Prispevkov: 142
Aktiv.: 2.47
Kraj: Zagreb

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 12, 2020 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pozdrav!

evo, upam da je boljši scan



shema-Vesna60UKV.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.58 MB
 Pogledana:  49 krat

shema-Vesna60UKV.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 14, 2020 2:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za oba odgovora.
Shema s foruma se dosti boljše vidi kot z RM.org.

Navodila za uglaševanje sem našel. Sem uglasil bolj ali manj kot mora biti, le "S" krivulja detektorja mi dela malo težav, saj pri prenizkem nivoju iz wobulatorja izgleda drugače, kot pri višjem nivoju... bolj pravilna je pri nižjem nivoju in pa tudi nisem siguren, ali naj imam pri uglaševanju "S" krivulje signal injeciran na g1 UBF89, ali na g1 od UCH81, ali celo na UCC85. Po navodilih je UBF89.


Me dejansko zanima, če sploh obstajajo prav servisna navodila za te radioaparate, torej tista, ki so jih imeli uradni servisi Iskra oz. Telekomunikacije. Mislim, da sem nekoč videl nekaj podobnega za aparat Savica UKV Smile Je bilo lepo razloženo kako se uglašuje in tudi napeljava vrvice za pogon skale, itd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2020 1:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakorkoli, da kar sebi odgovorim Smile

Pravilen postopek uglaševanja ni ravno tisti po "reglcih", ampak dejansko je potrebno priklopiti signal preko prstana na UCC85 in opazovati resonančno krivuljo, kot je po navodilih, na izhodu ratio detektorja (z odklopljenim stabilizacijskim kondenzatorjem). Potem pa je potrebno vse trimerje uglasiti, da je krivulja takšna kot mora biti, lepe oblike "U"-ja, na sredini pa 10.7 MHz marker.

Po pravilih pa gremo po stopnjah, vendar lahko uglasitev kasnejše stopnje spremeni obnašanje te, ki je pred njo. Tega v navodilih ni predvideno. Tako, da moramo včasih prejšnjo stopnjo popravljati, po tem ko smo že naslednjo uglasili bolj ali manj.

Druga opcija je tudi, da samo opazujemo S krivuljo, signal generator na UCC85 in poskušamo narediti krivuljo čimvečjo, s čim lepšo obliko in seveda, da je marker 10.7 MHz ves čas na sredini.


Brez voblerja in osciloskopa seveda tole ne gre.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
humax123
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 18 Apr 2017 14:23
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2020 10:08 pm    Naslov sporočila:  Pohvala, da se sploh še kdo loti umerjanja radio sprejemnika Odgovori s citatom

LP

Na tem forumu nisem bil veliko imam pa kar nekaj povezav z Iskro.
Kot vajenec sem imel izpit v rožni dolini. Bilo je tekmovanje radiomehamikov.
Potem me je pot zamesla v Stegne na UKW področje, od tam pa privat v antenske sisteme. Sedaj končujem kot kaže zaradi bolezni poklicno pot.

Pričel pa sem z lampami . In tudi sedaj imam Vesna UKW na mizi.
Ali se UCL lampe sploh še dobijo.
Nekaj ECL lamp imam še na zalogi.

Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 12, 2020 12:01 am    Naslov sporočila:  Re: Pohvala, da se sploh še kdo loti umerjanja radio sprejem Odgovori s citatom

humax123 je napisal/a:
Ali se UCL lampe sploh še dobijo.

Janez, pozdravljen.
Ja UCL se še dobijo. Na eBayu jih je nekaj.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
humax123
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 18 Apr 2017 14:23
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 12, 2020 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala

Bom preveril.
Ali bolšji trg še obstaja na Viču . Tam se je včasih kaj našlo.
Res pa je, da je najboljše, če je lampa nova.

Lep pozdrav Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 1:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne bo šlo drugače, imam še jaz nekje eno UCL82, preverjeno delujoča, vendar malce mikrofonična (če se prav spomnem).

Zakaj pa iščeš novo UCL? Mehanska poškodba?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 3:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam pa še jaz eno vprašanje za humax123:
Kakšen je katodni upor na pentodi UCL82 v tvojem radiu?

Po shemi je napisano 330 ohmov, na drugih (verjetno novejših) shemah je pa ta vrednost prečrtana in zraven napisano 390 ohmov.

V mojem radiu je ta upor že bil nekoč menjan in popravljalec je dal 330 ohmskega. Po mojem pa bo 390 ohmov bližje, saj je zdaj katoda UCL82 na 10,5V, po shemi pa bi morala biti 12V.

Mogoče še zanimivost, za znižanje omrežne napetosti iz cca 230V na 220V, je potrebno dodati 68-82 ohmski upor, vsaj po mojih testih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 18, 2020 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ima kdo kakšno fotografijo šasije tega radia. Rad bi preveril potek vrvice za pogon skale za AM del, ker je bila pri meni že menjana in imam občutek, da ni bila čisto pravilno napeljana.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 4:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spet se oglašam, zdaj sem se lotil temeljite obnove radia.
Tokrat bi prosil koga, če ima morda kje kakšno fotografijo kazalca za AM del, pri meni namreč ni originalen (kar rdeč drat), da izdelam ustreznega novega.

Mislim (po spominu), da je identičen kazalec imela tudi Vesna 61. Žal tega radia nimam več pri meni, da bi preveril.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mburica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jan 2014 10:45
Prispevkov: 144
Aktiv.: 1.16
Kraj: Zadar, Croatia

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav mitchW, dali ti mogu pomoc upute iz Židana za popravak VESNA 45 i VESNA 58?

Tu je prikazano i kako se namotava vrpca za skalu pa pretpostavljam da je isti ili slican princip za VESNA UKV ...



VESNA 45.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  197.57 KB
 Pogledana:  13 krat

VESNA 45.jpg



VESNA 58.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  220.64 KB
 Pogledana:  17 krat

VESNA 58.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mburica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jan 2014 10:45
Prispevkov: 144
Aktiv.: 1.16
Kraj: Zadar, Croatia

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo jos jedan bolji scan od sheme za VESNA 60 UKV ako ti pomogne ...


VESNA 60 UKV.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  350.48 KB
 Pogledana:  22 krat

VESNA 60 UKV.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 2:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala! Napeljavo vrvice sem sicer že rešil (je bilo že na začetku očitno kar pravilno menjano - ne vidim druge možnosti za potek vrvice). Je pa zelo podobna tej ki je za Vesno 58, le vzmet pride na spodnjo stran.

Bi pa trenutno potreboval fotografijo kazalca, saj nimam občutka kakšen je bil v originalu. Glede na odtis na šasiji, kjer je bil najdlje nastavljen (918 KHz SV), je videti, kot da drsa po zgornji strani šasije.

Hkrati iščem navodila za uglaševanje radia. Sicer jih imam, ampak niso popolna - nekaj vrstic navodil za nastavljanje FM MF in FM tunerja manjkajo. Nazadnje sem nahitro zadevo že uglasil, ampak eno plastično ušesce feritnega jedra je že bilo počeno in ga nisem mogel veliko vrteti - zdaj sem omenjeno jedro popravil z epoxyom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group