www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predelava hladilnika z zamrzovalnikom v fermentor

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Brrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 15 Feb 2018 12:42
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.31
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 21, 2020 12:38 pm    Naslov sporočila:  Predelava hladilnika z zamrzovalnikom v fermentor Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem.
Iz starega Gorenje hladilnika z zamrzovalnikom spodaj, želim narediti fermentor za pivo. Posodo s pivom bi dal v hladilnik in ves prostor v hladilniku s pivom vred vzdržujem na željeni temperaturi. Fermentor mora biti sposoben ohladiti in držati temperaturo tekočine na poljubno nastavljeno temperaturo med 0 do recimo 22 stopinj C. Za ogrevanje bi uporabljal električni grelni pas, oziroma grelno žico (el. talno ogrevanje). Za kontroler bi uporabil STC1000.
Ideja je bila, da termostat enostavno odklopim in z STC1000 krmilim kompresor in grelec. Ko sem pogledal obstoječe električne povezave mi marsikaj ni jasno in verjetno ne bo tako enostavno.
- Najprej, termostat ima 3 priključke in ne 2 kot sem pričakoval. Zakaj?
- Od kompresorja do škatlice s termostatom in lučko je en 4 žilni kabel (faza, nula, zemlja, kompresor). Ampak iz te škatlice gresta še dva dvožilna kabla nekam v hladilnik. Nisem našel klam peljeta, in kakšna je njuna vloga.
- Hladilnik ima en kompresor in dva hladilna prostora (zamrzovalnik in hladilnik) in en termostat. Ima zamrzovalni del samo več hladilnega telesa in je zato bolj mrzlo ali kako?

Kako naj povežem STC1000, da bo zamrzovalnik še vedno zamrzovalnik, hladilnik pa na željeni temperaturi.



20200620_203307.jpg
 Opis:
Pri kompresorju. Kabel 220V dovod, 4 žilni gre do termostata v hladilnik, črni je kondenzator.
 Velikost datoteke:  2.93 MB
 Pogledana:  1 krat

20200620_203307.jpg



20200620_202553.jpg
 Opis:
Neznana kabla sta dvožilni rdeči in dvožilni beli.
 Velikost datoteke:  3.47 MB
 Pogledana:  2 krat

20200620_202553.jpg



20200620_202659.jpg
 Opis:
Škatlica z termostatom, lučko, stikalom za luč in še eno malo stikalo z oznako mala snežinka in velika snežinka.
 Velikost datoteke:  3.47 MB
 Pogledana:  3 krat

20200620_202659.jpg



20200621_124431.jpg
 Opis:
Dvožilni beli kabel je verjetno ta, ki je na dnu hladilnika ob kompresorju pritrjen na ohišje. Kakšno vlogo ima?
 Velikost datoteke:  2.63 MB
 Pogledana:  1 krat

20200621_124431.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 21, 2020 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem se s tem ukvarjal leta 2018, sin je "nor" na domače pivo. Na grobo, vzel sem eno plastično škatlo za električne instalacije, (konkretno GW 44208), vgradil dve vtičnici na zadnji stranici, vgradil STC 1000 in s tem, naredil zunanjo enoto za regulacijo. Izvrtaš luknjo na hladilniku da lahko napelješ sondo in kabel za grelec in hladilnik priklopiš na vtičnico regulatorja. Obstoječe termostate hladilnika samo kratko skleneš, ali jih daš na maksimum. Moj regulator deluje bp. Toliko na grobo.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Brrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 15 Feb 2018 12:42
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.31
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 22, 2020 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

baresi je napisal/a:
Jaz sem se s tem ukvarjal leta 2018, sin je "nor" na domače pivo. Na grobo, vzel sem eno plastično škatlo za električne instalacije, (konkretno GW 44208), vgradil dve vtičnici na zadnji stranici, vgradil STC 1000 in s tem, naredil zunanjo enoto za regulacijo. Izvrtaš luknjo na hladilniku da lahko napelješ sondo in kabel za grelec in hladilnik priklopiš na vtičnico regulatorja. Obstoječe termostate hladilnika samo kratko skleneš, ali jih daš na maksimum. Moj regulator deluje bp. Toliko na grobo.


Hvala za odgovor baresi. Najverjetneje bom tudi jaz termostat kratko sklenil in reguliral temperaturo z vklapljanjem in izklapljanjem 220V s pomočjo stc1000. Termostat ima 3 kontakte. Kaj je tretji, oziroma srednji kontakt? Podatkov za ta termostat nisem našel.
Zanima me še, kakšna je funkcija tega belega kabla, oziroma kaj je na njem, ki je pritrjen na dno hladilnika (zadnja slika) in pa ali je morda rdeči dvožilni kabel kakšen grelec za odtajanje hladilnika ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 22, 2020 9:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj hladilnik je bil starejši, ni imel toliko tega, vseeno sem vse ven zmetal, tudi žarnico. Z ohmmetrom preveri katera dva kontakta termostat sklene ko ga vklopiš, od ostalega ne rabiš nič. Tista dva kabla sta verjetno silikonska grelca za odtaljevanje, verjetno sta v funkciji če postaviš termostat na nulo, jaz to ne bi niti raziskoval, ker jih ne rabiš. Sin ga uporablja tudi kot navaden hladilnik takrat ko ne fermentira, je dosti bolj natančna regulacija, histerezo in temperaturo si nastavi sam.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group